SL/Prabhupada 0688 - Razglasite vojno proti iluzorni energiji, mayi
Lecture on BG 6.35-45 -- Los Angeles, February 20, 1969
Zaenkrat, kar zadeva vadbo joge, je razloženo, razprava med Krišno in Arjuno. Zdaj, če predpostavim, da vadim jogo - prava joga, hočem reči, ne ta psevdo joga. In če ne zmorem pravilno, ne uspem. Kaj je potem rezultat? Recimo, da se odpovem svojemu poslu, se odpovem svojemu običajnemu poklicu in se lotim joge. Toda tako ali drugače ni dokončano, to je neuspeh. Kaj je potem rezultat? To sprašuje Arjuna. Na to bo odgovoril Krišna. Kaj je to? Nadaljuj. "Arjuna je rekel ..."
Bhakta: "Arjuna je dejal:" Kaj je cilj človeka vere, ki ne vztraja? Ki se v začetku loti procesa samospoznavanja, ki pa pozneje obupa zaradi svetovne miselnosti in s tem ne doseže popolnosti v mistiki? " (BG 6.37) " Komentar: "Pot ... Pot samospoznavanja ali mistike, je opisana v Bhagavad-gīti. Osnovno načelo samospoznavanja je znanje, da živo bitje ni to materialno telo, ampak da je drugačen od tega in njegova sreča je v večnem življenju, blaženosti in znanju. "
Prabhupāda: Zdaj, preden pridete do točke samospoznanja, si moramo vzeti samoumevno - to je začetek Bhagavad-gīta, da on ni to telo. Da živo bitje ni to materialno telo, ampak da je od njega drugačen, in njegova sreča je v večnem življenju. To življenje ni večno. Popolnost sistema joge pomeni dobiti večno življenje, blaženo življenje in polno znanja. To je popolnost. Zato moramo s tem ciljem izvesti kateri koli sistem joge. Ne, da obiskujem kakšen tečaj joge za zmanjševanje maščobe ali da bi moje telo postalo v zelo dobri kondiciji za čutno uživanje. To ni konec sistema joge. Toda ljudje so učeni tako. "Oh, če vadiš ta sistem joge ..." To lahko storite, če se boste podvrgli kakšnemu postopku vadbe, bo vaše telo ostalo v formi. Obstaja toliko sistemov telesne vadbe, Sandow sistem, ta sistem za dvigovanje uteži, ta… Športnih sistemov je veliko, ki tudi ohranijo telo v zelo dobri kondiciji. Lahko prebavijo hrano zelo lepo, znižujejo maščobe. V ta namen ni potrebe po vadbi joge. Pravi namen je tu - spoznati, da nisem to telo. Želim si večne sreče; Želim popolno znanje; Želim si tudi večnega življenja. To je končni cilj sistema joge. Nadaljuj.
Bhakta: "To so transcendentalne, tako zunaj telesa in uma. Samospoznavanje se išče po poti znanja oz. z vajo osemstopenjske joge ali z bhakti-jogo. V vsakem od teh procesov nekdo mora spoznati ustavni položaj živega bitja, njegov odnos z Bogom in dejavnosti, s katerimi lahko ponovno vzpostavi izgubljeno vez in doseže najvišjo popolno stopnjo zavesti Krišne. Po kateri koli od zgoraj omenjenih treh metod, nekdo zagotovo prej ali slej doseže vrhovni cilj. To je Gospod zatrdil v drugem poglavju. Že z malo prizadevanja za transcendentalno pot bhakti-joge je še posebej primeren za to dobo. ker je najbolj neposredna metoda spoznavanja Boga. Da bi bil dvojno zagotovljen, Arjuna prosi Gospoda Krišno, naj potrdi njegovo prejšnjo izjavo. Človek lahko iskreno prevzame pot samospoznavanja. Toda proces gojenja znanja in vadbe osemstopenjskega sistema joge so na splošno zelo težki za to dobo. Zato kljub svojemu resnemu prizadevanju morda ne uspe iz različnih razlogov. Glavni razlog je, da nismo dovolj resni pri sledenju postopka. Da sledimo transcendentalni poti je bolj ali manj razglasiti vojno iluzorni energiji. "
Prabhupāda: Ko sprejmemo kateri koli proces samospoznavanja, je to praktično napoved vojne proti iluzorni energiji, māyā. Ko je torej vprašanje māyā ali vprašanje boja ali vojne, bo tako veliko težav, ki jih bo naložila māyā, to je gotovo Zato obstaja možnost neuspeha, vendar je treba postati zelo vztrajen. Nadaljuj.
Bhakta: "Posledično, kadar se človek poskuša izogniti objemu iluzorne energije, ona poskuša premagati praktikanta z različnimi privlačnostmi. Pogojena duša je že očarana z načini materialne energije, in obstaja vsa možnost, da se med izvajanjem takšne transcendentalne prakse znova očara. To se imenuje yogāc calita-mānasaḥ:…
Prabhupada: Calita-mānasaḥ. Calita-mānasaḥ pomeni odvračanje uma od prakse joge. Yogāc calita-mānasaḥ. Yogāt pomeni iz prakse joge, calita pa pomeni preusmeritev. Mānasaḥ pomeni um. Yogāc calita-mānasaḥ. Torej obstaja vsaka možnost. Vsi imamo izkušnjo. Poskušate prebrati neko knjigo, zbrano, ampak um ne dovoli, moti ga. Zato je zelo pomemben dejavnik nadzor uma. To je prava praksa. Nadaljuj.
Bhakta: "... tisti, ki je odklonjen od transcendentalne poti. Arjuna je radoveden, da pozna rezultate odstopanja od poti samospoznavanja. "
Prabhupāda: Da, to je zelo pomembno vprašanje. Da bi lahko začel izvajati kakršno koli jogo, bodisi osemstopenjski sistem joge, bodisi sistem jñāna-joga, pomeni filozofsko špekuliranje, in sistem bhakti-joge, predano služenje. Če pa nekdo ne uspe dokončati sistema joge, kakšen je rezultat? To je zelo pomembno vprašanje in postavil ga je Arjuna, in na to bo odgovoril Krišna.