PL/Prabhupada 0197 - Przedstawiajcie Bhagavad Gitę Taką Jaka Jest
Lecture on SB 5.5.30 -- Vrndavana, November 17, 1976
Gdy starasz się ze wszystkich sił, Kṛṣṇa da ci siłę. Kṛṣṇa zawsze jest gotów, by ci pomóc pod warunkiem, że chcesz Jego pomocy. On jest gotów. Przyszedł, by ci pomóc. W przeciwnym razie jaki jest pożytek z tego, że przyszedł i nawołuje, sarva-dharmān parityajya mām ekam (BG 18.66)? To dla naszego dobra. Dla Kṛṣṇy nie liczy się to, czy Mu się oddasz czy nie. Kṛṣṇie nie zależy na twojej służbie. On jest całkowicie doskonały. Może stworzyć miliony sług takich jak ty w jednej chwili. Dlaczego więc wymaga służby? Dlaczego o nią zabiega? Tęsknota za tobą nie jest Jego zadaniem. Twoim zadaniem jest oddanie się Mu. To jest twoje zadanie. Kṛṣṇa chce to zobaczyć, że Mu się oddajesz, stajesz się doskonały i wracasz do domu, do Boga. To jest misja Kṛṣṇy. Ruch świadomości Kṛṣṇy to ta sama misja: zabieganie.
- dante nidhāya tṛṇakaṁ padayor nipatya
- (sic) kāku-śatam kṛtvā cāhaṁ bravīmi
- he sādhavaḥ sakalam eva vihāya dūrād
- caitanya-candra-caraṇe kurutānurāgam
To jest nasza misja, misja Caitanyi Mahāprabhu. Dlaczego Prabodhananda Sarasvatī prosi, caitanya-candra-caraṇe kurutānurāgam: "Służ lotosowym stopom Caitanyi"? Ponieważ jest On Kṛṣṇą i przyszedł, by nauczyć nas, jak zbliżyć się do Kṛṣṇy. To jest Caitanya. Kṛṣṇaya kṛṣṇa-caitanya-namne gaura-tviṣe namaḥ. Śrīla Rūpa Gosvāmī, zrozumiał to. Sārvabhauma Bhaṭṭācārya zrozumiał.
- vairāgya vidyā-nija-bhakti-yoga-
- śikṣārtham ekaḥ puruṣaḥ purāṇaḥ
- śrī-kṛṣṇa-caitanya-śarīra-dhārī
- kṛpāmbudhir yas tam ahaṁ prapadye
- (CC Madhya 6.254)
Jeśli zrozumiemy Kṛṣṇę dzięki Caitanyi Mahāprabhu... Caitanya Mahāprabhu mówi "Zostań guru." Jak? Yāre dekha, tāre kaha 'kṛṣṇa'-upadeśa (CC Madhya 7.128). Nie zmieniaj, nie przerabiaj. Po prostu nauczaj tego, co powiedział Kṛṣṇa. To jest polecenie Caitanyi Mahāprabhu. Jeśli je wykonasz.... Niczego nie dodawaj i nie przerabiaj swoją uczonością. To ci nie pomoże. Musisz prezentować Bhagavad-gītę taką jaka jest. Yāre dekha, tāre kaha 'kṛṣṇa'-upadeśa. Jest tam wszystko, łatwo przedstawione pod warunkiem, że podążasz za systemem paramparā.
Nasz ruch świadomości Kṛṣṇy powinien być kontynuowany z wielką pokorą.
- tṛṇād api sunīcena
- taror api sahiṣṇunā
- amāninā mānadena
- kīrtanīyaḥ sadā hariḥ
- (CC Adi 17.31)
Kīrtanīya. Nauczanie oznacza kīrtana, ale kīrtana to nie tylko mṛdaṅga. Nie. Nauczanie to też kīrtana. Abhavad vaiyāsaki-kīrtane. Vaiyāsaki, syn Vyāsadeva, Śukadeva Gosvāmī, tylko opisał Śrīmad-Bhāgavatam i stał się doskonały. Abhavad vaiyāsaki-kīrtane. Śrī-viṣṇu-śravaṇe parīkṣit. Parīkṣit Mahārāja tylko słuchał i został doskonałym. Śukadeva Gosvāmī tylko opisywał. To też jest kīrtana. To też jest kīrtana. Prabodhānanda Sarasvatī uczy nas, he sādhavaḥ sakalam eva vihāya dūrād caitanya-candra-caraṇe kurutānurāgam: "Jesteś sādhu, najlepszą osobą, wzniosłą, a to jest moja prośba." To jest pokora. Jeśli powiesz, "Och, jesteś karmīm, mūḍha..." Tak naprawdę, to on jest mūḍha, ale nie... Jeśli powiesz to na początku, to stracisz okazję to rozmowy. On jest mūḍha, nie ma co do tego... Pracuje jak wieprz i pies dzień i noc dla zadowalania zmysłów, z pewnością jest mūḍha, karmīm. Podobnie jñānī, ci tylko snują domysły. Ta logika, kākā-taliya nyāya: "Czy wrona najpierw usiadła na palmie i potem spadł jej owoc? Czy też owoc palmy spadł, dlatego wrona nie mogła na nim usiąść?" Logika. Jeden paṇḍita powiedział, "Nie, nie. Najpierw spadł owoc palmy, wrona chciała na nim usiąść, ale nie mogła." Inny paṇḍita powie, "Nie, nie. Owoc palmy wisiał i ponieważ wrona usiadła na nim, spadł." To jest logika. Marnują czas na domysły. Kākā-taliya nyāya. Kupa-manduka-nyāya.