LV/Prabhupada 0602 - Tēvs ir Ģimenes Galva

From Vanipedia
Jump to: navigation, search

Tēvs ir Ģimenes Galva
- Prabhupāda 0602


Lecture on SB 1.16.21 -- Hawaii, January 17, 1974

Šo jautājumu es uzdevu profesoram Kotovskim. Es viņam jautāju: "Kur ir filozofiju atšķirība starp jūsu komunistu filozofiju un mūsu Krišnas apziņas filozofiju? Jums jāpieņem viens priekšņieks, Ļeņins vai Staļins, un arī mēs esam izvēlējušies vadītāju jab Dievu Krišnu. Jūs sekojat Ļeņina vai Staļina, vai Molotova, tā vai cita noteikumiem. Mēs sekojam Krišnas norādījumiem vai filozofijai. Kur principā ir atšķirība? Atšķirības nav." Profesors nevarēja uz to atbildēt. Jūs nevarat veikt savus ikdienas darbus, ja jums nepavēl kāds cits, Tas jāpieņem.

Tāds ir dabas likums. Tātad nityānāṁ cetanaś cetanānām (Kaṭha Upanišada 2.2.13.). Kāpēc jums nepieņemt augstāko autoritāti? Zemāka autoritāte... Mums kāds jāpieņem par savu līderi. Nav iespējams dzīvot bez vadības. Tas nav iespējams. Vai pastāv kāda partija, skola, institūcija, kas vada bez neviena vadītāja vai direktora? Vai varat man parādīt kaut vienu piemēru visā pasaulē? Vai ir kāds piemērs? Nē. Tāpam kā kāds ir pametis mūsu novirzienu, bet pieņēmis par vadītāju Gaurasundaru vai Sidha-svarūpu. Princips pastāv - jums jāpieņem viens vadītājs. Bet saprātīgumu norāda tas, kāds vadītājs tiek pieņemts. Tās ir zināšanas. Mums jāpieņem padotā stāvoklis, jākļūst par kādu zemākam. Saprātīgais domā, kuru pieņemt par vadītāju. Tas veido saprātu. "Kādu līderi es pieņemšu?" Mūsu princips ir, ka par līderi jāpieņem Krišna.

Tāpēc, ka Krišna Bhagavad-gītā saka: mattaḥ parataraṁ nānyat kiñcid asti dhanañjaya (BG 7.7). Krišna ir augstākais līderis. Eko bahū... nityo nityānāṁ cetanaś cetanānām eko yo bahūnāṁ vidadhāti (Kaṭha Upanišada 2.2.13.). Līderis ir kā tēvs. Tāvs ir ģimenes līderis. Kāpēc tēvs ir līderis? Jo viņš pelna, uztur bērnus, sievu, kalpu un iedzīvi. Tādēļ dabiski viņu pieņem par ģimenes galvu. Līdzīgi jūs pieņemat prezidentu Noksonu par savas valsts līderi. Tas tāpēc, ka briesmu brīdī viņš dod norādījumus, arī miera laikos. Viņš vienmēr cenšas jūs padarīt laimīgus, kā radīt bezrūpīgus apstākļus, bez raizēm. Tāds ir prezidenta pienākums. Kā gan citādi jūs izvēlaties vienu prezidentu? Ikviens var dzīvot bez prezidenta, bet tomēr tas ir vajadzīgs.

Līdzīgi, Vēdas saka: nityo nityānāṁ cetanaś cetanānām. Ir divu veidu dzīvās būtnes. Viena... Abas no tām ir nitya. Nitya nozīmē mūžīgs. Un cetana nozīmē dzīvā būtne. Tātad nityo nityānāṁ cetanaś cetanānām. Tāds ir Dieva apsraksts. Arī Dievs ir dzīvā būtne kā jūs un es. Viņš arī ir dzīvā būtne. Tāpat kā jūs redzat Krišnu. Kāda ir atšķirība no Krišnas? Viņam ir divas rokas, jums arī. Viņam ir viena galva, jums arī. Jums ir... Viņam ir divas kājas, jums arī. Jūs varat turēt pāris govis, spēlēties ar tām, arī Krišna. Bet ir atšķirība. Kāda tā ir? Eko yo bahūnāṁ vidadhāti kāmān. Ka viens Krišna, lai gan Viņš tik daudzos veidos jums līdzinās, ir arī atšķirība - Viņš uztur ikvienu no mums, un mēs tiekam uzturēti. Viņš ir līderis. Ja Krišna nenodrošina jums ēdienu, jūs nevarat ēst neko. Ja Krišna nedod jums benzīnu, jūs nevarat braukt ar mašīnu. Tātad eko bahūnāṁ yo vidadhāti. Lai arī kādas vajadzības mums būtu - mums vajadzīgas daudzas lietas - to nodrošina eka, šī viena dzīvā būtne. Tāda ir atšķirība. Mēs nevaram uzturēt pat mazu ģimeni, mūsu spējas ir ierobežotas. Īpaši šobrīd, šajā laikmetā, vīram nepatīk precēties, jo viņš nespēj uzturēt ģimeni, sievu un bērnus. Viņš tos nespēj uzturēt, pat ģimene sastāv no četrām vai piecām dzīvajām būtnēm.