HU/SB 3.26.23-24
23-24. VERSEK
- mahat-tattvād vikurvāṇād
- bhagavad-vīrya-sambhavāt
- kriyā-śaktir ahaṅkāras
- tri-vidhaḥ samapadyata
- vaikārikas taijasaś ca
- tāmasaś ca yato bhavaḥ
- manasaś cendriyāṇāṁ ca
- bhūtānāṁ mahatām api
SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS
mahat-tattvāt—a mahat-tattvából; vikurvāṇāt—változáson megy keresztül; bhagavat-vīrya-sambhavāt—az Úr saját energiájából fejlődött ki; kriyā-śaktiḥ—aktív energiával felruházva; ahaṅkāraḥ—az anyagi ego; tri-vidhaḥ—a háromfélének; samapadyata—sarjadt; vaikārikaḥ—anyagi ego az átalakult jóságban; taijasaḥ—az anyagi ego a szenvedélyben; ca—és; tāmasaḥ—anyagi ego a tudatlanságban; ca—szintén; yataḥ—amiből; bhavaḥ—az eredet; manasaḥ—az elmének; ca—és; indriyāṇām—az érzékelő és cselekvő érzékeknek; ca—és; bhūtānām mahatām—az öt durva elemnek; api—szintén.
FORDÍTÁS
Az anyagi ego a mahat-tattvából sarjad, ami az Úr saját energiájából alakult ki. Az anyagi ego legfőképpen háromféle — jó, szenvedélyes és tudatlan — aktív energiával van felruházva. Ebből a háromféle anyagi egóból fejlődnek ki az elme, a felfogó érzékek, a cselekvő szervek és a durva elemek.
MAGYARÁZAT
Kezdetben a tiszta tudatból, vagyis a Kṛṣṇa-tudat tiszta állapotából kihajtott az első szennyeződés. Ezt hamis egónak nevezik, ami nem más, mint az a képzet, hogy az önvaló azonos a testtel. Az élőlény természetes helyzete a Kṛṣṇa-tudat, de határhelyzetében függetlenséggel rendelkezik, s ez lehetővé teszi számára, hogy megfeledkezzen Kṛṣṇáról. Eredetileg tiszta Kṛṣṇa-tudata van, de mivel határhelyzetében visszaél függetlenségével, fennáll a lehetősége, hogy elfelejtse Kṛṣṇát. Ez megnyilvánul a mindennapi életben is. Számos példa van arra, hogy valaki, aki Kṛṣṇa-tudatban cselekszik, hirtelen megváltozik. Az Upaniṣadok ezért azt mondják, hogy a lelki megvalósítás útja olyan, akár a borotva éle. A példa nagyon szemléletes. Az ember szépen megborotválkozhat egy éles borotvával, de amint figyelmét nem arra összpontosítja, amit csinál, azonnal megvágja az arcát, mert rosszul használja a borotvát.
Az embernek nemcsak el kell jutnia a tiszta Kṛṣṇa-tudat szintjére, de nagyon óvatosnak is kell lennie, mert minden figyelmetlenség vagy gondatlanság leeséshez vezethet. Ez a leesés a hamis egónak köszönhető. A tiszta tudat állapotából a függetlenséggel való visszaélés miatt megszületik a hamis ego. Arról, hogy miért jön létre a hamis ego a tiszta tudatból, nem sokat mondhatunk. Valójában mindig fennáll a lehetőség, hogy ez megtörténjen, ezért az embernek nagyon óvatosnak kell lennie. A hamis ego az alapelve minden anyagi cselekedetnek, amit az anyagi természet kötőerőinek hatása alatt végrehajtunk. Amint az ember eltér a tiszta Kṛṣṇa-tudattól, megerősíti kötelékeit az anyagi világban. A materializmus köteléke az anyagi elme, és ebből az anyagi elméből nyilvánulnak meg az érzékek és az anyagi szervek.