LV/Prabhupada 0607 - Mūsu Sabiedrībā Jūs Visi Esat Garīgie Brāļi un Māsas



Lecture on SB 1.3.13 -- Los Angeles, September 18, 1972

Rišabhadēva mācīja, ka "Mani dārgie zēni, šī cilvēka dzīve nedrīkst tikt izšķietsa kā cūkām un suņiem." Jutekļi baudas ir cūkām - labāki apstākļi. Nav ierobežojumu. Cilvēku sabiedrībā vismaz ir kādi ofiziāli ierobežojumi. Mātrā svasrā das duhitrā. Visas šāstras saka: "Nav..." Ber ir sabiedrība - mēs nevēlamies apspriest - kurā sekss ir par at māti, māsu un meitu. Tomēr. Bet agrāk arī bija. Ne īsti tā, bet izplatīti. Tomēr šāstras saka: mātrā svasrā duhitrā vā nāviviktāsano bhavet (ŠB 9.19.17). "Nesēdiet nošķirtā vietā pat ar māti, māsu vai meitu." Cilvēki var teikt: "Cilvēku var satraukt atrašanās kopā ar māti, māsu un meitu, daudzi muļķi ir šādi pagrimuši." Nē. Šāstras saka: balavān indriya-grāmo vidvāṁsam api karṣa "Jutekļi ir tik stipri, ka pat mācīto tie var satraukt." Viņš kļūst uztraukts pat mātes, māsas un meitas klātbūtnē.

Jutekļi ir tik spēcīgi. Balavān indriya-grāmaḥ. Tas ir aizliegts. Ko tad teikt par citiem. Tādēļ ierastas morāles mācības un vēdiskā civilizācija pieņem jebkuru sievieti kā māti, izņemot savu paša sievu. Mātṛvat para-dāreṣu. Para-dāreṣu. Ikvienam jāprecas. Dāra nozīmē sieva. Para-dāreṣu, cita sieva. Nav svarīgi, vai viņa ir jaunāka vai vecāka, bet pret viņu jāizturas kā māti. Tādēļ vēdiskajā kultūrā pieņemts, ka tiklīdz redzam citu sievieti, pie viņas vēršas kā "Matadži" jeb mātes. Tūdaļ "māte". Tā veido attiecības. Svešu vīrieti sieviete uztver kā dēlu, nezināms vīrietis izturas pret nezināmu sievieti kā māti. Tāda ir vēdiskā civilizācija. Tādēļ mums jābūt ļoti uzmanīgiem. Mūsu sabiedrībā jūs visi esat garīgie brāļi un māsas. Precētās ir kā mātes. Jums jābūt ļoti uzmanīgiem. Tad jūs paliksiet dhīras, saprātīgie. Tā ir brāhmaniskā kvalifikācija, brāhmaniskā kultūra. Nevis "tā kā man ir iespējas saistīties ar jaukām meitenēm, es viņas izmantošu." Vai meitenēm jāizmanto... Tādēļ mūsu ierobežojums: nekāda aizliegta seksa. Ir jābūt dhīrai. Tad ir runa par Dieva apziņu. Dzīvniekiem Dieva apziņas nevar būt. Tādēļ īpaši teikts dhīrānām. Vartma. Viņa parādītais ceļš domāts dhīrai, nevis adhīrai. Dhīrāṇām. Un ir tik jauki sarvāśrama-namaskṛtam. Visi āšrami novērtēs un izrādīs cieņu. Visi āšrami nozīmē brahmačārī, grihasthas, vānaprasthas un sanjāsī. Attiecības ar sievietēm... īpaši norādījumi doti vīriešiem. Visi Vēdu literatūras norādījumi domāti īpaši vīriešiem. Sievietēm jāseko vīriem. Tas arī viss. Vīram jādod sievai norādījumi. Maitenes neiet skolā brahmačārī-āšramā. Neiet pie garīgā skolotāja, lai saņemtu norādījumus. Tā nav Vēdu sistēma. Vēdiskā sistēmā vīrietim ir doti pilnīgi norādījumi, sievietei, meitenei jāprecas ar vīrieti. Pat ja vīram ir daudzas sievas, poligāmija, ikvienai sievietei tomēr jāprecas. Un jāsaņem norādījumi no vīra. Tā ir Vēdu sistēma. Sievietei nav ļaots doties uz skolu, koledžu vai pie garīgā skolotāja. Bet vīrs un sieva var tikt iesvētīti. Tā ir vēdiskā sistēma.

Tātad dhīrāṇāṁ vartma. Pirmkārt, cilvēkiem jābūt maigiem. Tad varam runāt par Krišnas jeb Dieva apziņu. Ja viņš ir dzīvnieks, kā gan viņš var saprast? Tāda ir vēdiskā sistēma. Dhīrāṇām. Dhīra nozīmē pilnībā maigs. Jāvēršas pie sievietes kā "mātes". Mātṛvat para-dāreṣu para-dravyeṣu loṣṭravat. Tāda ir apmācība - jāuztver cita sieva kā māte, citu nauda kā atkritumi uz ielas. Nevienam tie nerūp. Līdzīgi cita naudai nedrīkst pieskarties. Pat ja kāds aizmirsis rokassomu, naudas maku uz ielas, neviens nedrīkst pieskarties. Lai cilvēks atgriežas un to paņem. Tāda ir civilizācija. Para-dravyeṣu loṣṭravat, ātmavat sarva-bhūteṣu. Un jāizturas pret citām dzīvajām būtnēm kā pret sevi pašu. Ja kāds man iedur, es jūtu sāpes. Kāpēc man jādur citam? Ja kāds pārgriež manu rīkli, man ļoti sāp. Kāpēc man jāpārgriež rīkle citiem dzīvniekiem? Tāda ir Vēdu civilizācija. Nevajag turpināt nogalināt dzīvniekus un medīt neapģērbtas sievietes, nodarboties ar biznesu. Tā nav civilizācija. Tā nav cilvēku civilizācija.