LV/Prabhupada 0981 - Agrāk Ikviens Brāhmans Mēdza Apgūt šīs Divas Prasmes: Ājur-vēdu un Džjotir-vēdu

From Vanipedia
Jump to: navigation, search

Agrāk Ikviens Brāhmans Mēdza Apgūt šīs Divas Prasmes: Ājur-vēdu un Džjotir-vēdu - Prabhupāda 0981


Lecture on SB 1.2.6 -- New Vrindaban, September 5, 1972

Bahir-artha (ŠB 7.5.31), bahir nozīmē ārējs, un artha nozīmē interese. Tie, kuri nezina, ka augstākais laimes mērķis ir Višnu, domā, ka, pielāgojot ārējo pasauli,... Jo mums ir gan ārējais, gan iekšējais. Ārēji mēs esam šis ķermenis. Iekšēji mēs esam dvēseles. Visi var saprast, ka neesam šis ķermenis, bet gan dvēsele. Mani klāj šis ķermenis, urn tiklīdz es atstāju ķermeni, ķermenim vairs nav nozīmes. Tas var būt svarīgs ķermenis dvēselei, dižena zinātnieka ķermenis, bet ķermenis nav zinātnieks, dvēsele ir. Ķermenis ir instruments. Tāpat kā mēs vēlamies kaut ko noķert, tādēļ roka ir mans instruments. Tādēļ sanskritā ir dažādi ķermeņa daļu apzīmējumi, tos sauc karana. Karana nozīmē darbību. Na te viduḥ svārtha-gatiṁ hi viṣṇum (ŠB 7.5.31), Nu mums ir ilūzija per ķermeni. Tas arī aprakstīts Šrīmad-Bhāgavatam, yasyātma-buddhiḥ kuṇape tri-dhātuke (ŠB 10.84.13), Ātma-buddhiḥ kuṇape, kuṇape nozīmē maiss. Tas ir kauli, muskuļu, ādas un asiņu maiss. Patiesībā, atverot ķermeni, ko mēs tur varam atrast? Kaulu, ādas, asiņu, izvadvielu, strutu kalnu, neko citu. Kuṇape tri-dhātuke...

Tas viss radies no trim dhātu, elemantiem, kaphas, pitas, vāju. Kaphas gļotas, pitas žults, un gaiss. Tas tiek ražots. Tas notiek. Pēc ēšanas tiek ražots kas tāds, un, ja ir pielāgošanās, ir līdzsvars, tad ķermenis ir veselīgs, ja ir par daudz vai par maz, ir slimība. Saskaņā ar Ājurvēdu, kas arī ir Vēda... Ājurvēda nozīmē dzīves ilgums, un Vēda nozīmē zināšanas. To sauc par Ājurvēdu. Šīs vēdiskās zināšanas par dzīves ilgumu ir ļoti vienkāŗsas. Tām nav vajadzīga patoloģiska laboratorija, klīnika, nē. Tām vajadzīgs vienkārša šo trīs elementu izpēte - kaphas, pitas un vāju. To zinātne ir sajust pulsu. Zināt, katram no jums, ir pulss, tik, tik, tik, tik, tā. Viņi zina: sajūtot pulsa sitienus, var saprast, kāds ir šo trīs elementu - kaphas, pitas, vāju - stāvoklis. Un tā izkārtojumā tie... Ājurvēdā, šāstru vēdā ir pazīmes... Vēnas kustas šādi, sirds kustas šādi, sitas šādi... tad stāvoklis ir šāds. Tiklīdz viņi saprot, kāds ir stāvoklis, viņi apstiprina simptomus. Viņi pacientam jautā: "Vai jūtaties šādi? Vai šādi?" Ja viņš saka "Jā", tad ir saņemts apstiprinājums. Pēc pulsa sitieniem apsiprina pazīmes, tad gatavas ir zāles. Tūdaļ tiek dotas zāles. Ļoti vienkārši.

Agrāk katrs brāhmans mācījās šīs divas zinātnes - Ājurvēdu un Džjotirvēdu. Džjotirvēda nozīmē astronomiju. Astroloģiju, ne astronomiju. Jo mazāk saprātīgajiem, kšatrijiem, vaišjām, šūdrām, vajadzēja brāhmanus veselībai unnākotnei. Ikviens vēlējās izzināt, kāda ir nākotne, kas notiks tālāk, ikviens rūpējās par veselību. Brāhmani vienkārši deva ieteikumus par veselību un nākotni,, tāds ir viņu stāvoklis, un cilvēki deva viņiem ēdienu, apģērbu, viņiem nevajadzēja strādāt ārā. Lai nu kā, tas ir garš stāsts. Šis ķermenis ir trīs elementu maiss, yasyātmā-buddhiḥ kuṇape tri-dhātuke (ŠB 10.84.13).