SK/Prabhupada 1068 - Existujú Tri Druhy Činností Podla Rozličných Kvalít Pírody
660219-20 - Lecture BG Introduction - New York
Pán je pūrṇam, ale vše dokonalý, nie je možné aby sa stal podrobený zákonom hmotnej prírody. Preto by mal byť človek dostatočne inteligentný aby vedel, že okrem Pána vo vesmíre nie je nikto vlastníkom ničoho. To je vysvetlené v Bhagavad Gíte:
- ahaṁ sarvasya prabhavo
- mattaḥ sarvaṁ pravartate
- iti matvā bhajante māṁ
- budhā bhāva-samanvitāḥ
- (BG 10.8)
Pán je pôvodný stvoriteľ. On je stvoriteľom Brahmā, On je stvoriteľom... To je taktiež vysvetlené. On je stvoriteľom Brahmu. V jedenástej kapitole je Pán nazvaný ako prapitāmaha (BG 11.39) pretože, Brahmā je oslovený ako pitāmaha, praotec, ale On je stvoriteľom praotca. Takže nikto by nemal tvrdiť, že vlastníkom niečoho, ale musí prijať veci, ktoré sú dané stranou Pánom ako jeho normu pre udržiavanie. Teraz, existuje toľko príkladov ako musíme využiť vlastníctvo Pána. To je tiež vysvetlené v Bhagavad Gíte. Arjuna sa na začiatku rozhodol, že nebude bojovať. To bolo jeho vlastné uvažovanie. Arjuna povedal Pánovi, že by bolo pre neho nemožné si užívať kráľostva po zabití jeho vlastných príbuzných. A tento pohľad mal kvôli jeho telesnej koncepcii. Pretože uvažoval o svojom tele ako sebe samom, a telesný príbuzný, jeho bratia, jeho synovci, svokrovia alebo je praotcovia, oni boli expanziami jeho tela a on premýšľal týmto spôsobom aby uspokojil svoje telesné potreby. A celé to bolo vyslovené Pánom iba preto aby zmenil jeho pohľad. A on súhlasil konať pod vedením Pána. A povedal, kariṣye vacanaṁ tava (BG 18.73).
Preto v tomto svete ľudská bytosť nie je určená na to aby sa hádala ako psi a mačky. Musia byť dostatočne inteligentní aby zrealizovali dôležitosť ľudského života a odmietli sa chovať ako obyčajné zviera. On by sa mal... Ľudská bytosť by mala zrealizovať cieľ ľudského života. Tento pokyn je v celej Védskej literatúre a esencia tohto je v Bhagavad Gíte. Védska literatúra je určená pre ľudské bytosti a nie pre mačky a psi. Mačky a psi môžu zabíjať zvieratá pre svoju potravu a pre nich to nie je hriech. Ale ak človek zabije zviera pre uspokojenie svojej nekontrolovanej chuti, tak musí byť zodpovedný za porušovanie zákona. A v Bhagavad Gíte je jasne vysvetlené, že existujú tri druhy činností podla rozličných kvalít prírody: činnosti dobra, činnosti vo vášni, činnosti v nevedomosti. Podobne existujú tri druhy potravy: jedlo v kvalite dobra, jedlo v kvalite vášne, jedlo v kvalite nevedomosti. Oni sú všetky jasne opísané a ak poriadne využijeme pokyny Bhagavad Gíty, potom sa celý náš život očistí a potom nakoniec budeme schopný dosiahnuť náš cieľ. Yad gatvā na nivartante tad dhāma paramaṁ mama (BG 15.6).
Táto informácia je v Bhagavad Gíte, že nad týmto hmotným nebom existuje iné duchovné nebo; ktoré sa volá sanātana nebo. V tomto nebi, v tomto prekrytom nebi, vidíme, že všetko je dočasné. Je to prejavené, nejaký čas to pretrváva, dá nám to nejaký vedľajší produkt a potom to začne upadať a potom to zanikne. To je zákon tohto hmotného sveta. Prijmete toto telo, prijmete nejaké ovocie, alebo niečo čo je tu stvorené, na koniec to dôjde k zániku. Takže nad týmto dočasným svetom existuje ďalší svet o ktorom tu je informácia, that paras tasmāt tu bhāvaḥ anyaḥ (BG 8.20). Existuje iná príroda, ktorá je večná, sanātana, ktorá je večná. A jīva, jīva je taktiež večná, opísaná ako sanātana. Mamaivāṁśo jīva-bhūtaḥ jīva-loke sanātanaḥ (BG 15.7). Sanātana, sanātana znamená večná. A Pán je tiež opísaný ako sanātana v jedenástej kapitole. Tak pretože máme intímny vzťah s Pánom a sme všetci kvalitatívne jedno... Sanātana-dhama, a sanātana Najvyššia Osobnosť a sanātana živé bytosti, oni sú na tej istej kvalitatívnej úrovni. Preto celým zámerom Bhagsavad Gíty je obnoviť naše sanātana povolanie alebo sanātana, to sa volá sanātana-dharma, alebo večné povolanie živých bytostí. My sme teraz dočasne zamestnaní v rôznych činnostiach a všetky tieto činnosti sa očisťujú. Keď sa vzdáme týchto všetkých dočasných činností, sarva-dharmān parityajya (BG 18.66), a keď prijmeme činnosti po ktorých túži Najvyšší Pán, tak to sa nazýva našim čistým životom.