HU/SB 2.1.37


Õ Isteni Kegyelme A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada


37. VERS

brahmānanaṁ kṣatra-bhujo mahātmā
viḍ ūrur aṅghri-śrita-kṛṣṇa-varṇaḥ
nānābhidhābhījya-gaṇopapanno
dravyātmakaḥ karma vitāna-yogaḥ


SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS

brahma—a brāhmaṇák; ānanam—az arc; kṣatra—a kṣatriyák; bhujaḥ—a karok; mahātmā—a virāṭ-puruṣa; viṭ—a vaiśyák; ūruḥ—a combok; aṅghri-śrita—lábainak védelme alatt; kṛṣṇa-varṇaḥ—a śūdrák; nānā—különféle; abhidhā—nevekkel; abhījya-gaṇa—a félistenek; upapannaḥ—felülmúlva; dravya-ātmakaḥ—méltó javakkal; karma—cselekedetek; vitāna-yogaḥ—áldozatok bemutatása.


FORDÍTÁS

A virāṭ-puruṣa arca a brāhmaṇák, karjai a kṣatriyák, combjai a vaiśyák. A śūdrák lába védelme alatt állnak. Ő az imádandó félisteneket is mind felülmúlja, és mindenkinek kötelessége, hogy méltó javak felajánlásával áldozatokat mutasson be Neki s elégedetté tegye.


MAGYARÁZAT

Ez a vers valójában a monoteizmust javasolja. A védikus irodalom említést tesz a számtalan különféle elnevezésű félistennek bemutatott áldozatokról, de ebben a versben az áll, hogy a félistenek minden fajtája jelen van az Istenség Legfelsőbb Személyiségének formájában; ők csupán szerves részei az eredeti egésznek. Hasonló módon az emberi társadalom rendjeinek felosztása    —    a brāhmaṇák (az értelmiség), a kṣatriyák (az irányítók), a vaiśyák (a kereskedőtársadalom) és a sūdrák (a dolgozó osztály) mind benne foglaltatnak a Legfelsőbb testében. Így mindannyiuk számára javasolt, hogy a Legfelsőbb elégedettségének elérése érdekében arra alkalmas javakkal mutassanak be áldozatokat. Az áldozatot általában tisztított vajjal és gabonával mutatják be, ám az idő múlásával az emberi társadalom számtalanféle terméket állított elő, átalakítva az anyagokat, melyeket Isten anyagi természetétől kapott. Az emberi társadalomnak ezért meg kell tanulnia, hogyan mutasson be áldozatokat az Úr dicsőségének hirdetése érdekében nemcsak tisztított vajjal, de más termékekkel is, s ez tökéletessé teszi majd az emberi társadalmat. Az emberek intelligens rétege, vagyis a brāhmaṇák osztálya irányíthatja ezeket az áldozatokat, a korábbi ācāryák útmutatásai alapján. A kṣatriyák gondoskodhatnak mindenről, ami az áldozatokhoz szükséges; a vaiśya osztály, vagyis a kereskedőtársadalom, akik e javakat megtermelik, felkínálhatják ezeket az áldozatra, a śūdra osztály pedig kétkezi munkájával járulhat hozzá az áldozatok sikeres végrehajtásához. Így végezhető el az erre a korra javasolt áldozat, vagyis az Úr szent nevének együttes éneklése az emberek minden rétegének együttműködésével, a világon minden ember egységes jóléte érdekében.