HU/SB 3.26.52


Õ Isteni Kegyelme A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada


52. VERS

etad aṇḍaṁ viśeṣākhyaṁ
krama-vṛddhair daśottaraiḥ
toyādibhiḥ parivṛtaṁ
pradhānenāvṛtair bahiḥ
yatra loka-vitāno ’yaṁ
rūpaṁ bhagavato hareḥ


SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS

etat—ez; aṇḍam—tojás; viśeṣa-ākhyam—viśeṣának nevezett; krama—egyik a másik után; vṛddhaiḥ—növekedett; daśa—tízszer; uttaraiḥ—nagyobb; toya-ādibhiḥ—a víz által stb.; parivṛtam—borította; pradhānena—a pradhāna által; āvṛtaiḥ—burkolta; bahiḥ—kívül; yatra—ahol; loka-vitānaḥ—a bolygórendszerek kiterjedése; ayam—ezt; rūpam—formát; bhagavataḥ—az Istenség Legfelsőbb Személyiségének; hareḥ—az Úr Harinak.


FORDÍTÁS

Ezt a kozmikus tojást, a tojásformát öltött univerzumot az anyagi energia megnyilvánulásának nevezik. Ennek víz, levegő, tűz, éter, ego és mahat-tattva rétegei fokozatosan vastagodnak. Mindegyik tízszer vastagabb az előzőnél, s a külső réteget a pradhāna fedi. Ebben a tojásban van az Úr Hari kozmikus formája, akinek a tizennégy bolygórendszer testének részét alkotja.


MAGYARÁZAT

Ennek az univerzumnak, vagyis a kozmikus égnek, amely számtalan bolygójával tárul a szemünk elé, tojás alakja van. Ahogy a tojást héj borítja, az univerzumot is különféle rétegek fedik be. Az első réteg a víz, a következő a tűz, majd a levegő, az éter, az utolsó burok pedig a pradhāna. Ennek a tojásszerű univerzumnak a belsejében van jelen az Úr kozmikus formája a virāṭ-puruṣaként. A különféle bolygórendszerek mind testének részei. Ezt a Śrīmad-Bhāgavatam a Második Énekben már elmagyarázta. A bolygórendszereket az Úr kozmikus formája különféle testrészeinek tekintik. Azoknak, akik nem tudják közvetlenül imádni az Úr transzcendentális formáját, azt tanácsolják, hogy gondoljanak a kozmikus formára, s imádják azt. A legalsó bolygórendszert, a Pātālát tartják a Legfelsőbb Úr talpának, a Földet pedig a hasának. Brahmalokáról, a legfelsőbb bolygórendszerről, ahol Brahmā él, azt mondják, az Úr feje.

Ezt a virāṭ-puruṣát az Úr inkarnációjának tekintik. Az Úr eredeti formája Kṛṣṇa, ahogyan azt a Brahma-saṁhitā megerősíti: ādi-puruṣa. A virāṭ-puruṣa szintén puruṣa, de nem ādi-puruṣa. Az ādi-puruṣa Kṛṣṇa. Īśvaraḥ paramaḥ kṛṣṇaḥ sac-cid-ānanda-vigrahaḥ  / anādir ādir govindaḥ. A Bhagavad-gītā hasonlóan ādi-puruṣaként, az eredetiként fogadja el Kṛṣṇát. Kṛṣṇa azt mondja: „Senki sem hatalmasabb Nálam.” Az Úrnak számtalan kiterjedése van, s mindegyikük puruṣa, azaz élvező, de sem a virāṭ-puruṣa, sem a puruṣa-avatārák    —    Kāraṇodakaśāyī Viṣṇu, Garbhodakaśāyī Viṣṇu és Kṣīrodakaśāyī Viṣṇu    —,    sem a számtalan többi kiterjedés, nem az eredeti kiterjedés. Minden univerzumban jelen van Garbhodakaśāyī Viṣṇu, a virāṭ-puruṣa és Kṣīrodakaśāyī Viṣṇu. Itt a virāṭ-puruṣa aktív megnyilvánulásáról olvashatunk leírást. Akik az Istenség Legfelsőbb Személyisége megértésének alacsonyabb szintjén állnak, gondolhatnak az Úr kozmikus formájára, mivel ezt tanácsolja a Bhāgavatam.

Az univerzum kiterjedését is felméri ez a vers. A külső burok víz, levegő, tűz, éter, ego és mahat-tattva rétegekből áll, és mindegyik réteg tízszer olyan vastag, mint az előző. Senki, egyetlen tudós emberi lény sem képes felmérni még az univerzum üregének terét sem, s az üregen túl hét burok van, melyek mindegyike tízszer olyan vastag, mint az előző. A vízréteg tízszerese az univerzum átmérőjének, a tűzréteg tízszerese a vízrétegnek, s a levegőréteg hasonlóképpen tízszerese a tűznek. Az emberi lény parányi agya nem foghatja fel e dimenziókat.

A vers azt is elmondja, hogy ez a leírás csupán egyetlen tojásszerű univerzumról szól. Számtalan univerzum van ezen kívül, s néhány közülük sokkal nagyobb, mint ez az univerzum. Valójában ezt az univerzumot tartják a legkisebbnek, ezért az uralkodó hatalomnak, Brahmānak csak négy feje van, hogy segítse őt az irányításban. Más univerzumokban, amelyek sokkal nagyobbak, Brahmānak több feje van. A Caitanya-caritāmṛtában az áll, hogy egy napon az Úr Kṛṣṇa, e kis Brahmā kérésére Magához hívta mindezeket a Brahmākat, s a kis Brahmā a nagyobb Brahmāk láttán rettentően elcsodálkozott. Ilyen az Úr felfoghatatlan energiája. Senki sem mérheti fel Isten kiterjedését saját spekulációjával vagy úgy, hogy helytelenül Istennel azonosítja magát. Az efféle próbálkozások az őrültség tünetei.