LV/Prabhupada 0686 - Nav Iespējams Notvert Vēju - Vēl Grūtāk ir Savaldīt Satrauktu Prātu

From Vanipedia
Jump to: navigation, search
Go-previous.png Previous Page - Video 0685
Next Page - Video 0687 Go-next.png

Nav Iespējams Notvert Vēju - Vēl Grūtāk ir Savaldīt Satrauktu Prātu - Prabhupāda 0686


Lecture on BG 6.30-34 -- Los Angeles, February 19, 1969

Višnudžana: Trisdesmit ceturtais pants: "Jo prāts ir nemierīgs, vētrains, stūrgalvīgs un spēcīgs, ak, Krišna. To savaldīt man šķiet grūtāk kā kontrolēt vēju (BG 6.34)."

Prabhupāda: Jā. Pat ja spējat savaldīt vēju... Tas nav iespējams, neviens to nespēj. Bat pat ja spētu, teorētiski pieņemot, ka spējat, nav iespējams kontrolēt prātu. Tas ir ļoti grūti. Prāts ir tik svārstīgs un straujš. Turpini.

Višnudžana: Skaidrojusm: "Prāts ir tik spēcīgs un stūrgalvīgs, ka dažkārt nomāc saprātu. Cilvēkam praktiskajā pasaulē, kam jācīnās pret tik daudziem prestpēkiem, ļoti grūti savaldīt prātu. Mākslīgi var radīt prāta līdzsvaru starp draugu un ienaidnieku, bet galu galā neviens pasaulīgs cilvēks to nespēj, jo tas ir grūtāk kā savaldīt viesuli. Vēdu literatūrā tiek teikts: "Būtne ir pasažieris materiālā ķermeņa karietē, saprāts ir kučieris. Prāts ir groži, jutekļi ir zirgi. Dvēsele ir baudītājs un cietējs ķermeņa un jutekļu sabiedrībā. Tā to saprot diženi domātāji." Saprātam būtu jākontrolē prāts. Bet prāts ir tik spēcīgs, ka pārspēj pat būtnes saprātu tāpat, kā akūta infekcija var pārspēt zāļu iedarbību. Tik spēcīgs prāts būtu jāsavalda ar jogas praksi. Bet šī prakse nekad nebūs derīga pasaulīgam cilvēkam kā Ardžuna. Ko tad teikt par mūsdienu cilvēku? Grūtības ir skaidri atklātas. "Nav iespējams noķert vēja brāzmu." Vēl grūtāk ir notvert satrauktu prātu."

Prabhupāda: Tādēļ šīs process, Harē Krišna skandēšana, prātu noķer nekavējoties. Ja vienkārši skandējat - "Krišna" -, un ja klausāties, jūsu prāts automātiski tiek vērsts uz Krišnu. Tas nozīmē, ka tūdaļ notiek jogas prakse. Jo visa jogas istēma domāta tam, lai vērstu prātu uz Višnu veidolu. Krišna ir sākotnējā personība, kas izvērsusi Višnu veidolus. Krišna ir - tāpat kā lampa. No šīs lampas, sveces jūs varat aizdegt vēl vienu sveici; to jūs varat iedegt. Tad vēl un vēl, un vēl vienu - varat aizdegt tūkstošiem sveces. Katra svece ir tikpat spēcīga kā šī svece. Par to nav šaubu. Bet šī svece jāpieņem par sākotnējo. Līdzīgi Krišna izpaužas miljoniem Višnu formās. Katrs Višnu ir tāds pats kā Krišna, bet Krišna ir sākotnējā svece, jo viss rodas no Krišnas. Tas, kurš tā vai citādi vērsis savu prātu uz Krišnu, jau sasniedzis jogas pilnību. Tāda ir Krišnas apziņas kustības būtība. Turpini.