SK/Prabhupada 0516 - Ale môžete dosiahnuť slobodný život - toto nie je príbeh, alebo fikcia
Lecture on BG 7.1 -- Los Angeles, December 2, 1968
Prabhupāda: Govindam ādi-puruṣaṁ tam ahaṁ bhajāmi (Bs. 5.29).
Oddaní: Govindam ādi-puruṣaṁ tam ahaṁ bhajāmi.
Prabhupāda: Takto uctievame Najvyššiu Osobnosť Božstva, Govindu. To je naša povinnosť. Aký je vplyv uctievania Govindu? Rovnako ako ľudia sa snažia ísť na Mesačnú planétu, veľmi malý účinok. Aj keď pôjdu na Mesiačnú planétu, nebudú mať veľký prospech, lebo vedci tvrdia, že na Mesiačnej planéte je (teplota) 200 stupňov pod nulou. My nedokážeme tolerovať chladné podnebie ani na tejto planéte, tak čo vyťažíme z toho, že pôjdeme na Mesačnú planétu? A mesiac je najbližšia planéta. Existujú milióny iných planét, a vedci hovoria, že dosiahnutie najvyššej planéty, bude trvať 40.000 tisíc rokov. A kto bude žiť 40.000 rokov, aby tam išiel a vrátil sa? Jedná sa o praktické ťažkosti, a preto sa nazývame podmienené duše. Naše aktivity sú podmienené, nie slobodné. Ale môžete dosiahnuť slobodný život, život neobmedzených energií, neobmedzeného šťastia, neobmedzenej blaženosti. Je to možné. To nie je príbeh alebo fikcia. Vidíme toľko planét v tomto vesmíre. Máme toľko lietajúcich strojov, ale nemôžeme sa dostať ani na najbližšiu. Sme tak veľmi obmedzení. Ale ak uctievame Govindu, potom je to možné. Môžete ísť kamkoľvek. Tieto tvrdenia sme opísali tieto v našej malej brožúrke, Jednoduchá cesta na iné planéty. To je možné. Nemyslite si, že táto planéta je viac než ostatné. Existuje mnoho, mnoho miliónov ďalších veľmi pekných planét. Tam štandard šťastia, štandard pôžitku je mnohonásobne väčší, než ten, ktorý si tu užívame. Tak ako je to možné?
Prečítam siedmu kapitolu Bhagavad-gīty, v ktorej hovorí samotný Govinda. Bhagavad-gītā, siedma kapitola. Pán Kṛṣṇa hovorí
- mayy āsakta-manāḥ pārtha
- yogaṁ yuñjan mad-āśrayaḥ
- asaṁśayaṁ samagraṁ māṁ
- yathā jñāsyasi tac chṛṇu
- (BG 7.1)
Teraz tu slovo yogam je tiež vysvetlené. Aký druh jogy Kṛṣṇa je odporúča? Mayy āsakta-manāḥ. Udržať myseľ vždy napojenú na Kṛṣṇu, to je jógový systém. Toto vedomie Kṛṣṇu je jógový systém. V dnešnej dobe, oni sústreďujú svoju myseľ, na niečo prázdne, neosobné, podľa ich vlastného predpisu. Skutočný proces je sústrediť myseľ na niečo. Ale ak to niečo urobíme prázdnym, je veľmi ťažké sústrediť myseľ týmto spôsobom. To je tiež vysvetlené v Bhagavad-gīte v dvanástej kapitole: kleśo 'dhikataras teṣām avyaktāsakta-cetasām (BG 12.5). Tí, ktorí sa snažia meditovať o niečom neosobnom a prázdnom, ich ťažkosti sú väčšie, než tých, ktorí meditujú na Najvyššej Osobe. To je vysvetlené. Prečo? Avyaktā hi gatir duḥkhaṁ dehavadbhir avāpyate. Nemôžeme sústrediť svoju myseľ na niečo neosobné. Ak myslíte na svojho priateľa, ak myslíte na vášho otca, matku, alebo na niekoho, koho máte radi, môžete takto myslieť celé hodiny. Ale ak nemáte cieľ kam uprieť svoju myseľ, potom je to veľmi ťažké. Ale ľudia sú vyučovaní sústreďovať myseľ na niečo prázdne a neosobné.