PL/Prabhupada 0050 - Oni nie wiedzą, co ich czeka po śmierci



Lecture on BG 16.5 -- Calcutta, February 23, 1972

Na polecenie Kṛṣṇy natura daje nam szanse, szansę na wydostanie się z więzów narodzin i śmierci: janma-mṛtyu-jarā-vyādhi duḥkha-doṣānudarśanam (BG 13.9). Należy być inteligentnym i dostrzec problemy z tych czterech wydarzeń w życiu: janma-mṛtyu-jarā-vyādhi. To jest system wedyjski - jak uwolnić się z tych więzów. Ludzie dostają szansę "Rób to, rób tamto," na uregulowane życie, by ostatecznie się wydostać.

Dlatego Bhagavān powiedział, daivī sampad vimokṣāya (BG 16.5). Jeśli rozwiniesz daivī sampat, te cechy, jak opisano- ahiṁsā, sattva-saṁśuddhiḥ, ahiṁsā, tyle różnych rzeczy- wtedy się uwolnisz, vimokṣāya. Niestety współczesna cywilizacja nie wie, czym jest vimokṣāya. Ludzie są ślepi. Nie wiedzą, że jest coś takiego jak vimokṣāya. Nie wiedzą. Nie wiedzą, czym jest kolejne życie. Nie ma systemu edukacji. Jeżdżę po całym świecie. Nie ma ani jednej organizacji uczącej o transmigracji duszy, o tym, jak można dostać lepsze życie. Ludzie nie wierzą. Nie mają wiedzy. To jest āsurī sampat. To jest tu opisane: pravṛttiṁ ca nivṛttiṁ ca janā na vidur āsurāḥ. Pravṛttim. Pravṛttim oznacza pociąg lub przywiązanie. Do jakich działań powinniśmy być przywiązani i do jakich nie, tego asury nie wiedzą. Pravṛttiṁ ca nivṛttiṁ ca.

pravṛttiṁ ca nivṛttiṁ ca
janā na vidur āsuraḥ
na śaucaṁ nāpi cācāro
na satyaṁ teṣu vidyate
(BG 16.7)

To są asury. Nie wiedzą, jak pokierować swoim życiem, w którą stronę. To się nazywa pravṛtti. I jaki rodzaj życia powinni porzucić, nivṛtti. Pravṛttis tu jīvātmana. To jest kolejny przykład. Bhunam. Nivṛttis tu mahāphalām. Całe śāstry, całe Wedy nastawione są na pravṛtti-nirvṛtti. Stopniowo nas szkolą. Na przykład Loke vyavāyāmiṣa-madya-sevā nityā sujantoḥ. Żywa istota posiadła naturalną skłonność do vyavāya, życia seksualnego; do madya sevāḥ, toksykowania się; do āmiṣa sevāḥ, jedzenia mięsa. Jest tam naturalny instynkt. Asury nie próbują tego zatrzymać. Chcą to zwiększyć. To jest życie asura. Zachorowałem na przykład. Jeśli chcę się wyleczyć, doktor radzi mi "Nie jedz tego." Np cukrzyk. Ma zakaz "Nie jedz cukru, nie jedz skrobi." Nivṛtti. Podobnie śāstry wskazują nam kierunek powinieneś przyjąć te rzeczy, a odrzucić tamte, śāstry. Tak jak w naszym towarzystwie, przyjęliśmy najbardziej niezbędne nivṛtti i pravṛtti. Pravṛtti... Pouczamy naszych uczniów, "Nie dla nielegalnego seksu, nie dla jedzenia mięsa, nie āmiṣa-sevā." Āmiṣa-sevā nityā sujantoḥ. śāstra mówią, że jeśli możesz to porzucić, nivṛttis tu mahāphalām, to twoje życie jest sukcesem. Ale nie jesteśmy przygotowani na to. Jeśli nie jesteś gotowy przyjąć pravṛtti i odrzucić nivṛtti, to jesteś asurą. Kṛṣṇa mówi tu, pravṛttiṁ ca nivṛttiṁ ca janā na vidur āsurāḥ (BG 16.7). Oni nie... "Och, co to jest?" Oni mówią, nawet wielcy swamī powiedzą, "Och, co jest w tym złego? Możesz jeść cokolwiek. To nie ma znaczenia. Możesz robić cokolwiek. Zapłać mi, a ja dam ci specjalną mantrę." To ma miejsce.