SL/Prabhupada 0720 - Kontrolirajte svoje poželenje z zavestjo Krišne
Lecture on BG 16.10 -- Hawaii, February 6, 1975
Pes je zelo ponosen in laja, "Hov! Hov! Hov!" Ne ve, da je na verigi. (smeh) Tako neumen je, da takoj, ko gospodar - "Daj no." (smeh) Torej je maja gospodar: "Bedaki, pridite sem." "Da." In vidimo kako je ponosen: "Jaz sem nekaj." Ta pasja civilizacija, naṣṭa-buddhaya, je izgubila vso inteligenco ... Manj inteligentni se imenujejo. Kāmaṁ duṣpūram. Torej kāmam, poželjive želje ... Poželjenje je na račun tega telesa. Tega ne moremo zanikati. A nikar ne bodite duṣpūram - nikoli nenasitni. Potem je končano. Naj bo omejeno. Naj bo omejeno. Po mnenju vedske civilizacije pohotna želja obstaja, vendar je ne morete uporabljati, razen za rojstvo čudovitega otroka. To se imenuje pūram, pomeni omejeno.
Torej, bramačari je vzgajan na ta način. Do petindvajsetih let ne vidi mlade ženske. Tudi vidi je ne. To je bramačari. Ne vidi. Potem ga usposobijo tako, da bo lahko nadaljeval življenje bramačarija. Naiṣṭhika-brahmacārī. Če pa tega ne more, se lahko poroči. Temu pravimo življenje grihaste, družinsko življenje. Kajti med petindvajsetim in petdesetim letom, to je mladostni čas, zato so pohotne želje zelo močne. Tisti, ki je ne zmore nadzorovati ... Ne za vse. Naišthika-bramačarijev je veliko. Naišthika-bramačari - je vse življenje v celibatu. Toda to v tej dobi ni mogoče, prav tako ni mogoče postati bramačari. Časi se v tej dobi spreminjajo. Zato lahko z zavestjo Krišne nadzirate svoje pohotne želje. V nasprotnem primeru to ni mogoče.
Yad-avadhi mama cetaḥ kṛṣṇa-padāravinde. Nek cesar, bil je kralj, tako da je bil seveda tudi pohoten. Tako se je odrekel temu življenju in postal bhakta. Ko je bil popolnoma umeščen, je rekel: Jamunačarja, bil je guru Ramanudžačarje - zato je rekel, yad-avadhi mama cetaḥ kṛṣṇa-padāravinde: "Odkar treniram svoj um, da bo vedno zaposlen s služenjem Krišnovih lotosovih stopal," yad-avadhi mama cetaḥ kṛṣṇa-padāravinde nava-nava-dhāmany udyataṁ rasa, "Krišni vsak dan ponujam službe in zato dobivam nova in nova zadovoljstva." Duhovno življenje pomeni ... Če se človek dejansko nahaja v duhovnem življenju, bo dobil duhovni užitek, transcendentalno blaženost, tako da služi vedno več in na nove načine. To je duhovno življenje. Torej je Jamunačarja rekel, yad-avadhi mama cetaḥ kṛṣṇa-padāravinde nava-nava-dhāmany udyataṁ rantum āsīt: "Zdaj ko vsak trenutek spoznavam transcendentalni užitek s tem, ko služim Krišnova lotosova stopala," tad-avadhi, "od takrat," bata nārī-saṅgame ... Včasih uživamo v subtilnem užitku in razmišljamo o spolnem življenju. Temu se reče nārī-saṅgame. Nārī pomeni ženska, saṅga pa pomeni zveza. Torej tisti, ki so trenirani,... torej, ko zveze dejansko ni, pomislijo na zvezo. Torej Yāmunācārya pravi, da "dejansko ni zveze z žensko, ampak če pomislim na zvezo," tad-avadhi bata nārī-saṅgame smaryamāne, smaryamāne, "preprosto z razmišljanjem" bhavati mukha-vikāraḥ, "oh, mi takoj postane gnusno:" Ah, kaj je ta grda stvar? " Suṣṭhu niṣṭhī ... (oponaša pljuvanje) To je popolno. To je popolnost. Da. Ko razmišljamo o spolnosti, se to imenuje subtilna spolnost. Brali so seksualno literaturo. To je subtilen seks. Grobi seks in subtilen seks. Torej človek se mora popolnoma osvoboditi teh pohotnih želja, da ne postanemo vpleteni, ker ne bomo nikoli zadovoljeni - nepotešeni, duṣpūram.