HU/Prabhupada 0991 - Jugala-pīriti: a Rādhā és Kṛṣṇa közti szerető kapcsolat
740724 - Lecture SB 01.02.20 - New York
Mint a gopīk, a legemelkedettebb bhakták, akiknek az egyetlen dolga az, hogy elégedetté tegyék Kṛṣṇát. Ez minden. Ezért javasolta azt Caitanya Mahāprabhu, hogy ramyā kācid upāsanā vraja-vadhū-vargeṇa yā kalpitā (Caitanya-manjusa) Ezért nem létezhet jobb imádati módszer, mint amivel a gopīk éltek! Ők nem törődtek semmivel. A gopīk közül néhányan az otthoni teendőiket végezték, voltak, akik a férjükkel beszéltek, néhányan a gyerekekre vigyáztak, mások tejet forraltak. Amint meghallották Kṛṣṇa fuvoláját, mindent otthagytak. „Hová mentek?” A férjük, a testvérük, az apjuk kérdezte, „Hová mentek?” „Nem, nem érdekes. Kṛṣṇa fuvolája szól, nem ismerünk semmi mást!” Ez az odaadás, a legmagasabb. Caitanya Mahāprabhu… Caitanya Mahāprabhu olyan szigorú volt, hogy egy nő sem ajánlhatta Neki a hódolatát közelről. Ezt csak kicsit távolabbról tehették. Caitanya Mahāprabhu sannyāsīként nagyon szigorú volt. Természetesen ez kell, hogy az elv legyen, de különösen a ti országotokban ezt nem lehet nagyon szigorúan gyakorolni. De legalább nagyon kell vigyázni. Caitanya Mahāprabhu tehát nagyon szigorú volt, és dicsőítette a gopīk Kṛṣṇa iránt érzett szeretetét.
A gopīk szeretete tehát nem közönséges dolog. Ez transzcendentális. Máskülönben Caitanya Mahāprabhu hogyan értékelné? Śukadeva Gosvāmī hogyan értékelte a kṛṣṇa-līlāt? Ez a kṛṣṇa-līlā nem közönséges dolog! Ez lelki. Tehát anélkül, hogy valaki ne lenne szilárdan a bhakti jóga szintjén, nem szabad megpróbálnia megérteni Kṛṣṇa gopīkkal végzett kedvteléseit. Ez veszélyes lehet!
Narottama dāsa Ṭhākura azt mondja,
- rūpa-raghunātha-pade hoibe ākuti
- kabe hāma bujhabo se jugala-pīriti
- (Lālasāmayī Prārthanā 4.)
Jugala-pīriti: a Rādhā és Kṛṣṇa közti szerető kapcsolat. Jugala, a jugala azt jelenti, hogy pár, a pīriti pedig szeretetet jelent. Tehát Narottama dāsa Ṭhākura, egy emelkedett ācārya azt mondja, „Mikor leszek képes megérteni?” Nem azt mondja, hogy „Mindent megértettem!” Nem, hogy „Mindent megértettem!” Ez a jó. Ez vijñānaṁ, bhagavat-tattva-vijñānaṁ. Tehát nagyon óvatosnak kell lennünk e tudomány megértésében. És e tudományt a lelki tanítómester kegyén át lehet megérteni. Ezért mondja Viśvanātha Cakravartī Ṭhākura, hogy yasya prasādād, először is próbáljuk meg elégedetté tenni a lelki tanítómestert! Majd aztán próbáljunk megérteni dolgokat!
Ez tehát egy nagyszerű tudomány.
- tad viddhi praṇipātena
- paripraśnena sevayā
- upadekṣyanti te jñānaṁ
- jñāninas tattva-darśinaḥ
- (BG 4.34)
Ez a folyamat. Először hódolj meg, „Uram, meghódolok neked.”„Rendben.” „Ezt nem szeretem.” Mi ez? Mi ez a meghódolás, hogy „Ezt nem szeretem?” Ez azt jelenti, hogy a meghódolás nem történt meg. A meghódolás nem azt jelenti, hogy „Most meghódolok, de ha nem teszel elégedetté, ha nem elégíted ki az érzékeimet, akkor nem szeretem.” Ez nem meghódolás. A meghódolás, Bhaktivinoda Ṭhākura erre a kutya példáját adta. Nagyon jó példa! A kutya teljesen meghódol a gazdájának. Még ha a gazda meg is öli, akkor sem tiltakozik. Ez a példa.
- vaiṣṇava ṭhākura, tomāra kukkura
- bhuliyā jānaha more.
„Vaiṣṇava ṭhākura, kedves, tisztelt lelki tanítómesterem, te vagy a Vaiṣṇavák közt a legjobb! Kérlek, fogadj el a kutyádnak!” Ez a meghódolás.
Az igazi meghódolás ott kezdődik, hogy
- mayy āsakta-manāḥ pārtha
- yogaṁ yuñjan mad-āśrayaḥ
- (BG 7.1)
Āśrayah. Āśraya loiyā bhaje kṛṣṇa tāre nāhi tyāje (Narottama dāsa Ṭhākura) Az, aki odaadó szolgálatot végez, aki egy hiteles lelki tanítómester menedékét megtalálta, arról Kṛṣṇa sohasem mond le! El fogja őt fogadni! Āśraya loiyā bhaje kṛṣṇa tāre nāhi tyāge āra saba more akaraṇa. Mások egyszerűen csak az idejüket pazarolják, ennyi. Ez tehát a bhagavad-bhakti-yoga. Ādau gurv-āśrayaṁ sad-dharma-pṛcchā, sādhu-mārga-anugamanam (Brs. 1.1.74.)
- 1080 Hungarian Pages with Videos
- Hungarian Pages - 207 Live Videos
- Prabhupada 0991 - in all Languages
- HU-Quotes - 1974
- HU-Quotes - Lectures, Srimad-Bhagavatam
- HU-Quotes - in USA
- HU-Quotes - in USA, New York
- Hungarian Language
- A meghódolás célja - videók
- A bhakták hatása - videók
- Az odaadó szolgálat - videók
- Fordulj egy lelki tanítómesterhez! - videók
- Cselekedj megfelelő tudatban! - videók