HU/SB 4.1.20


Õ Isteni Kegyelme A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada


20. VERS

śaraṇaṁ taṁ prapadye ’haṁ
ya eva jagad-īśvaraḥ
prajām ātma-samāṁ mahyaṁ
prayacchatv iti cintayan


SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS

śaraṇam—menedéket keresve; tam—Neki; prapadye—meghódolok; aham—én; yaḥ—aki; eva—minden bizonnyal; jagat-īśvaraḥ—az univerzum Ura; prajām—fiú; ātma-samām—amilyen Ő; mahyam—nekem; prayacchatu—adjon; iti—így; cintayan—gondolkozva.


FORDÍTÁS

Így gondolkodott: Bárcsak az univerzum Ura, akinél védelmet kerestem, elégedett lenne velem, s kegyesen megáldana egy olyan fiúval, mint Ő Maga!


MAGYARÁZAT

Láthatjuk, hogy a nagy bölcsnek, Atri Muninak nem volt kialakult képe az Istenség Legfelsőbb Személyiségéről. Természetesen azt bizonyára tudta, hogy a Védák tanítása szerint létezik egy Istenség Legfelsőbb Személyisége, az univerzum teremtője, akiből minden kiárad, aki fenntartja ezt a teremtett megnyilvánulást, és akiben a megsemmisülés után az egész teremtett világ fennmarad. Yato vā imāni bhūtāni (Taittirīya Upaniṣad 3.1.1). A védikus mantrákból megismerhetjük az Istenség Legfelsőbb Személyiségét. Atri Muni erre az Istenség Legfelsőbb Személyiségére rögzítette az elméjét, anélkül hogy tudta volna a nevét, és csupán egy gyermekért könyörgött Hozzá, aki egy szinten áll Vele. A Bhagavad-gītā leírást ad az efféle odaadó szolgálatról is, amely nem ismeri Isten nevét. Az Úr kijelenti: négyféle jámboran cselekvő ember fordul Felé, hogy olyat kérjen Tőle, amire szüksége van. Atri Muni egy ugyanolyan fiat akart, amilyen az Úr. Nem volt tehát tiszta bhakta, hiszen vágya    —    anyagi vágya    —    beteljesülésére várt. Bár pontosan olyan fiat akart, mint az Istenség Legfelsőbb Személyisége, ez a vágy anyagi volt, mert nem Magát az Istenség Személyiségét akarta, csupán egy olyan gyermeket, aki a szakasztott mása. Ha az Istenség Legfelsőbb Személyiségét szerette volna gyermekének, akkor teljesen mentes lett volna az anyagi vágyaktól, mivel a Legfelsőbb Abszolút Igazságra vágyott volna. Mivel azonban csak egy Hozzá hasonló gyermeket akart, vágya anyagi volt. Atri Munit tehát nem lehet a tiszta bhakták közé sorolni.