SK/Prabhupada 0536 - Aký má zmysel štúdium Véd, ak nepochopíte Krišnu?



Janmastami Lord Sri Krsna's Appearance Day Lecture -- London, August 21, 1973

Keď bol Kṛṣṇa na bojovom poli na Kurukṣetre, videli ste ten obrázok, On vyzerá ako dvadsať ročný chlapec alebo nanajvýš dvadsať štyri ročný. Ale v tej dobe už mal pravnúčatá. Preto, Kṛṣṇa je vždy mladý. Navayauvanam ca. Jedná sa o tvrdenie z védskej literatúry.

advaitam acyutam anādiṁ ananta-rūpam
ādyaṁ purāṇa-puruṣaṁ nava-yauvanaṁ ca
vedeṣu durlābhaṁ adurlābhaṁ ātmā-bhaktau
(Bs. 5.33)

Tak, aby sme porozumeli Kṛṣṇovi, proste ak čítame védsku literatúru ako formalitu, bude veľmi ťažké pochopiť, čo je Kṛṣṇa. Vedesu durlābhaṁ. Aj keď všetky Védy sú určené pre pochopenie Kṛṣṇu. V Bhagavad-gīteje povedané, vedaiś ca sarvair aham eva vedyo. Aham eva vedoy. Aký má zmysel štúdium Véd, ak nepochopíte Kṛṣṇu? Vzhľadom k tomu, že konečným cieľom vzdelávania je pochopiť, Najvyššieho Pán, najvyššieho otca, najvyššiu príčinu. Ako je povedané vo Vedānta-sūtre, janmādy asya yataḥ (SB 1.1.1). Athāto brahma jijñāsā. Brahma-jijñāsā, diskutujte o Najvyššej Absolútnej Pravde, Brahmane. Čo je ten Brahman? Janmādy asya yataḥ. Brahman znamená to, odkiaľ všetko pochádza. Takže veda, filozofia, znamená zistiť konečnú príčinu všetkého. To, čo dostávame zo śāstier, védskej literatúry, že Kṛṣṇa je príčinou všetkých príčin. Sarva-kāraṇa-kāraṇam. Sarva-kāraṇa-kāraṇam.

īśvaraḥ paramaḥ kṛṣṇaḥ
sac-cid-ānanda-vigrahaḥ
anādir ādir govindaḥ
sarva-kāraṇa-kāraṇam
(Bs. 5.1)

Príčina všetkých príčin. Práve to sa snažte pochopiť. Môj otec je príčinou, že som. Jeho otec je príčinou, že môj otec je. Jeho otec je príčinou, že je... pokračujte v hľadaní, potom nakoniec prídete k niekomu, kto je skutočnou príčinou. Ale On už nie je dôsledkom príčiny. Anādir ādir govindaḥ (Bs. 5.1). Ja môžem byť príčinou môjho syna, ale ja som tiež následkom príčiny, môjho otca. Ale śāstra hovorí anādir ādir, On je pôvodná osoba, ale nemá žiadnu príčinu. To je Kṛṣṇa. Preto Kṛṣṇa hovorí, že janma karma ca me divyaṁ yo jānāti tattvataḥ (BG 4.9). Príchod Kṛṣṇu, to je veľmi dôležitá vec. Mali by sme sa snažiť pochopiť Kṛṣṇu, prečo On prichádza, prečo On prichádza do tohoto hmotného sveta, to, čo je Jeho poslanie, aké sú Jeho aktivity. Ak sa jednoducho snažíme pochopiť Kṛṣṇu, potom aký je výsledok? Výsledkom je tyaktvā dehaṁ punar janma naiti mām eti kaunteya (BG 4.9). Získate nesmrteľnosť. Cieľom života je dosiahnuť nesmrteľnosť. Amṛtatvāya kalpate.

Takže príchodom Kṛṣṇu, sa budeme snažiť pochopiť Kṛṣṇovu filozofiu. Jeho Excelencia hovorila o mieri. Vzorec pre mier existuje, Kṛṣṇa to povedal. Čo je to?

bhoktāraṁ yajña-tapasāṁ
sarva-loka-maheśvaram
suhṛdaṁ sarva-bhūtānāṁ
jñātvā māṁ śāntim ṛcchati
(BG 5.29)

Ak sa politici, diplomati snažia nastoliť mier vo svete... Sú tu Spojené národy a existuje mnoho ďalších organizácií. Snažia sa mať skutočný mier a pokoj, nie nedorozumenia medzi človekom a človekom, národom a národom. Ale to sa nedeje. Ale to sa nedeje. Vada je v tom, že už koreň je zlý. Všetci si myslia "To je moja krajina, to je moja rodina. To je moja spoločnosť. To je môj majetok." To "moje" je ilúzia.