HU/SB 2.5.16
16. VERS
- nārāyaṇa-paro yogo
- nārāyaṇa-paraṁ tapaḥ
- nārāyaṇa-paraṁ jñānaṁ
- nārāyaṇa-parā gatiḥ
SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS
nārāyaṇa-paraḥ—hogy megismerjük Nārāyaṇát; yogaḥ—az elme koncentrálása; nārāyaṇa-param—azzal a céllal, hogy elérjük Nārāyaṇát; tapaḥ—vezeklés; nārāyaṇa-param—hogy megpillantsuk Nārāyaṇa formáját; jñānam—a transzcendentális tudás művelése; nārāyaṇa-parā—a felszabadulás útja, amely Nārāyaṇa birodalmába lépve ér véget; gatiḥ—út.
FORDÍTÁS
Minden meditáció és miszticizmus csupán eszköz arra, hogy megvalósítsuk Nārāyaṇát. Minden vezeklés célja, hogy elérjük Őt, a transzcendentális tudás művelése azt szolgálja, hogy megpillantsuk Őt, s a végső felszabadulást az jelenti, hogy eljutunk az Ő birodalmába.
MAGYARÁZAT
Két meditációs yoga-rendszer van: az aṣṭāṅga-yoga és a sāṅkhya-yoga. Az aṣṭāṅga-yoga az elme rögzítésének gyakorlása, hogy megszabaduljunk minden tevékenységtől a meditáció, a koncentráció, az ülőhelyzetek, a levegő belső mozgásainak, elzárásának stb. szabályozó folyamataival. A sāṅkhya-yoga célja az, hogy megkülönböztessük az igazságot a mulandó dolgoktól. Végső soron azonban mindkét rendszer célja az, hogy megismerjük a személytelen Brahmant, Nārāyaṇának, az Istenség Személyiségének részleges képviselőjét. Amint korábban már elmagyaráztuk, a személytelen Brahman-sugárzás csupán része az Istenség Személyiségének. A személytelen Brahman az Istenség Legfelsőbb Személyiségén helyezkedik el, és így nem más, mint az Istenség Személyiségének dicsfénye. Ezt mind a Bhagavad-gītā, mind a Matsya Purāṇa megerősíti. A gati szó a végső célra, vagyis a felszabadulás végső szintjére utal. A végső felszabadulást nem az jelenti, hogy eggyé válunk a személytelen brahmajyotival. Ennél sokkal magasabb rendű, ha az Istenség Személyiségének magasztos társaságát élvezzük a Vaikuṇṭha világ számtalan lelki bolygójának egyikén. Ezért azt a végkövetkeztetést vonhatjuk le, hogy Nārāyaṇa, vagyis az Istenség Személyisége a végső célja minden yoga-rendszernek és a felszabadulás minden formájának.