HU/SB 2.8.8


Õ Isteni Kegyelme A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada


8. VERS

āsīd yad-udarāt padmaṁ
loka-saṁsthana-lakṣaṇam
yāvān ayaṁ vai puruṣa
iyattāvayavaiḥ pṛthak
tāvān asāv iti proktaḥ
saṁsthāvayavavān iva


SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS

āsīt—ahogy nőtt; yat-udarāt—akinek a hasából; padmam—lótuszvirág; loka—világ; saṁsthāna—helyzet; lakṣaṇam—birtokolt; yāvān—ahogy volt; ayam—ezt; vai—bizonyára; puruṣaḥ—az Istenség Legfelsőbb Személyisége; iyattā—nagyság; avayavaiḥ—megtestesülésekkel; pṛthak—különféle; tāvān—így; asau—az; iti proktaḥ—úgy mondják; saṁsthā—helyzet; avayavavān—megtestesülés; iva—mint.


FORDÍTÁS

Ha az Istenség Legfelsőbb Személyiségének, akinek hasából a lótusz szára kinőtt, hatalmas teste van saját helyzetének és méretének megfelelően, akkor mi a sajátságos különbség az Úr teste és az élőlények teste között?


MAGYARÁZAT

Láthatjuk, hogy Parīkṣit Mahārāja nagyon intelligensen kérdéseket tesz fel lelki tanítómesterének az Úr transzcendentális teste alapos megértése érdekében. Sok helyen leírtuk már korábban, hogy az Úr egy olyan hatalmas testet öltött Magára, mint Kāraṇodakaśāyī Viṣṇué, akinek a pórusaiból számtalan univerzum árad ki. Garbhodakaśāyī Viṣṇu testéről úgy írnak, hogy abból nőtt ki a lótusz szára, amelyben az univerzum bolygói találhatók, a szár tetején pedig ott van a lótuszvirág, amelyen az Úr Brahmā született. Az anyagi teremtésben a Legfelsőbb Úr egy kétségtelenül gigantikus testet vesz fel, s az összes élőlény is testet kap    —    nagyot vagy kicsit, amilyenre szüksége van. Az elefánt például óriási testet kap, mert arra van szüksége, és egy hangya is saját szükségletei szerint kapja testét. Éppen így amikor az Istenség Személyisége felölt egy gigantikus méretű testet, hogy helyet adjon rajta az univerzumoknak vagy egy bizonyos univerzum bolygóinak, ez ugyanannak az elvnek az alapján történik, hogy mindenki szükséglete szerint vesz fel vagy fogad el egy bizonyos fajta anyagi testet. Az élőlény és az Úr között nem lehet csupán testük nagyságát figyelembe véve különbséget tenni. A válasz tehát az Úr testének sajátságos jellemzőitől függ, amely különbözik a közönséges élőlény testétől.