HU/SB 1.1.21


Õ Isteni Kegyelme A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada


21. VERS

kalim āgatam ājñāya
kṣetre ’smin vaiṣṇave vayam
āsīnā dīrgha-satreṇa
kathāyāṁ sakṣaṇā hareḥ


SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS

kalim—Kali kora (a félreértések vaskorszaka); āgatam—megérkezve; ājñāya—tudva ezt; kṣetre—ezen a földön; asmin—ebben; vaiṣṇave—különösen az Úr bhaktái számára; vayam—mi; āsīnāḥ—leültünk; dīrgha—meghosszabbított; satreṇa—az áldozat végrehajtásáért; kathāyām—a szavaiban; sa-kṣaṇāḥ—a rendelkezésünkre álló időben; hareḥ—az Istenség Személyisége.


FORDÍTÁS

Jól tudjuk, hogy a Kali-korszak már elkezdődött, ezért összegyűltünk e szent helyen, hogy hosszú ideig hallgassuk Isten transzcendentális üzenetét, s így áldozatot hajtsunk végre.


MAGYARÁZAT

E Kali-korszak egyáltalán nem alkalmas az önmegvalósításra, nem úgy, mint a Satya-yuga, az aranykor, a Tretā- vagy a Dvāpara-yugák, az ezüst- és rézkorok voltak. A Satya-yugában élő emberek, akiknek élete százezer évig tartott, képesek voltak hosszú meditációkat folytatni, a Tretā-yugában pedig, amikor az élet tízezer év hosszú volt, az önmegvalósítást nagy áldozatok végzésével érték el. A Dvāpara-yugában, amikor az élet ezer évig tartott, az önmegvalósításig az Úr imádatával jutott el az ember. De a Kali-yugában, amikor a maximális életkor csupán száz év, s az élet rengeteg nehézséggel jár együtt, az önmegvalósítás érdekében ajánlott folyamat az Úr szent nevének, dicsőségének és kedvteléseinek hallgatása és éneklése. Naimiṣāraṇya bölcsei az Úr bhaktái számára fenntartott helyen kezdték el ezt a folyamatot. Felkészültek arra, hogy ezer évig hallgatják az Úr kedvteléseit. A bölcsek példáját követve az embernek meg kell értenie, hogy a Bhāgavatam rendszeres hallgatása és elmondása az önmegvalósítás egyetlen módszere. Minden más próbálkozás csak idővesztegetés, mert semmilyen kézzelfogható eredménnyel nem jár. Az Úr Caitanya Mahāprabhu a Bhāgavata-dharmának erről a rendszeréről prédikált, s azt tanácsolta, hogy mindenki, aki Indiában született, vállaljon felelősséget az Úr Śrī Kṛṣṇa üzenetének, elsősorban pedig a Bhagavad-gītā üzenetének terjesztéséért. Ha az ember alaposan elsajátította a Bhagavad-gītā tanítását, a Śrīmad-Bhāgavatam tanulmányozásába kezdhet, hogy még felvilágosultabb legyen az önmegvalósítás terén.