SL/Prabhupada 0496 - Sruti pomeni, da poslušamo od najvišje avtoritete
Lecture on BG 2.14 -- Germany, June 21, 1974
Namen gibanja za zavest Krišne je da vemo vse popolno, od vrhovne avtoritete, Kṛṣṇe. To je postopek. Tad vijñānārthaṁ sa gurum eva abhigacchet (MU 1.2.12). Da bi razumeli vsebino, ki je izven našega dojemanja, se moramo obrniti na avtoriteto, ki nas lahko o tem pouči. Točno na enak način: razumeti, kdo je moj oče, je izven mojega dojemanja, preko mojih špekulacij, če pa sprejmem verodostojno izjavo mame, je to popolno znanje. Torej obstajajo tri vrste procesov za razumevanje ali za prejemanje znanja. Eno je neposredno zaznavanje, pratyakṣa. In drugi način je preko avtoritete, śruti. Śruti pomeni, ko slišimo od Vrhovnega. Torej naš postopek je śruti Śruti pomeni, da slišimo od najvišje avtoritete. To je naš postopek in to je zelo enostavno. Najvišja avtoriteta, če ne dela napak ... Navadne osebe delajo napake. Nepopolni so. Prva nepopolnost je, da delajo napake. Vsak velik človek sveta, videli ste, da dela napake. In v iluziji so. Nekaj sprejemajo kot realnost, ki pa sploh ni realnost. Tako kot to telo sprejemamo kot realno. Temu pravimo iluzija. A to ni realnost. "Jaz sem duša." To je realnost. Torej temu se reče iluzija. In potem s tem iluzornim, nepopolnim znanjem postanemo učitelj. To je še eno goljufanje. Vsi ti znanstveniki in filozofi pravijo "Morda," "Mogoče je." Kje je torej vaše znanje? "Lahko" in "morda." Zakaj prevzamete mesto učitelja? "V prihodnosti bomo to razumeli." In kje je ta prihodnost? Bi sprejeli ček z datumom v prihodnosti? "V prihodnosti bom nekaj odkril in zato sem zdaj znanstvenik." Kaj je ta znanstvenik? In predvsem naša nepopolnost čutov. Vidimo lahko zaradi svetlobe. Če ni svetlobe, kako lahko potem vidim? Toda ti neumneži ne razumejo, da delajo napake, in še vedno pišejo knjige o znanju. Kakšno je vaše znanje? Znanje moramo prevzeti od popolne osebe.
Zato jemljemo znanje od Kṛṣṇe, Vrhovne Osebe, popolne osebe. In On svetuje, da če želite izničiti svoje bolečine in zadovoljstvo, potem se morate odločiti, da ne boste več sprejeli materialnega telesa. Krišna svetuje kako se izogniti materialnemu telesu. To je razloženo. To je drugo poglavje. Kṛṣṇa je v četrtem poglavju rekel: janma karma me divyaṁ yo jānāti tattvataḥ, tyaktvā dehaṁ punar janma naiti mām eti (BG 4.9). Preprosto poskusite razumeti dejavnosti Kṛṣṇe. Te Krišnove dejavnosti obstajajo v zgodovini, v Mahābhārati. Mahābhārata pomeni večja Indija ali večja Bhārata, Mahābhārata. V tej zgodovini je tudi ta Bhagavad-gīta. Torej govori o Sebi. Poskušajte razumeti Kṛṣṇo. To je naše gibanje zavesti Kṛṣṇe. Preprosto poskusite razumeti Krišno, Njegove dejavnosti. Ni impersonalen. Janma karma me divyam. Karma pomeni dejavnosti. On izvaja dejavnosti, aktivnosti. Zakaj izvaja dejavnosti ta tem svetu? Zakaj pride na ta svet?
- yadā yadā hi dharmasya
- glānir bhavati bhārata
- abhyutthānam adharmasya
- tadātmānaṁ sṛjāmy aham
- (BG 4.7)
Ima nek namen; neko poslanstvo ima Torej poskusite razumeti Krišno in Njegov namen ter Njegove dejavnosti. Opisani so v zgodovinski obliki. Kje je torej težava? Beremo toliko stvari, zgodovine ali dejavnosti nekega voditelja, nekega politika. Ista stvar, isto energijo, lahko uporabljate za razumevanje Kṛṣṇe. Kje je težava? Kṛṣṇa se torej manifestira s toliko dejavnostmi.