SK/Prabhupada 0132 - Spoločnosť bez tried je neužitočná spoločnosť



Lecture on BG 7.1 -- Hyderabad, April 27, 1974

Takže v Bhagavad-Gite nájdeme všetky riešenia ľudských problémov, všetky riešenia. Cātur-varṇyaṁ mayā sṛṣṭaṁ guṇa-karma-vibhāgaśaḥ (BG 4.13). Pokým nerozdelíte celú ľudskú spoločnosť do štyroch divízií, brāhmaṇa, kṣatriya, vaiśya and śūdra... Musíte to mať rozdelené. Nemôžete povedať "beztriedna spoločnosť." To je nanič spoločnosť. Beztriedna spoločnosť znamená nanič spoločnosť. Musí tam byť inteligentná trieda, ideálna trieda ľudí, aby bolo vidieť "Tu je ľudská civilizácia." brāhmaṇa. Cātur-varṇyaṁ mayā sṛṣṭaṁ guṇa-karma... (BG 4.13). Pokým ľudia nevidia ideálneho človeka, ako majú nasledovať? Yad yad ācarati śreṣṭhaḥ, lokas tad anuvartate (BG 3.21). Brāhmaṇa je porovnaní s mozgom tela. Ak nie je mozog, aké je vyžitie týchto rúk a nôh? Ak je niečí mozog je pokazený, je to blázon, tak ​​nemôže nič robiť. Takže v súčasnej dobe, pretože je tu nedostatok bráhmansky kvalifikovaných ľudí v celej ľudskej spoločnosti ... To nie je myslené ... Brāhmaṇa nie je určený len pre Indiu a Hindov. Pre celú ľudskú spoločnosť. Krišna nikdy hovorí, že cātur-varṇyaṁ mayā sṛṣṭam (BG 4.13) že, je určený pre Indiu, alebo pre hinduistov, alebo pre určitú triedu ľudí. Pre dobro celej ľudskej spoločnosti musí existovať veľmi ideálny intelektuálny človek, takže ho ľudia budú nasledovať. Mozog, mozog spoločnosti. To je učenie Bhagavad-gíty. Nemôžete povedať, že "Môžeme to urobiť bez mozgu." Predpokladajme, že máte z hlavy odseknutý mozog, vaša hlava je odseknutá, tak ste skončili. Čo budú robiť ruky a nohy ak tam chýba mozog, ak tam nieje mozog? Takže v súčasnej dobe je nedostatok mozgu v celej ľudskej spoločnosti. Z tohto dôvodu je v chaotickom stave. Takže tam je potreba, ako je uvedené v Bhagavad-Gite. Ľudská spoločnosť, celá ľudská civilizácia, sa musí reformovať tak, že ... Existuje intelektuálna trieda ľudí, prirodzene. Existuje prvotriedna intelektuálna trieda ľudí, druhá trieda intelektuálov, tretia trieda, štvrtá trieda, presne takto. Takže prvá trieda intelektuálnych ľudí, musia byť brāhmani, bráhmanskej kvalifikácie, a musia si byť vedomí Krišnu. Potom môžu byť viesť celú spoločnosť správnym spôsobom, a nebude tam žiadny problém. Toto je hnutie pre vedomie Krišnu. Takže tu Kršna hovorí, ako stať vedomí si Krišnu.

To je pre brāhmaṇov, alebo intelektuálne triedy ľudí. To je opísané Krišnom. Čo to je? Mayy āsakta-manāḥ: "Myseľ by mala byť uprená na mňa, Krišnu." To je začiatok. Tak či onak my musíme ... Naša myseľ je pripútaná k niečomu inému. Myseľ nemožno odpútať. Máme toľko túžob. Takže úloha mysle je pripútať sa. Preto s niečo prímam, niečo odmietam. To je úloha mysle. Takže nemôžete byť bez túžob, nula, to nie je možné. Náš proces ... Podobne ako iné, oni hovoria : "Buďte bez túžob." To je hlúpy návrh. Kto sa môže stať túžob? To nie je možné. Ak nemám túžby, potom som mŕtvy muž. Mŕtvy muž nemá žiadnu túžbu. Takže to nie je možné. Musíme očistiť tie túžby. To je potreba. Očistiť túžby. Sarvopādhi-vinirmuktaṁ tat-paratvena nirmalam (CC Madhya 19.170). Toto sa nazýva očista. Nirmalam. Tat-paratvena. Tat-paratvena znamená, že keď je tam vedomie Boha, vedomie Krišnu, potom sa túžby očistia.

Takže musíme prísť k bodu nie nemať túžby, ale k bodu očistiť túžby. To je potreba. Preto tu je povedané, mayy āsakta-manāḥ: "Nemôžeš urobiť svoju myseľ bez túžob, ale upriam svoju myseľ na Mňa." To sa vyžaduje . Mayy āsakta-manāḥ pārtha. Toto je systém jógy. To sa nazýva bhakti-yoga, a to je prvotriedna jóga. To je popísané v Bhagavad-Gite, to yoginām api sarveṣāṁ mad-gatenāntar-ātmanā (BG 6.47). Jogín, prvotriedny jogín, yoginām api sarveṣām ... "Existujú rôzne druhy jógových procesov, ale človek, ktorý prijal túto bhakti-jógu, on myslí vždy na Mňa . " Rovnako ako títo chlapci a dievčatá, ktoré sa učia neustále myslieť na Krišnu, "Hare Krišna, Hare Krišna, Krišna Krišna, Hare Hare / Hare Ráma, Hare Ráma, Ráma Ráma, Hare Hare." Takže ak budete čítať Bhagavad-gitu a spievať Hare Krišna, okamžite sa naučíte celú vedu, ako sa stať pripútaný ku Krišnovi. To sa nazýva mayy āsakta-manāḥ. Mayy āsakta-manāḥ pārtha yogaṁ yuñjan, cvičiť jogu ... To je bhakti-yoga. Mad-āśrayaḥ. Mad-āśrayaḥ znamená "pod mojím vedením," alebo "pod mojou ochranou." Āśraya.