LV/Prabhupada 0117 - Viesnīca Un Uzturēšana Par Brīvu



Lecture on SB 7.9.24 -- Mayapur, March 2, 1976

Ideja ir kļūt par kalpu un kalponi. Tāds ir cilvēku civilizācijas ideāls. Ikvienai sievietei vajadzētu kļūt par sava vīra kalponi, un ikvienam vīram vajadzētu kļūt simtkārt lielākam Krišnas kalpam. Tāda ir indiešu civilizācija, ne tā, ka "vīram un sievai ir vienādas tiesības." Šī "vienlīdzīgo tiesību" kustība notiek Eiropā, Amerikā. Tā nav vēdiskā civilizācija. Vēdiskajā civilizācijā vīram jābūt patiesam Krišnas kalpam, un sievai jābūt patiesīgai sava vīra kalponei.

Tādēļ ir teikts: "Upanaya māṁ nija-bhṛtya-pārśvam" (ŠB 7.9.24). Tāda ir vislabākā sabiedrība. Kad Nārada Muni apraksta, kā vīrietim un sievietei vajadzētu uzvesties... Tagad mēs to apspriežam mūsu kasešu diktofonā. Jūs dzirdēsiet, ka nav iespējams kļūt par saimnieku. Tas ir bezjēdzīgi. Jūs nevarat kļūt par saimnieku. Ahaṅkāra-vimūḍhātmā kartāham iti manyate (BG 3.27). Jūs nevarat kļūt par saimnieku. Jīvera svarūpa haya nitya kṛṣṇa dāsa (ČČ Madhja 20.108-109). Vai nu vīrietis, vai sieviete, ikviens ir Krišnas kalps. Mēs esam apmācīti tādā līmenī, [kas norāda,] kā kļūt par vislabāko kalpu. Ne tikai tieši par kalpu, bet par kalpu kalpu. To sauc par paramparas kalpu. Mans garīgais skolotājs ir sava garīgā skolotāja kalps, un arī es esmu sava garīgā skolotāja kalps. Līdzīgā veidā mēs domājam "kalpa kalps". Nav runa par kļūšanu... Tā ir materiāla slimība (ČČ Madhja 13.80).

kṛṣṇa bhuliya jīva bhoga vāñchā kāre
pāsate māyā tāre jāpatīyā dhāre

Tiklīdz mēs kļūstam augstprātīgi, tā teikt, "nu es kļūšu par saimnieku. Es došu pavēles. Es nevienam nesekošu", tad tā ir maija.

Tā ka šī slimība izplatās, sākot no Brahmas un beidzot ar mazu skudriņu. Prahlāda Mahārādžs ir sapratis šo tā saukto viltus prestiža stāvokli, kļūstot par skolotāju. Viņš saka, ka "es diezgan labi zinu šo viltus izpausmi. Laipni iesaistiet mani..." Nija-bhṛtya-pārśvam. "Nija-bhṛtya-pārśvam" nozīmē "gluži kā māceklis". Māceklis; vienu mācekli nodarbina kāds lietpratējs. Pamazām māceklis iemācās, kā pareizi darīt darbu. Tādēļ viņš saka: "Nija-bhṛtya-pārśvam." "Nav tā, ka nekavējoties es kļūstu meistarīgs kalps, bet ļaujiet man..." Šī mūsu iestāde ir radīta šādam mērķim. Ja kāds uz šejieni atnāk kā uz bezmaksas viesnīcu un uzturēšanu, tad šāda viņa ierašanās uz šādu sabiedrību ir bezjēdzīga. Viņam ir jāiemācās kalpot. Nija-bhṛtya-pārśvam. Tie, kuri kalpo, viņi... No viņa [bhaktas] ir jāiemācās, kā viņš kalpo divdesmit četras stundas; tad mūsu pievienošanās šai iestādei būs veiksmīga. Un ja mēs pieņemam, ka "šeit ir iestāde, kur mēs varam uzturēties kā brīvā viesnīcā, dzīvot par brīvu un brīvi apmierināt jutekļus", tad šī visa iestādes struktūra būs sagrauta. Esiet uzmanīgi. Visiem GBC jābūt uzmanīgiem, lai nevairotos šāda mentalitāte. Visiem dedzīgi jāvēlas kalpot, mācīties kalpot. Nija-bhṛtya-pārśvam. Tad dzīve būs veiksmīga. Liels jums paldies.