HU/SB 1.11.8


Õ Isteni Kegyelme A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada


8. VERS

aho sanāthā bhavatā sma yad vayaṁ
traiviṣṭapānām api dūra-darśanam
prema-smita-snigdha-nirīkṣaṇānanaṁ
paśyema rūpaṁ tava sarva-saubhagam


SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS

aho—ó, mily szerencse számunkra; sa-nāthāḥ—a mester védelme alatt állni; bhavatā—Általad; sma—ahogyan váltunk; yat vayam—ahogyan vagyunk; traiviṣṭa-pānām—a félisteneké; api—szintén; dūra-darśanam—nagyon ritkán látott; prema-smita—szeretettel mosolyog; snigdha—szeretetteljes; nirīkṣaṇa-ānanam—ilyen arc; paśyema—hadd nézzük; rūpam—szépségét; tava—Tiéd; sarva—minden; saubhagam—szerencse.


FORDÍTÁS

Ó, mily szerencsések vagyunk, hogy jelenlétedben ma újra védelmedet élvezzük, hiszen oly ritkán látogatod meg még a mennyek lakóit is! Mosolygó, szerető tekintetű arcodra pillanthatunk most, s láthatjuk transzcendentális formádat, mely minden szerencse forrása.


MAGYARÁZAT

Az Urat örök, személyes formájában csakis tiszta bhaktái láthatják. Az Úr sohasem személytelen: Ő az Istenség Legfelsőbb Abszolút Személyisége, akit az odaadó szolgálat segítségével lehet szemtől szemben megpillantani, amely még a felsőbb bolygók lakói számára sem lehetséges. Amikor Brahmājī és a többi félisten beszélni akarnak az Úr Viṣṇuval, az Úr Kṛṣṇa teljes részével, a tejóceán partján kell várakozniuk, ahol az Úr Viṣṇu fekszik a Fehér Földön (Śvetadvīpa). Ez a tejóceán és a Śvetadvīpa bolygó az univerzumon belül a Vaikuṇṭhaloka másolata. Sem Brahmājī, sem az Indrához hasonló félistenek nem léphetnek Śvetadvīpa szigetére, csupán a tejóceán partján állhatnak meg és adhatják át üzenetüket az Úr Viṣṇunak, akit Kṣīrodakaśāyī Viṣṇuként ismerünk. Így aztán ritkán láthatják az Urat. Ám Dvārakā népe az Úr kegyéből szemtől szemben láthatta Őt, hiszen tiszta bhakták voltak, akik mentesek a gyümölcsöző cselekedetek és az empirikus filozófiai spekuláció anyagi szennyeződéseinek még az árnyékától is. Ez az élőlény eredeti helyzete. Ezt a helyzetet akkor érhetjük el, ha újra életre keltjük természetes és eredeti létállapotunkat, mely csakis az odaadó szolgálat segítségével ismerhető meg.