HU/SB 1.18.26
26. VERS
- pratiruddhendriya-prāṇa-
- mano-buddhim upāratam
- sthāna-trayāt paraṁ prāptaṁ
- brahma-bhūtam avikriyam
SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS
pratiruddha—visszatartotta; indriya—az érzékszerveket; prāṇa—a légzési levegő; manaḥ—az elme; buddhim—intelligencia; upāratam—tétlen; sthāna—helyek; trayāt—a háromtól; param—transzcendentális; prāptam—elért; brahma-bhūtam—minőségileg egyenlő a Legfelsőbb Abszolúttal; avikriyam—nem éri hatás.
FORDÍTÁS
A muni visszatartotta az anyagi tevékenységektől érzékszerveit, légzését, elméjét és értelmét. Transzba merült, távol a három állapottól [éberség, álom és öntudatlanság], s a Legfelsőbb Abszolúttal minőségileg egyenlő, transzcendentális helyzetbe jutott.
MAGYARÁZAT
E versből kitűnik, hogy a muni, akinek a kunyhójába a király belépett, a yoga transzába merült. A transzcendentális állapotot három folyamattal lehet elérni: a jñāna folyamatával, vagyis a transzcendens elméleti ismeretével, a yoga folyamatával, azaz a transz tényleges megvalósításával, a test fiziológiai és pszichológiai működésének manipulációjával, valamint a legelismertebb folyamattal, a bhakti-yogával, amikor az érzékek az Úr odaadó szolgálatában tevékenykednek. A Bhagavad-gītāból megismerhetjük az érzékelés fokozatos fejlődését az anyagtól az élőlényig. Anyagi elménk és testünk az élőlényből, a lélekből fejlődik, és az anyag három kötőerejének hatása alatt elfeledjük valódi kilétünket. A jñāna folyamata elméletben spekulál arról, mi a lélek valójában, a bhakti-yoga azonban ténylegesen cselekedetre készteti a lelket. Az anyag érzékelésén túl vannak az érzékeknek még finomabb állapotai is. Az érzékeken túl van a finomabb elme, ezen túl a légzőműködések, majd az intelligencia. Az intelligencián túl az élő lelket a yoga-rendszer mechanikus cselekedeteivel, az érzékeket visszatartva a meditáció gyakorlásával, a légzőrendszer szabályozásával lehet megismerni, valamint azáltal, hogy az intelligenciát arra használjuk, hogy transzcendentális helyzetbe emelkedhessünk. Ez a transz megszünteti a test minden anyagi működését. A király ebben az állapotban pillantotta meg a munit. Hogy mit látott, azt a következő vers mondja el.