SK/Prabhupada 0669 - Sustredit mysel znamena stale mysliet na Krišnu

From Vanipedia
Jump to: navigation, search
Go-previous.png Predchádzajúca stránka - video 0668
Nasledujúca stránka - video 0670 Go-next.png

Sustredit mysel znamena stale mysliet na Krišnu
- Prabhupāda 0669


Lecture on BG 6.16-24 -- Los Angeles, February 17, 1969

Oddaný: Verš číslo sedemnásť: "Ten, kto je usmernený v jedení, spaní, práci a odpočinku, môže zmierniť všetky hmotné bolesti praktikovaním yogového systému (BG 6.17)."

Prabhupāda: Áno, jednoducho ... Nemá zmysel navštevovať tzv kurz yogy a platiť poplatok piatich rupií alebo dolárov, aby ste si udržali znížený obsah tuku a tak ďalej, udržali vaše zdravie v dobrej kondícii. Jednoducho cvičte. Toto cvičenie je: Jedzte, koľko potrebujete, spite, koľko je potrebujete. Vaše zdravie bude vynikajúce. Nie je potrebná žiadna pomoc zvonka. Jednoducho tým, že toto budete cvičiť, budete mať všetko v poriadku. Pokračuj.

Oddaný: Verš číslo osemnásť: "Keď yogín, cvičením yogy, vytrénuje svoje mentálne činnosti a dosiahne umiestnenie v transcendencii bez akýchkoľvek hmotných túžob, hovorí sa tomu, že dosiahol yogu. (BG 6.18)."

Prabhupāda: Áno. Udržať myseľ v rovnováhe. To je dokonalosť yogy. Udržať myseľ ... Tak ako to možno urobiť? Ak vy… V hmotnom svete nemôžete udržať svoju myseľ v rovnováhe. To nie je možné. Zoberme si napríklad túto Bhagavad-gītu. Ak budete čítať štyrikrát denne, nebudete unavení. Ale vezmite si akúkoľvek inú knihu, po hodinovon čítaní sa unavíte. Toto spievanie Hare Kṛṣṇa. Spievate celý deň a noc, a tancujete, a nikdy vás to neomrzí. Ale vezmite iné meno. Už po pol hodine skončíte. To je otravné. Vidíte? Z tohto dôvodu upevnenie mysle znamená udržať myseľ na Kṛṣṇovi, hotovo, celá yoga. Ste dokonalým yogínom. Nemusíte nič robiť. Jednoducho upevnite svoju myseľ. Sa vai manaḥ kṛṣṇa-padāravindayor vacāṁsi vaikuṇṭha (SB 9.4.18) - ak hovoríte, hovorte o Kṛṣṇovi, ak jete, jedzte Kṛṣṇu, ak myslíte, myslite na Kṛṣṇu, ak pracujete, pracujte pre Kṛṣṇu. Takýmto spôsobom, toto cvičenie yogy bude dokonalé. Ináč nie. A to je dokonalosť yogy. Zbaviť sa všetkých hmotných túžob. Ak jednoducho túžite iba po Kṛṣṇovi, kde je miesto pre hmotné túžby? Skončlili, všetky hmotné túžby skončili. Nemáte sa o to pokúšať umelo. "Ach, nemám sa dívať na žiadne pekné dievča. Musím si zavrieť oči." Toto nemôžete robiť. Ale, keď upevníte svoju myseľ vo vedomí Kṛṣṇu, môžete tancovať s toľkými dievčatami. To je v poriadku, ako bratia a sestry, to je bez pochybnosti. To je praktické - dokonalosť yogy. Umelo to nie je možné urobiť.

Jednoducho, vo vedomí Kṛṣṇu existuje všetka dokonalosť. Skúste to pochopiť, všetka dokonalosť. Pretože je to duchovná úroveň. Duchovná úroveň je večná, blažená a plná poznania. Preto neexistujú žiadne obavy. Áno, pokračuj.