HU/Prabhupada 1006 - Nem vezetjük be a kasztrendszert!
750713 - Conversation B - Philadelphia
Sandy Nixon: Megkísérlik újjáéleszteni a... Inkább kétféleképp teszem fel ezt a kérdést. Először úgy kérdezem meg, hogy az bizonyos értelemben helytelen. Lehet, hogy csak így kérdezem meg, és várom a válaszát. Megpróbálják a nyugati világban újjáéleszteni a tudatosságot... Az ősi indiai kasztrendszert próbálják Nyugaton újra életre kelteni? Azért kérdezem...
Prabhupāda: Honnan gondolja, hogy a kasztrendszert akarjuk újra bevezetni? Honnan gondolja? Először ezt szeretném tudni. Miért teszi fel ezt a kérdést? Ha azt látta, hogy az indiai kasztrendszert próbáljuk bevezetni, akkor ezt mondja. De ha nincs ilyen törekvés, akkor miért kérdezi ezt?
Sandy Nixon: Nos, mivel sok embert érdekel, és az oka, amiért ezt kérdeztem...
Prabhupāda: Nem, nem, sok ember, ön pedig az egyik közülük. Tehát miből gondolja, hogy a kasztrendszert próbáljuk bevezetni? Először is tudja meg, van-e ilyen próbálkozás. Aztán kérdezzen! Máskülönben ez egy lényegtelen kérdés.
Sandy Nixon: A Gītā beszél a kasztrendszerről.
Prabhupāda: He?
Sandy Nixon: A Gītā megemlíti a kasztrendszert.
Prabhupāda: Tudja, hogy a Gītā miről beszél?
Sandy Nixon: A négy kasztról és az érinthetetlenekről.
Prabhupāda: Mi ez? Milyen alapon?
Sandy Nixon: Nem tudom pontosan meghatározni, hogy hol. De a Brahmā...
Prabhupāda: Brahmānanda. Ki mondta, hogy ez kasztrendszer? Ez nem kasztrendszer. Cātur-varṇyaṁ mayā sṛṣṭaṁ guṇa-karma-vibhāgaśaḥ (BG 4.13) Az embereknek a tulajdonságuk és a munkájuk szerint négy csoportja van. Pont úgy tudja megérteni, mint ahogy vannak mérnökök és orvosok. Ezeket ön kasztoknak veszi? „Ó, ő a mérnöki kasztban van... Ő az orvosi kasztban.” Így mondja?
Sandy Nixon: Nem akarom elmondani, amit érzek, mert azt veszem fel, amit Ön mond.
Prabhupāda: Én önt kérdezem.
Sandy Nixon: Nos, szerintem mindig is voltak kasztok. Csak nem ismerjük el a tényt, hogy léteznek.
Prabhupāda: Nem, elismerni azt jelenti, hogy ha egy ember orvosként végzett, akkor orvosnak fogadjuk el. És ha valakinek mérnöki képesítése van, akkor őt mérnökként fogadjuk el. Ugyanígy a Bhagavad-gītā azt javasolja, nem javasolja, hanem benne van, hogy az embereknek négy osztálya van: a legintelligensebbek, a vezetők, a termelők és a közönséges munkások osztálya. Ezek már jelen vannak. A Bhagavad-gītā azt mondja el, hogy hogyan kell osztályozni; „Ő ebbe, a másik ember pedig abba a csoportba tartozik.” Ezt van leírva a Bhagavad-gītāban, nem pedig az, hogy a születés, az öröklés által lesz valaki egy kaszt tagja. Ne akarja félreérteni! Az osztályozás már megvan, az emberek egy csoportja, akik nagyon intelligensek. Nincs ilyen az emberi társadalomban? Azt gondolja, hogy mindenki ugyanolyan intelligens? Ezt gondolja? Kell lennie egy nagyon intelligens osztálynak. Mik a jellemzői az intelligens osztálynak? Ez van leírva a Bhagavat-gītāban. Az az elsőosztályú intelligens ember, aki képes irányítani az elméjét, az érzékeit, aki nagyon igazmondó, nagyon tiszta, nagyon egyszerű és nagyon toleráns, nagyon fejlett tudása van, az életében a gyakorlatban is alkalmazza e tudást, és szilárd hite van Istenben. Ez az első osztályú ember! Tehát nem csak Indiában, hanem bárhol, akiben megtalálja ezeket tulajdonságokat, ő egy elsőosztályú ember.
Tehát azt próbáljuk meg bevezetni, hogy az első osztályú emberek nélkül a társadalom haszontalan. Vannak elsőosztályú emberek. Nevelni kell őket! Mint ahogy ha egy fiú intelligens, még akkor is szüksége van iskolai, egyetemi képzésre. Ekkor fogja majd fenntartani az elsőosztályú agyát, az elsőosztályú helyzetét. Tehát létezik elsőosztályú ember. Megfelelően kell őket képezni, hogy az elme, az érzékek irányítójává váljanak, hogy megbízhatóak legyenek, belül és kívül tiszták, hogy teljes tudásra tegyenek szert, hogy a gyakorlati életben próbálják meg alkalmazni a tudást és hogy Isten-tudatossá váljanak! Ez a képzés... Egy elsőosztályú ember ezt megérti, ugyanúgy, ahogyan ezek a fiúk is mind megértik. Elsőosztályú agyuk van, most pedig oktatva vannak. Képzett, első osztályú emberekre van szükség! A képzésre szükség van!
Tehát nem a kasztrendszert akarjuk bevezetni, hogy bármelyik gazember, aki brāhmaṇa családban született, az brāhmaṇa lesz! Ezt nem fogadjuk el. Azt a személyt, aki első osztályú és az oktatás által válik brāhmaṇává, azt fogadjuk el! Nem számít, hogy indiai, európai vagy amerikai. Ez nem számít! Ezt a rendszert próbáljuk bevezetni! Erről beszél a Bhagavad-gītā! A kasztrendszer azt jelenti, hogy ha valaki egy brāhmaṇa családba születik, akkor, még ha ötödosztályúként is viselkedik, a születése alapján elsőosztályúnak fogadják el. Ehhez hasonlóan, egy nagyon intelligens személy, még ha képes is átvenni az összes első osztályú szokást, mivel śūdra családban született, egy śūdra. Véget akarunk vetni ennek az ostobaságnak! Összeszedjük az első osztályú agyakat és megtanítjuk nekik, hogy hogyan legyenek első osztályú emberek. Ez a mi dolgunk. Nem az, hogy ezt a szemetet bevezessük! Nem, nem vezetjük be! Máskülönben miért adnék nekik szent zsinórt? Csak figyeljen! Bárki, aki Indiából származik, megérti, hogy ők első osztályú brāhmaṇák. Erre képezzük őket.
- 1080 Hungarian Pages with Videos
- Hungarian Pages - 207 Live Videos
- Prabhupada 1006 - in all Languages
- HU-Quotes - 1975
- HU-Quotes - Conversations
- HU-Quotes - in USA
- HU-Quotes - in USA, Philadelphia
- Hungarian Language
- Az emberi társadalom jellemzése - videók
- Cselekedj megfelelő tudatban! - videók
- Fontos, hogy érdeklődj! - videók
- Tudásszerzés - videók
- A Kṛṣṇa-tudat terjesztése - videók