HU/Prabhupada 0854 - Nagyobb a legnagyobbnál, kisebb a legkisebbnél. Ilyen Isten



750306 - Lecture SB 02.02.06 - New York

Nagyobb a legnagyobbnál, és kisebb a legkisebbnél. Ilyen Isten. Amikor Kṛṣṇa tudni akarta... Arjuna meg akarta tudni Kṛṣṇától, „Meddig terjednek ki az energiáid? Hogyan dolgozol a világban? Tudni akarom." Ezt az érdeklődést brahma-jijñāsānak nevezzük. Próbálja megérteni ki Isten. És Isten személyesen válaszolt neki. Tehát ebben a fejezetben kifejtette, hogy „Ez és ez vagyok ezen dolgok közül; Ez vagyok..." Aztán összefoglalja: „Mit is mondhatnék? Próbálj megérteni, az energiáimat, és azt... Ebben az anyagi világban számtalan univerzum van, és minden univerzumban számtalan bolygó. És én mindet meglátogattam," viṣṭabhyāham idaṁ kṛtsnam, „mindet meglátogattam, és mindet fenntartom." Éppúgy, ahogy Kṛṣṇa mindenki szívében jelen van, akkor... Hasonlóan, Kṛṣṇa mindenben benne van, még az atomban is. Ilyen Kṛṣṇa. Próbáljuk utánozni Kṛṣṇát, de ha... Ha megkérdezzük: „Be tudsz lépni az atomba?" „Erre nem vagyok képes." Nem.

Kṛṣṇa Isten, ez azt jelenti... Nagyobbá tud válni a leghatalmasabbnál. Azt gondolhatjuk, hogy az univerzum a leghatalmasabb. Tehát nem csak ez az univerzum, hanem univerzumok milliói, keletkeznek úgy, hogy a testén lévő szőrszálak pórusaiból áramlanak ki. Yasyaika-niśvasita-kālam athāvalambya jīvanti loma-vila-jā jagad-aṇḍa-nāthāḥ (Bs 5.48). Ilyen Isten. Valószínűleg nekünk is milliónyi pórus van a testünkön. Istennek, Mahā-Viṣṇunak is vannak, és ezekből a pórusokból áramlanak ki az univerzumok, folyamatosan lélegzés közben. Yasyaika-niśvasita-kālam. Szóval meg kell ismerned Isten koncepcióját: nagyobb a legnagyobbnál és kisebb a legkisebbnél. Ilyen Isten. Képes ilyen hatalmas, óriási univerzumokat teremteni, pusztán a lélegzése által, és újra -mi azt sem tudjuk mennyi atom van egy-egy ilyen univerzumban -Ő pedig minden egyes atomba belép. Aṇḍāntara-stha-paramāṇu-cayāntara-sthaṁ.

eko 'py asau racayituṁ jagad-aṇḍa-koṭiṁ
yac-chaktir asti jagad-aṇḍa-cayā yad-antaḥ
aṇḍāntara-stha-paramāṇu-cayāntara-sthaṁ
govindam ādi-puruṣaṁ tam ahaṁ bhajāmi
(Bs. 5.35).

Ez Isten koncepciója.

Tehát azt állítjuk, hogy csak szenvedünk ebben az anyagi világban. Csak azt gondoljuk, hogy: „A jövőben majd boldog leszek, ha ezt teszem." De mielőtt ez a jövő eljönne, meghalunk. Ez a helyzetünk. És nem csak egyszer, már számtalan előző életben. Mégis én, és te is így gondolkodunk. Mint ahogy az úgynevezett tudósok: néhány millió év múlva ez és ez fog történni. Nem. Ez mind képtelenség. Akkor hogyan -most ötven, hatvan éves vagy- hogyan akarod megélni ezt a több millió évet? Jelenleg ötven, hatvan évig élsz, és az életed milliószor véget érne mielőtt megvalósítanád az igazságot. De az úgynevezett tudósok, másképp gondolják: „Nem. Ez az ötven hatvan évet meg lehet növelni, nagymértékben." Ily módon nem képesek megérteni. Ez nem lehetséges. Hosszú ideig találgatnak. Ha hosszú ideig elmélkedsz ilyen ostoba módon, ciraṁ, örökké, mégsem leszel képes megérteni.

athāpi te deva padāmbuja-dvaya-
prasāda-leśānugṛhīta eva hi
jānāti tattvaṁ bhagavan-mahimno
na cānya eko 'pi ciraṁ vicinvan
(SB 10.14.29)


Uram! Ha valakit lótuszlábad kegyének legparányibb töredékével megáldasz, megértheti személyed nagyságát. Azok viszont, akik találgatások révén igyekeznek megérteni az Istenség Legfelsőbb Személyiségét, sosem lesznek képesek megismerni Téged még akkor sem, ha hosszú-hosszú éveken keresztül a Védákat tanulmányozzák (SB 10.14.29).

Ciraṁ azt jelenti: ha örökké Istenen gondolkodsz, de a parányi agyaddal és a korlátozott érzékeiddel, nem lesz lehetséges... Fogadd meg a śāstra ajánlásait, ha akarod, az első az, hogy fel kell adnod az anyagi ragaszkodásaidat. Nivṛtta… Anyagi ragaszkodás, ameddig elbűvölnek az anyagi dolgok, Kṛṣṇa viszonylagos testet fog adni. Tathā dehāntara-prāptir (BG 2.13). „A halál pillanatában egy másik testbe költözik." (BG 2.13).) Ha ezeket az ideiglenes anyagi örömöket akarjuk élvezni, akkor ezt a testünk képességei szerint megtehetjük. A hangya életében is jelen vannak ugyan azok a dolgok: evés, alvás, szex, védekezés. És az Úr Indra, Indra király, a mennyei bolygók ura, neki is ezek a hajlamai vannak - evés, alvás, párzás és védekezés. Tehát ha elmész a Holdra a Napra, vagy a legmagasabb bolygókra, bárhova is mész, ez a négy dolog követni fog: evés, alvás, párzás, védekezés; és születés, halál, öregkor és betegség.