PL/Prabhupada 0190 - Zmniejszajcie przywiązanie do materialnego życia
Lecture on SB 7.6.11-13 -- New Vrindaban, June 27, 1976
Jeśli przestrzegamy zasad bhakti-mārga, to nie musimy robić oddzielnego wysiłku w zostawaniu nie przywiązanym. Brak przywiązania podąża automatycznie. Vāsudeve bhagavati bhakti-yogaḥ prayojitaḥ janayati āśu vairāgyam (SB 1.2.7). Vairāgyam znaczy brak przywiązania. Bhakti-yoga jest także znana jako vairāgya. Vairāgya. Sārvabhauma Bhaṭṭācārya napisał wersety o vairāgya.
- vairāgya-vidyā-nija-bhakti-yoga-
- śikṣārtham ekaḥ puruṣaḥ purāṇaḥ
- śrī-kṛṣṇa-caitanya-śarīra-dhari
- kṛpāmbudhir yas tam ahaṁ prapadye
- (CC Madhya 6.254)
Oto Śrī Kṛṣṇa Caitanya Mahāprabhu, który jest Samym Kṛṣṇą. Przyszedł, aby nauczyć nas vairāgya-vidyā. Jest to trochę trudne. Dla zwykłych osób zrozumienie vairāgya-vidyā jest bardzo trudne. Ich zajęciem jest zwiększanie przywiązania do ciała. A ruch świadomości Kṛṣṇy jest o tym, jak odwiązać się coraz bardziej od materialnego życia. Dlatego nazywa się vairāgya-vidyā. Vairāgya-vidyā można osiągnąć bardzo łatwo, jak jest zalecone tu, vāsudeve bhagavati bhakti-yogaḥ prayojitaḥ janayati āśu vairāgyam (SB 1.2.7), bardzo, bardzo szybko. Janayati āśu vairāgyaṁ jñānaṁ ca. W życiu potrzebne są dwie rzeczy. Jedna to jñānam, jñānaṁ-vijñānam āstikyaṁ brahma-karma sva-bhāva-jam. Jñānam, początek jñāna znaczy "Nie jestem tym ciałem. Jestem duszą." To jest jñāna. Gdy tylko ktoś usytuuje się na tej platformie jñānam, rzeczy stają się proste. Ludzie zajęci są pracą na korzyść ciała. Lecz jeśli ktoś to zrozumie, to wchodzi na platformę jñānam i naturalnie traci przywiązanie do "Bycia tym ciałem. Dlaczego tak ciężko pracuję dla tego ciała?" Jñānaṁ ca yad ahaitukam (SB 1.2.7). Automatycznie... Potrzebne są dwie rzeczy. Caitanya Mahāprabhu podkreślał to w wielu miejscach, a Swoim życiem uczy jñānam i vairāgyam. Po jednej stronie jñānam, w Swych naukach do Rūpy Gosvāmīego, do Sanātany Gosvāmīego, w rozmowach z Sārvabhauma Bhaṭṭācāryą, Prakāśānanda Sarasvatīm, Rāmānanda Rāya. Wszystko to zawarliśmy w Naukach Pana Caitanyi. To jest jñānam. A na przykładzie Swojego życia, przyjmując sannyāsę, uczy nas vairāgyi. Jñāna i vairāgya, obie są niezbędne.
Nie możemy nagle znaleźć się na platformie jñānam i vairāgyam. Lecz jeśli ćwiczymy, to jest to możliwe. To nie jest nie możliwe. Jest to zalecane:
- vāsudeve bhagavati
- bhakti-yogaḥ prayojitaḥ
- janayaty āśu vairāgyaṁ
- jñānaṁ ca yad ahaitukam
- (SB 1.2.7)
Jest to wymagane. Ruch świadomości Kṛṣṇy służy osiąganiu jñānam i vairāgyam. Jeśli jesteśmy zbytnio przywiązani do materialnego świata... Jak się przywiązujemy? Prahlāda Mahārāja podaje barwne wyjaśnienie. Żona, dzieci, dom, zwierzęta i służba, meble, ubrania, i tak wiele innych rzeczy. Ludzie tak ciężko pracują, dzień i noc, tylko dla tych rzeczy. Czy nie brakuje ładnych domów, zwierząt i wszystkiego innego? Po co? By zwiększać przywiązanie. Jeśli zwiększamy przywiązanie, to nie ma kwestii uwolnienia się z materialnego więzienia. Musimy ćwiczyć brak przywiązania.