PL/Prabhupada 0065 - Każdy będzie szczęśliwy

From Vanipedia
Jump to: navigation, search
Go-previous.png Strona poprzednia - Video 0064
Strona kolejna - Video 0066 Go-next.png

Każdy będzie szczęśliwy - Prabhupāda 0065


Arrival Lecture -- Gainesville, July 29, 1971

Gość: Czy w tym ruchu jest miejsce dla innych, którzy raczej pośrednio służą Kṛṣṇie, niż intonują Hare Kṛṣṇa cały dzień?

Prabhupāda: Nie, ten proces jest jak podlewanie korzeni drzewa, woda dociera do liści, gałęzi, pnia, w ten sposób pozostają one świeże. Ale gdy podlewasz liście, te uschną, gałązki też staną się suche. Jeśli wprowadzasz jedzenie do żołądka, to energia dotrze do palców, włosów, paznokci, wszędzie. A jeśli położysz jedzenie na dłoni, a nie do żołądka, stanie się bezużytecznym marnotrawstwem. Cała ta humanitarna praca została zmarnowana, ponieważ nie ma tam świadomości Kṛṣṇy. Oni próbują na tyle sposobów służyć ludzkiemu społeczeństwu, ale frustrują się bezużytecznymi próbami, ponieważ nie ma tam świadomości Kṛṣṇy. A jeśli ludzie są szkoleni w tym, jak stać się świadomym Kṛṣṇy, to automatycznie każdy stanie się szczęśliwy. Każdy, kto się przyłączy, kto będzie słuchał, współpracował- każdy będzie szczęśliwy. Nasz proces jest naturalnym procesem. Kochaj Boga, a jeśli faktycznie jesteś w tym ekspertem, to naturalnie kochasz każdego. Tak jak osoba świadoma Kṛṣṇy, ponieważ kocha Boga, kocha też zwierzęta. Ptaki, drapieżniki, każdego. A tak zwana miłość humanitarna znaczy kochanie pewnych ludzi, ale zwierzęta się zabija. Dlaczego oni nie kochają zwierząt? Są niedoskonali. Osoba świadoma Kṛṣṇy nigdy nie zabije zwierzęcia czy nawet nie przysporzy mu problemów. To jest miłość uniwersalna. Jeśli kochasz tylko brata lub siostrę, to nie jest miłość uniwersalna. Uniwersalna miłość znaczy, że kochasz każdego. Tą uniwersalną miłość można rozwinąć dzięki świadomości Kṛṣṇy, nie inaczej.

Gość: Niektórzy wielbiciele musieli zerwać swoje relacje, że tak powiem, z rodzicami w materialnym świecie, to ich martwi do pewnego stopnia, bo ich rodzice tego nie rozumieją. Co im mówisz, aby im ulżyć?

Prabhupāda: Cóż, chłopiec, który jest w świadomości Kṛṣṇy, najlepiej służy rodzicom, rodzinie, krajowi, społeczeństwu. Bez bycia świadomym Kṛṣṇy, jak oni służą rodzicom? Przeważnie są w separacji. Tak jak Prahlāda Mahārāja był wielkim wielbicielem, a jego ojciec wielkim nie wielbicielem, tak bardzo, że zabił go Nṛsiṁhadeva, ale Prahlāda Mahārāja, gdy Pan zapytał go o jakieś życzenie, on powiedział "Nie jestem kupcem Panie, za moją służbę nie oczekuję zapłaty. Wybacz mi." Nṛsiṁhadeva był bardzo zadowolony: "Oto czysty wielbiciel." Ten sam czysty wielbiciel poprosił Pana, "Mój Panie, mój ojciec był ateistą, popełnił tyle obraz, błagam o jego wyzwolenie." Nṛsiṁhadeva powiedział, "Twój ojciec już jest wyzwolony, ponieważ jesteś jego synem. Mimo jego wszystkich obraz jest wyzwolony, ponieważ jesteś jego synem. Nie tylko twój ojciec, ale i dziadek jak i siedem pokoleń wstecz, oni też są wyzwoleni." Jeśli w rodzinie rodzi się Vaiṣṇava, wyzwala nie tylko ojca, ale i jego ojców. Zostanie świadomym Kṛṣṇy jest najlepszą służbą dla rodziny. To już miało miejsce. Mój student, Kārttikeya, jego matka była tak dumna z naszego towarzystwa, że gdy syn chciał ją zobaczyć, ona mówiła "Zostań. Ja idę na dyskotekę." Taki był ich związek. Ponieważ ten chłopiec jest świadomy Kṛṣṇy, to nadal wielokrotnie mówił o Kṛṣṇie do matki. Umierając matka zapytała syna, "Gdzie jest twój Kṛṣṇa? Jest tu?" I zmarła. To znaczy, ze w chwili śmierci pamiętała Kṛṣṇę i natychmiast została wyzwolona. Jest o tym mowa w Bhagavad-gīcie, yaṁ yaṁ vāpi smaran loke tyajaty ante kalevaram (BG 8.6). Gdy w chwili śmierci ktoś pamięta o Kṛṣṇie, to jego życie jest sukcesem. Ta matka, dzięki świadomemu Kṛṣṇy synowi wyzwoliła się bez tak naprawdę bycia świadomym Kṛṣṇy. Taka jest korzyść.