LV/Prabhupada 0781 - Īsta Jogas Pilnība Nozīmē Nostiprināt Prātu pie Krišnas Lotispēdām

From Vanipedia
Jump to: navigation, search

Īsta Jogas Pilnība Nozīmē Nostiprināt Prātu pie Krišnas Lotispēdām
- Prabhupāda 0781


Lecture on SB 6.1.21 -- Chicago, July 5, 1975

Kāds ir kvalificēts brāhmans? Jūs vairākkārt esat dzirdējuši: śamo damaḥ satyaṁ śaucam ārjavaṁ titikṣā, jñānaṁ vijñānam āstikyaṁ brahma-karma svabhāva-jam (BG 18.42). Šādas īpašības jāattīsta. Vispirms, šama. Šama nozīmē prāta nosvērtību. Prāts vienmēr ir mierīgs. Ir tik daudzi iemesli prāta nemieram. Kad prāts ir mierīgs, to sauc samah. Guruṇāpi duḥkhena na vicālyate. Tāda ir jogas pilnība.

yaṁ labdhvā cāparaṁ lābhaṁ
manyate nādhikaṁ tataḥ
yasmin sthite guruṇāpi
duḥkhena na vicālyate
(BG 6.22)

Tāds ir treniņš. Prāts ir ļoti svārstīgs. Pat pirms pieciem tūkstošiem gadu Krišna ieteica Ardžunam, ka "Padari nemierīgu prātu nosvērtu", viņš atklāti teica: "Krišna, tas nav iespējams." Cañcalaṁ hi manaḥ kṛṣṇa pramāthi balavad dṛḍham (BG 6.34): "Mans prāts vienmēr ir uzbudināts, kontrolēt prātu ir gluži kā mēģināt apstādināt vēju. Tas nav iespējams." Bet patiesībā viņa prāts bija vērsts uz Krišnu. Tie, kuru prāts vērsts uz Krišnas lotospēdām, ir uzvarējuši. Prāts ir koncentrēts. Tas ir vēlami. Sa vai manaḥ kṛṣṇa-padāravindayor vacāṁsi vaikuṇṭha-guṇānuvarṇane (ŠB 9.4.18). Tādas ir Mahārādža Ambarīša kvalifikācijas. Viņš bija ļoti atbildīgs imperators, bet viņa prāts bija vērsts uz Krišnas lotospēdām. Tas ir vēlami.

Tāda ir brahmaniskā kvalifikācija, praktizēt, kā koncentrēt prātu uz Krišnas lotospēdām, un tā ir jogas pilnība. Joga nozīmē... Ne radīt maģiskus brīnumdarbus. Nē. īsta jogas pilnība ir koncentrēt prātu uz Krišnas lotospēdām. Tādēļ Bhagavad-gītā atradīsiet sestās nodaļas, kas apraksta jogu, secinājumu:

yoginām api sarveṣāṁ
mad-gatenāntar-ātmanā
śraddhāvān bhajate yo māṁ
sa me yuktatamo mataḥ
(BG 6.47)

Tas iedrošināja Ardžunu, jo viņš domāja: "Tad es esmu nekam nederīgs. Es nevaru koncentrēties." Bet viņa prāts jau bija nosvērts. Tādēļ Krišna viņu iedrošināja. "Nezaudē drosmi. Ikviens, kura prāts jau vērsts uz Mani vienmēr, ir pirmšķirīgs jogs." Tādēļ mums vienmēr būtu jādomā par Krišnu. Tā ir Harē Krišna mantra. Ja skandējat Harē Krišna, Harē Krišna, tas nozīmē, ka jūsu prāts ir vērsts uz Krišnu. Tāda ir jogas pilnība. Kļūt par brāhmanu ir pirmā kvalifikācija. Koncentrēt prātu, nebūt satrauktam, šama. Kad jūsu prāts ir koncentrēts, jūs kontrolēsiet jutekļus. Ja koncentrēsiet savu prātu, ka "es vienkārši skandēšu Harē Krišna un ēdīšu prasādu, nekādu citu darbu", tad jutekļi tiks kontrolēti automātiski. Tā'ra madhye jihwā ati, lobhamoy sudurmati.