HU/SB 6.4.52


Õ Isteni Kegyelme A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada


52. VERS

mithuna-vyavāya-dharmas tvaṁ
prajā-sargam imaṁ punaḥ
mithuna-vyavāya-dharmiṇyāṁ
bhūriśo bhāvayiṣyasi


SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS

mithuna—férfi és nő; vyavāya—nemi élet; dharmaḥ—aki elfogadja a vallásos szertartásokkal; tvam—téged; prajā-sargam—élőlények teremtése; imam—ezt; punaḥ—újra; mithuna—a férfi és a nő egyesülése; vyavāya-dharmiṇyām—benne, a nemi egyesülés vallásos gyakorlata szerint; bhūriśaḥ—sok; bhāvayiṣyasi—okozni fogsz.


FORDÍTÁS

Egyesüljetek hát mint férfi és nő, s így, egyesülésetek útján képes leszel sok száz gyermeket nemzeni e leány méhében, hogy szaporítsd a népességet!


MAGYARÁZAT

Az Úr a Bhagavad-gītāban (BG 7.11) azt mondja: dharmāviruddho bhūteṣu kāmo ’smi. „Én vagyok az a nemi élet, amely nem ellenkezik a vallásos elvekkel.” Az Istenség Legfelsőbb Személyisége által elrendelt szexuális kapcsolat dharma, vallásos elv, célja azonban nem az érzéki élvezet. A védikus elvek nem engedélyezik a szexuális kapcsolatból származó érzéki élvezetet. A nemi életre ösztönző természetes hajlamnak csak gyermeknemzés céljából szabad utat engedni. Az Úr éppen ezért így szól Dakṣához ebben a versben: „Ezt a leányt nem másért kapod, mint hogy a gyermeknemzés érdekében egyesülj vele! Nagyon termékeny, ezért annyi gyermeked lesz majd, amennyit csak nemzeni tudsz.”

Śrīla Viśvanātha Cakravartī Ṭhākura ezzel kapcsolatban megjegyzi, hogy Dakṣa lehetőséget kapott a korlátlan nemi életre. Dakṣát előző életében is Dakṣának hívták, de az áldozatok végzése során megsértette az Úr Śivát, és így fejének helyére egy kecskefej került. Ekkor amiatt, hogy ilyen mélyre süllyedt, Dakṣa feladta életét. Korlátlan szexuális vágya azonban megmaradt, ezért lemondásokat végzett, melyekkel elégedetté tette a Legfelsőbb Urat, akitől ekkor korlátlan nemi képességet kapott.

Tudnunk kell, hogy bár az ilyen lehetőségeket a nemi életre az Istenség Legfelsőbb Személyiségének kegyéből lehet elnyerni, ezt a lehetőséget nem kapják meg azok a fejlett bhakták, akik mentesek az anyagi vágyaktól (anyābhilāṣitā-śūnyam). Ezzel kapcsolatban meg kell jegyeznünk, hogy ha az amerikai fiúk és lányok, akik a Kṛṣṇa-tudatos mozgalom tagjai, fejlődni kívánnak a Kṛṣṇa-tudatban, hogy megkapják az Úr szerető szolgálatának legfelsőbb áldását, akkor távol kell magukat tartaniuk a nemi élet lehetőségétől. Ezért azt tanácsoljuk, hogy legalább a tiltott nemi élettől tartózkodjanak. Még ha alkalma nyílik a nemi életre, az embernek akkor is önként el kell fogadnia a kizárólag gyermeknemzésért élt nemi élet korlátait. Kardama Muninak szintén volt lehetősége a nemi életre, neki azonban rendkívül kevés vágya volt erre. Ezért miután gyermekeket nemzett Devahūtinak, a teljes lemondás útjára lépett. A fontos az, hogy ha valaki haza akar térni, vissza Istenhez, önként tartózkodnia kell a nemi élettől. Szexuális életet csak olyan mértékben szabad élni, amilyen mértékben feltétlenül szükség van rá, nem pedig korlátlanul.

Ne gondoljuk, hogy Dakṣa elnyerte az Úr kegyét azzal, hogy lehetőséget kapott a korlátlan nemi életre. A későbbi versekből megtudhatjuk, hogy Dakṣa újra sértést követett el, ez alkalommal Nārada lótuszlába ellen. Ezért annak ellenére, hogy a nemi élet az anyagi világban a legmagasabb szintű élvezet, és lehet, hogy valaki Isten kegyéből lehetőséget kap az efféle élvezetre, ez azzal a kockázattal jár, hogy az ember sértéseket követhet el. Dakṣa hajlamos volt ilyen sértéseket elkövetni, ezért szigorú értelemben véve valójában nem nyerte el a Legfelsőbb Úr kegyét. Nem szabad senkinek sem az Úr kegyét annak érdekében kérnie, hogy korlátlan képességeket kapjon a nemi életre.