HU/SB 4.29.60


Õ Isteni Kegyelme A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada


60. VERS

nārada uvāca
yenaivārabhate karma
tenaivāmutra tat pumān
bhuṅkte hy avyavadhānena
liṅgena manasā svayam


SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS

nāradaḥ uvāca—Nārada mondta; yena—ami által; eva—bizonyára; ārabhate—elkezdi; karma—gyümölcsöző cselekedetek; tena—azon test által; eva—bizonyára; amutra—a következő életben; tat—azt; pumān—az élőlény; bhuṅkte—élvezi; hi—mert; avyavadhānena—változás nélkül; liṅgena—a finom test által; manasā—az elme által; svayam—személyesen.


FORDÍTÁS

A nagy szent, Nārada így folytatta: Az élőlény ebben az életében egy durva testben cselekszik, amit az elméből, az intelligenciából és az egóból felépülő finom test kényszerít cselekvésre. Amikor a durva test nincs többé, a finom test megmarad, hogy élvezzen vagy szenvedjen. Így nem történik semmi változás.


MAGYARÁZAT

Az élőlényeknek két testük van: a finom test és a durva test, és valójában az elméből, intelligenciából és egóból álló finom testen keresztül jut élvezethez. A durva test egy eszközül szolgáló külső burok. Amikor a durva test elpusztul, azaz meghal, akkor gyökere    —    az elme, az intelligencia és az ego    —    tovább él, és újabb durva testet hoz létre. A durva testek látszólag változnak ugyan, a gyökerük azonban    —    az elméből, intelligenciából és egóból álló finom test    —    mindig megmarad. A finom test cselekedetei    —    legyenek akár jámborak, akár bűnösek    —    egy újabb helyzetet teremtenek az élőlény számára, hogy élvezzen vagy szenvedjen a következő durva testben. A finom test tehát megmarad, míg a durva testek egymást váltják.

Mivel a modern tudósok és filozófusok túlságosan materialisták, és mivel tudásukat elrabolta az illuzórikus energia, nem tudják elmagyarázni, hogyan változik a durva test. Darwin, a materialista filozófus megpróbálta tanulmányozni a durva test változásait, de mivel sem a finom testről, sem a lélekről nem tudott, nem tudta világosan elmagyarázni, hogyan megy végbe az evolúciós folyamat. Az élőlény cserélheti durva testét, de finom testében cselekszik. Az emberek nem értik a finom test cselekedeteit, ezért nem tudják felfogni, hogyan lehetnek hatással az egyik durva test cselekedetei egy másik durva testre. A finom test cselekedeteit szintén a Felsőlélek vezérli, ahogy azt a Bhagavad-gītā (BG 15.15) leírja:

sarvasya cāhaṁ hṛdi sanniviṣṭo
mattaḥ smṛtir jñānam apohanaṁ ca

„Én mindenki szívében ott lakozom, s Tőlem jön az emlékezet, a tudás és a feledékenység.”

Mivel az Istenség Legfelsőbb Személyisége Felsőlélekként mindig vezérli az egyéni lelket, az egyéni lélek mindig tudja, hogyan cselekedjen múltbeli karmája visszahatásai szerint. Egyszóval a Felsőlélek az, aki emlékezteti, hogy így tegyen. Ezért annak ellenére, hogy a durva test szemmel láthatóan cserélődik, az egyéni lélek életei között folytonosság van.