SL/Prabhupada 0695 - Tako poceni Boga izbirajo, Bog je postal tako zelo poceni - "Jaz sem Bog, ti si Bog"



Lecture on BG 6.46-47 -- Los Angeles, February 21, 1969

Bhakta: "Tudi v tem verzu se uporablja beseda bhajanti. Bhajanti velja samo za Vrhovnega Gospoda, medtem ko se beseda „čaščenje“ lahko uporablja za polbogove ali katero koli drugo običajno živo bitje. Beseda avajānanti ... "

Prabhupāda: Avajānanti pomeni zanemarjanje. "Kaj je Bog? Jaz sem Bog? Kaj je Bog? Zakaj bi služil Bogu? To je avajānanti. Tako kot zločinec: "Ah, kaj je vlada? Lahko delam po svoje. Ne zanima me vlada." To se imenuje avajānanti. Ampak to ne gre. Če rečete "Vseeno mi je za vlado", v redu, lahko to rečete, toda policijska postaja je v tem primeru tam za vas. Zadala vam bo bolečino - kaznovala vas bo. Materialna narava vas bo kaznovala s trojnimi bedami. Nadaljuj.

Bhakta: "Beseda avajānanti, ki se uporablja v tem verzu Šrīmad-Bhāgavatama, najdemo tudi v Bhagavad-gīti. Avajānanti ...

Prabhupāda: Māṁ mūḍhāḥ. Śrīmad-Bhāgavatam, ta beseda je uporabljena, avajānanti sthānād bhraṣṭāḥ patanty adhaḥ (SB 11.5.3). Podobno je ista beseda uporabljena v Bhagavad-gīti: avajānanti māṁ mūḍhāḥ (BG 9.11). Mūḍhāḥ pomeni zlobneži. Ampak zlobnežev ne skrbi Zame. Zlobneži. Ta ne ve, da bo trpel, vendar si upa reči tako: "Ne zanima me..." To je avajānanti māṁ mūḍhā mānuṣīṁ tanum āśritam, paraṁ bhāvam ajānantaḥ (BG 9.11). Ne da bi poznali položaj Vrhovnega Gospoda. Tako mimogrede, tako poceni izberejo Boga. Bog je postal tako poceni. "Jaz sem Bog, ti si Bog." Kakšen je smisel Boga? Ali veš? Če si Bog, jaz sem Bog, kaj je potem smisel Boga? Torej, avajānanti, ta beseda je zelo primerna. Avajānanti pomeni zanemarjati, kadar nam je vseeno. Ampak oni so mūḍhāḥ. Imenujejo se mūḍha - pomeni brez smisla, brez kakršnegakoli znanja. Avajānanti māṁ mūḍhā mānuṣīṁ tanum āśritam (BG 9.11). Nadaljuj.

Bhakta: "Samo norci in zlobneži izsiljujejo Vrhovno Božansko Osebnost, Gospoda Krišno. Takšni norci nase prevzamejo pisanje komentarjev o Bhagavad-giti brez odnosa služenja Gospodu. Zato ne morejo pravilno ločiti med besedo bhajanti in besedo čaščenje. Vrhunec vseh vrst joge je torej v bhakti-jogi. Vse druge joge so samo sredstvo, da pridemo do točke bhakti-joge. Joga dejansko pomeni bhakti-joga. Vse druge joge so stopnje napredovanja do tega cilja. Od začetka karma-joge do konca bhakti-joge je dolga pot do cilja - samospoznanja. Karma-joga brez plodonosnih rezultatov je začetek te poti. Ko se karma-joga poveča v smislu znanja in odrekanja, se ta faza imenuje jñāna-joga. Ko praktikant jñāna-joge poveča meditacijo na Naddušo preko različnih fizičnih procesov in um osredotočen Nanj, se imenuje aṣṭāṅga-joga. In ko kdo preseže aṣṭāṅga-jogo, in pride do točke Vrhovne Božanske Osebnosti, Krišne, se ta stopnja imenuje bhakti-joga."

Prabhupāda: Da, postopen napredek sistema joge. Karma-joga do jñāna-joge. Karma-joga pomeni običajne dejavnosti, plodonosne dejavnosti. Navadne dejavnosti pomenijo tudi grešne dejavnosti, toda karma-joga pa ne pomeni grešnih dejavnosti. Samo dobre, pobožne dejavnosti ali predpisane dejavnosti. Temu pravimo karma-joga. Nato z izvajanjem karma-joge pridete na platformo jñāna-joge, znanja. In od znanja do tega aṣṭāṅga-joge, osemstopenjskega sistema joge - dhyāna, dhāraṇā, prāṇāyāma, āsana - tako, tisti, ki izvajajo aṣṭāṅga-jogo. Potem iz aṣṭāṅga-joge, če usmerimo um na Viṣṇuja, pridemo do točke bhakti-joge. In ko pridete do platforme bhakti-joge, je to popolna stopnja joge. In ta zavest Krišne pomeni že od samega začetka neposredno bhakti-jogo. Nadaljuj.