LV/Prabhupada 0050 - Viņi Nezina, Kāda ir Nākamā Dzīve



Lecture on BG 16.5 -- Calcutta, February 23, 1972

Daba pēc Krišnas pavēles mums dod iespējas, dod mums iespējas izkļūt no dzimšanas un nāves ieslodzījuma: janma-mṛtyu-jarā-vyādhi duḥkha-doṣānudarśanam (BG 13.9). Ir jābūt saprātīgam, lai redzētu šādu četru dzīves notikumu radītās likstas: džanma-mritju-džara-vjādhi. Visa vēdiskā sistēma ir par to, kā izkļūt no šīm ķetnām. Bet viņiem ir dota iespēja "dari šo, dari to, dari to", regulēta dzīve, lai galu galā viņš varētu no tā visa izkļūt.

Tādēļ Bhagavāns teica: "Daivī sampad vimokṣāya" (BG 16.5). Ja attīstāt daivī sampat, šīs īpašības, kā aprakstīts — ahimsa, sattva-samšudhih, ahimsa, tik daudz kas — tad jūs izkļūsiet, vimokšāja. Diemžēl mūsdienu civilizācija nezina, kas ir vimokšāja. Viņi ir tik akli. Viņi nezina, ka ir stāvoklis, ko sauc vimokšāja. Viņi nezina. Viņiem nav ne jausmas, kāda ir [būs] nākamā dzīve. Nav izglītības sistēmas. Es ceļoju pa visu pasauli. Nav pat vienas iestādes, kas domāta izglītības sniegšanai par dvēseles pārceļošanu, to, kā iespējams iegūt labāku dzīvi. Bet viņi netic. Viņiem nav zināšanu. Tas ir āsurī sampat. Tas būs aprakstīts šeit: pravṛttiṁ ca nivṛttiṁ ca janā na vidur āsurāḥ. Pravṛttim. "Pravritim" nozīmē "pievilcība, pieķeršanās". Kāda veida darbībām mums būtu jāpieķeras un no kāda veida darbībām ir jāatsakās, to asuras nezina. Pravṛttiṁ ca nivṛttiṁ ca.

pravṛttiṁ ca nivṛttiṁ ca
janā na vidur āsuraḥ
na śaucaṁ nāpi cācāro
na satyaṁ teṣu vidyate
(BG 16.7)

Tie ir asuras. Viņi nezina, kā viņu dzīve ir jāpavada, kurā virzienā tai jārit. To sauc "pravriti". Un kāda veida darbībām nav jāpieķeras, kas jāatmet, nivriti. Pravṛttis tu jīvātmana. Tas ir cits. Bhunam. Nivṛttis tu mahāphalām. Visās šāstrās, visās Vēdās virzība ir pravriti-nivriti. Viņi pakāpeniski to apgūst. Gluži kā "loke vyavāyāmiṣa-madya-sevā nityā sujantoḥ". Dzīvajai būtnei ir dabiska tieksme uz vjavāju, dzimumdzīvi, un madja sevāh, intoksikācijām, āhimsa sevāh, un gaļas ēšanu. Tas ir dabisks instinkts. Bet asuras nemēģina to pārtraukt. Viņi vēlas to palielināt. Tā ir asuru dzīve. Man ir kāda slimība. Ja es to vēlos izdziedēt, tad ārsts dod man recepti, ko nelietot. Gluži kā diabēta pacients. Viņam aizliegts uzņemt cukuru un cieti. Nivriti. Līdzīgi arī šāstras sniedz mums norādījumu, ka mums būtu jāpieņem šis un jāatsakās no tā; šāstras. Gluži kā mūsu sabiedrībā mēs esam atlasījuši pašus būtiskākos nivriti un pravriti. Pravriti... mēs dodam norādījumus mūsu mācekļiem: „Nekādu aizliegtu dzimumattiecību, nekādas gaļas ēšanas, nekādas āmisa-sevas.” Āmiṣa-sevā nityā sujantoḥ. Bet šāstras saka, ka, ja jūs spējat atsacīties, nivṛttis tu mahāphalām, tad jūsu dzīve ir veiksmīga. Bet mēs neesam tam gatavi. Ja neesat gatavi pieņemt pravriti un nepieņemt nivriti, tad jums jāzina, ka esat asura. Krišna šeit saka: "Pravṛttiṁ ca nivṛttiṁ ca janā na vidur āsurāḥ" (BG 16.7) Viņi nezina... "Ak, kas tas ir?" Viņi saka, ka pat lieli, vareni svāmī teiks: "Ak, kas gan tur slikts? Jūs varat ēst visu. Tas nav svarīgi. Jūs varat darīt visu. Jūs vienkārši man maksājiet, un es jums došu kādu īpašu mantru. Kas tāds notiek.