SL/Prabhupada 0431 - Bog je pravzaprav popoln prijatelj vseh živih bitij
(Redirected from SL/Prabhupada 0431 - Bog je popoln prijatelj vseh živih bitij)
Lecture BG 2.11 -- Edinburgh, 16. July, 1972
Da bomo srečni, moramo razumeti 3 stvari. To je navedeno v Bhagavad-gītī:
- bhoktāraṁ yajña-tapasāṁ
- sarva-loka-maheśvaram
- suhṛdaṁ sarva-bhūtānāṁ
- jñātvā māṁ śāntim ṛcchati
- (BG 5.29)
Moramo razumeti samo 3 stvari, potem postanemo mirni. Katere so te stvari? Prva stvar je, da je Bog tisti, ki uživa in ne mi. Ampak naša napaka je, da vsi mislimo, da smo mi tisti, ki naj bi uživali. Ampak, mi nismo tisti, ki uživamo. Naprimer, ker sem delec Boga. Tako kot je moja roka delec telesa. Recimo, da imamo v roki okusen kos torte. Roka ga ne more uživati. Pobere ga in ga nese v usta. In ko gre torta v želodec, ko je ustvarjena energija, ko jemo torto - to je užitek roke. Ob tem ne uživa samo ta roka ampak tudi oči, noge, celo telo. Tako, da ne moremo uživati na direkten način. Če vse delamo v zadovoljstvo Boga in ko sodelujemo v tem, ko Bog uživa, je to za nas zdravo življenje. To je ta filozofija. Mi ničesar ne jemljemo zase. Bhagavat-prasādam. Bhagavat prasādam. Naša filozofija je da pripravimo dobro hrano in jo ponudimo Krišni. In ko On pojé, potem to mi vzamemo. To je naša filozofija. Ne vzamemo ničesar, kar ni ponujeno Krišni. Torej dojemamo Boga, kot glavnega uživalca. Mi ne uživamo, mi smo podrejeni. So bhoktāraṁ yajña-tapasāṁ sarva-loka-maheśvaram (BG 5.29) Bog je lastnik vsega kar je. To je dejstvo. Predstavljajte si velik ocean. Ali ste vi lastnik tega? Mi trdimo da smo lastniki te zemlje ali morja. Ampak, preden smo se mi rodili, sta bila zemlja in morje že prisotna. In ko bomo umrli, bosta morje in zemlja še vedno na svojem mestu. Kdaj postanem lastnik? Kot recimo v tem hodniku. Preden smo vstopili vanj, je že obstajal. In ko bomo šli iz hodnika, bo ta še zmeraj obstajal. Kdaj bomo potem postali lastniki tega? Mi lažno trdimo, da če bomo sedeli tukaj eno uro ali pol ure, potem bomo postali lastniki tega, ampak to je napačen vtis. Torej moramo razumeti da nismo niti tisti, ki uživamo in niti lastniki česarkoli. Bhoktāraṁ yajña... Bog je tisti, ki uživa in tisti ki je lastnik vsega. Sarva-loka-maheśvaram. And suhṛdaṁ sarva-bhūtānām (BG 5.29), On je najboljši prijatelj vseh. Ni prijatelj samo človeške družbe, ampak prav tako je prijatelj živalske družbe, ker je vsako živo bitje sin Boga. Kako lahko delamo z ljudmi na en način in na drug način z živalmi? Ne. Bog je popoln prijatelj vseh živih bitij. Če razumemo te 3 stvari, potem takoj postanemo mirni.
- bhoktāraṁ yajña-tapasāṁ
- sarva-loka-maheśvaram
- suhṛdaṁ sarva-bhūtānāṁ
- jñātvā māṁ śāntim ṛcchati
- (BG 5.29)
To je proces śānti. Ne moreš vzpostaviti... če misliš, da si edini sin Boga, in da žival nima duše, torej jo lahko ubijemo. To ni dobra filozofija. Zakaj ne? Kateri so simptomi, da je prisotna duša? Simptomi duše so iste 4 stvari: jesti, spati, razmnoževati in se braniti. Živali so zaposlene v teh 4 stvareh in prav tako smo tudi mi. Kje pa je potem razlika med živaljo in med mano?
Vse ima jasen pomen v filozofiji Vedskih spisov še posebej, ker so povzeti v Bhagavad-giti kakršna je. Naša edina prošnja je, da postanete zavestni Boga. To je priložnost sedaj. Človeška oblika življenja je edina možnost, da razumemo kaj je Bog, kaj sem jaz in kaj je moj odnos z Bogom. Ne moremo pa vključiti mačk in psov v to. To ni možno. Vključena so človeška bitja, ker lahko razumejo. Torej človek ima pravico, da to razume. Durlabhaṁ mānuṣaṁ janma. Temu se reče durlabha, ampak redko izskusimo to obliko človeškega življenja. Če ne poskušamo razumeti v tej človeški obliki življenja, kaj je Bog, kaj sem jaz, kaj je naš odnos z Njim, potem delamo samomor. Zato, ker po tem življenju, ko bom opustil to telo bom moral sprejeti novo telo. In mi ne vemo kakšno telo bomo dobili. To ni v naših rokah. Ne moreš ukazati, da bi bil naslednje življenje kralj. To ni mogoče. Če pa si dejansko upravičen, da postaneš kralj, ti bo narava ponudila telo v hiši kralja. Tega sami ne moremo narediti. Moramo delati, da dobimo naslednje telo, ki bo boljše. To je prav tako razloženo v Bhagavad-giti:
- yānti deva-vratā devān
- pitṟn yānti pitṛ-vratāḥ
- bhūtāni yānti bhūtejyā
- yānti mad-yājino 'pi mām
- (BG 9.25)
Torej, če se moramo pripraviti v tem življenju za naslednje telo, zakaj se ne bi pripravili za telo, s katerim bi šli nazaj domov h Bogu. To je gibanje za zavest Krišne. Učimo vsakega kako naj se pripravi, da ko bo zapustil to telo, da bo lahko šel direktno h Bogu. Nazaj domov, nazaj h Bogu. To je navedeno v Bhagavad-giti: Tyaktvā dehaṁ punar janma naiti mām eti kaunteya (BG 4.9). Tyaktvā deham, ko opustimo to... (premor) ... morali se bomo odpovedati. Morda se nočemo odpovedati temu telesu ampak se bomo morali. To je zakon narave. Siguren kot smrt. Preden umremo, se moramo pripraviti za naslednje telo. Če tega ne naredimo, potem ubijamo samega sebe. Gibanje za zavest Krišne je, da se reši človeka od napačnega prepričanja, da misli, da je on to telo. Enostavna metoda je mantranje 16 krogov, ali pa, če si filozof ali znanstvenik, če želiš vedeti vse na znanstveni in filozofski način, potem imamo zate zelo velike knjige. Lahko bereš knjige, ali pa se nam pridružiš in poješ Hare Krišna maha mantro.
Najlepša hvala.