HU/SB 4.24.53
53. VERS
- etad rūpam anudhyeyam
- ātma-śuddhim abhīpsatām
- yad-bhakti-yogo ’bhayadaḥ
- sva-dharmam anutiṣṭhatām
SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS
etat—ez; rūpam—forma; anudhyeyam—meditálni kell rajta; ātma—önvaló; śuddhim—tisztulás; abhīpsatām—azoknak, akik arra vágynak; yat—amelyik; bhakti-yogaḥ—az odaadó szolgálat; abhaya-daḥ—igazi félelemnélküliség; sva-dharmam—az ember saját mestersége szerinti kötelességeit; anutiṣṭhatām—teljesítve.
FORDÍTÁS
Drága Uram! Akik szeretnék megtisztítani a létüket, azoknak mindig lótuszlábadon kell meditálniuk, amelyről beszéltem. Akik komolyan veszik és teljesítik kötelességeiket, s meg akarnak szabadulni a félelemtől, azoknak hozzá kell látniuk a bhakti-yoga e folyamatához.
MAGYARÁZAT
Az írásokban az áll, hogy az Úr transzcendentális nevét, alakját, kedvteléseit és környezetét nem lehet a tompa anyagi érzékekkel megérteni. Az embernek el kell mélyednie az odaadó szolgálatban, hogy érzékei megtisztuljanak, s megpillanthassa az Istenség Legfelsőbb Személyiségét. Ez a vers elmondja, hogy akik állandóan az Úr lótuszlábán meditálnak, azok kétségtelenül megtisztulnak az érzékek anyagi szennyeződéseitől, és így szemtől szemben láthatják a Legfelsőbb Urat. A „meditáció” szó manapság nagyon népszerű a közönséges emberek között, de nem tudják, hogy mi a valódi meditáció. A védikus írásokból megtudjuk, hogy a yogīk mindig a Úr lótuszlábán meditáltak. Dhyānāvasthita-tad-gatena manasā paśyanti yaṁ yoginaḥ (SB 12.13.1). Ez a yogīk igazi feladata: az Úr lótuszlábára kell gondolniuk. Az Úr Śiva ezért azt javasolja, hogy aki valóban meg szeretne tisztulni, annak vagy ezt a fajta meditációt kell végeznie, vagy a misztikus yoga-rendszert, ami nemcsak abban segíti majd, hogy állandóan lássa bensőjében az Urat, hanem abban is, hogy személyesen találkozhasson Vele, és társa lehessen Vaikuṇṭhalokán vagy Goloka Vṛndāvanában.
A sva-dharmam szó (sva-dharmam anutiṣṭhatām) azt jelzi, hogy a varṇāśrama rendszerét — amely kijelöli a brāhmaṇa, kṣatriya, vaiśya és śūdra kötelességeit, és amely tökéletes intézmény az emberiség számára — bhakti-yogával kell támogatni, ha valaki biztonságra vágyik az életben. Az emberek általában azt gondolják, hogy csupán azzal, hogy végzik a brāhmaṇa, a kṣatriya, a vaiśya és a śūdra, illetve a brahmacārī, a gṛhastha, a vānaprastha vagy a sannyāsī számára előírt kötelességeket, megszabadulhatnak a félelemtől, vagy biztonságosan elérhetik a felszabadulást. Ha azonban e kötelességek mellett nincs ott a bhakti-yoga, nem menekülhetnek meg a félelemtől. A Bhagavad-gītāban szó esik a karma-yogáról, a jñāna-yogáról, a bhakti-yogáról, a dhyāna-yogáról stb., de ha valaki nem jut el a bhakti-yogához, a többi yoga nem segít neki az élet legfőbb tökéletességének elérésében. A bhakti-yoga tehát az egyetlen eszköz a felszabadulásra. Ezt a végkövetkeztetést találjuk a Caitanya-caritāmṛtában is egy beszélgetésben, amely az Úr Caitanya és Rāmānanda Rāya között zajlott le arról, hogy hogyan szabadul ki az emberi lény ebből az anyagi világból. A beszélgetés során Rāmānanda Rāya megemlítette a varṇāśrama-dharma követését, az Úr Caitanya pedig kijelentette, hogy a varṇāśrama-dharma csupán külsődleges dolog (eho bāhya). Az Úr Caitanya azt akarta, hogy Rāmānanda Rāya megértse, hogy csupán azért, mert valaki a varṇāśrama-dharma szerint előírt kötelességeit végzi, még nem biztos, hogy felszabadul. Végül Rāmānanda Rāya utalt a bhakti-yoga folyamatára: sthāne sthitāḥ śruti-gatāṁ tanu-vāṅ-manobhiḥ (SB 10.14.3). Ha valaki gyakorolja a bhakti-yogát, amely azzal kezdődik, hogy hallja (śruti-gatām) a bhaktáktól az Úr transzcendentális üzenetét, akkor bármilyen körülmények között él, fokozatosan legyőzi a legyőzhetetlen Istent.
Istent legyőzhetetlennek ismerik, de aki engedelmesen hallgatja egy önmegvalósított lélek szavait, az legyőzi a legyőzhetetlent. Levonhatjuk azt a végkövetkeztetést, hogy ha valaki komolyan vágyik a felszabadulásra, akkor nemcsak a varṇāśrama-dharma szerinti kötelességeinek kell eleget tennie, hanem a bhakti-yogát is gyakorolnia kell, melynek első lépése az, hogy hall egy önmegvalósított lélektől. Ez a folyamat segít a bhaktának, hogy legyőzze a legyőzhetetlen Istenség Legfelsőbb Személyiségét, és anyagi teste elhagyása után a társává váljon.