PL/Prabhupada 0926 - Bez kupieckiej wymiany, tego trzeba. Kryszna chce takiej miłości

From Vanipedia
Jump to: navigation, search
Go-previous.png Strona poprzednia - Video 0925
Strona kolejna - Video 0927 Go-next.png

Bez kupieckiej wymiany, tego trzeba. Kryszna chce takiej miłości.
- Prabhupāda 0926


730423 - Lecture SB 01.08.31 - Los Angeles

Nie powinniśmy kochać Kṛṣṇy dla materialnej korzyści. To nie tak, że: "Kṛṣṇo, daj nam chleba powszedniego. Wtedy Cię pokocham. Daj mi to Kṛṣṇo. Wtedy Cię pokocham." Nie ma tu takiej kupieckiej wymiany. Tego trzeba. Kṛṣṇa chce takiej miłości. Tu jest powiedziane o tej pozycji yā te daśā, daśā... Gdy tylko Kṛṣṇa ujrzał Matkę Yaśodę idącą ku Niemu ze sznurem, by Go związać, natychmiast tak bardzo się przestraszył, że aż pojawiły się łzy. "Och Matka chce Mnie związać." Yā te daśāśru-kalila añjana. Rozmazała się maskara wokół Jego oczu. Sambhrama. Spoglądał na matkę z wielkim szacunkiem i z uczuciem błagał: "Tak Matko, uraziłem cię. Wybacz Mi łaskawie." Taka była scena z Kṛṣṇą. Kuntī podziwia ten widok. On natychmiast spuścił Swą głowę. Jest to kolejna doskonałość Kṛṣṇy, choć jest Najwyższą Boską Osobą... Mówi w Bhagavad-gīcie: mattaḥ parataraṁ nānyat kiñcid asti dhanañjaya (BG 7.7). "Mój drogi Arjuno, nie ma nikogo wyższego ode Mnie. Ja jestem najwyższy." Mattaḥ parataraṁ na anyat. Nie ma nikogo takiego." Ta Najwyższa Boska Osoba, nad którą nie ma nikogo wyższego, kłania się przed Matką Yaśodą.

Ninīya, vaktraṁ ninīya. On to przyjmuje: "Moja droga Matko, tak, obraziłem cię." Ninīya vaktraṁ bhaya-bhāvanayā, z uczuciem strachu. Sthitasya. Czasami, gdy Yaśodāmātā, Matka Yaśodā, widziała, że dziecko za bardzo się boi, też stawała się niespokojna. Jeśli dziecko jest niespokojne... To jest psychologia. Istnieje pewna mentalna reakcja. Tak naprawdę Matka Yaśoda nie chciała, aby Kṛṣṇa cierpiał z powodu kary. To nie było jej celem. Lecz gdy matka jest zbytnio zdenerwowana, dziecko jest... W Indiach nadal stosuje się ten system, gdy dziecko za dużo broi, to wiąże się je na miejscu. Jest to bardzo popularne. Matka Yaśodā również tak zrobiła. Sā māṁ vimohayati. Czyści wielbiciele bardzo doceniają tą scenę, to, jak bardzo wielka jest Najwyższa Osoba, że zachowuje się dokładnie jak doskonałe dziecko. Gdy bawi się jak dziecko, robi to doskonale. Gdy odgrywa rolę męża 16000 żon, jest ich doskonałym mężem. Gdy odgrywa rolę kochanka gopī, robi to doskonale. Gdy był przyjacielem pasterzy, robił to doskonale.

Wszyscy chłopcy pasterze są zależni od Kṛṣṇy. Chcieli spróbować owoców palmy, ale był tam demon Gardabhāsura, który nikomu nie pozwalał się tam zbliżyć. Przyjaciele Kṛṣṇy poprosili: "Kṛṣṇo, chcieliśmy spróbować tych owoców. Czy mógłbyś..." "Tak." Kṛṣṇa natychmiast się tym zajął. Kṛṣṇa i Balarāma poszli do lasu, a demony mieszkały tam jako osły. Natychmiast przyszły kopać Kṛṣṇę i Balarāma. Balarāma złapał jednego z nich i natychmiast rzucił na czubek drzewa i demon zmarł. Przyjaciele Kṛṣṇy bardzo na Nim polegali. Wybuchł pożar. Nie znają nikogo innego. "Kṛṣṇo." "Tak." Kṛṣṇa jest gotów. Kṛṣṇa natychmiast połknął cały pożar. Codziennie atakowały ich różne demony. Chłopcy każdego dnia wracali do domu i opowiadali swym matkom: "Mamo, Kṛṣṇa jest tak wspaniały. Zobacz, co się dziś stało." A matka odpowiadała: "Tak, nasz Kṛṣṇa jest wspaniały." To wszystko. Oni nie wiedzą, że Kṛṣṇa jest Bogiem, Najwyższą Osobą. Kṛṣṇa jest wspaniały. To wszystko. Ich miłość wzrasta. Im bardziej oglądają wspaniałe działania Kṛṣṇy, tym bardziej Go kochają. "Być może jest półbogiem. Tak." To jest ich domysł. Gdy Nanda Mahārāja rozmawia z przyjaciółmi o Kṛṣṇie... "Och Nanda Mahārāja, twoje dziecko jest wspaniałe. "Tak, widzę to. Może to jakiś półbóg." To wszystko. "Może." A i to nie jest pewne. Mieszkańców Vṛndāvan nie obchodzi, kto jest Bogiem, a kto nie. To nie jest ich zajęciem. Oni chcą Kṛṣṇy i chcą Go kochać. To wszystko.