SL/Prabhupada 0830 - To je Vajšnavska filozofija. Poskušamo biti sluge



Lecture on SB 1.2.30 -- Vrndavana, November 9, 1972

Kṛṣṇa je torej vibhu; mi smo aṇu. Nikoli ne misliti, da smo enakovredni Kṛṣṇi. To je velika žalitev. Temu se reče māyā. To je zadnja māyina past. Dejansko smo v ta materialni svet prišli zato, ker smo želeli postati eno s Kṛṣṇo. Mislili smo si, da bi radi postali taki kot Kṛṣṇa.

Kṛṣṇa-bhuliyā jīva bhoga vāñchā kare
pasete māyā tāre jāpaṭiyā dhare
(Prema-vivarta).

Ker smo želeli postati eno s Kṛṣṇo, tekmovati s Kṛṣṇo, zato smo pristali v tem materialnem svetu. Māyā tāre jāpaṭiyā dhare. In tu, v tem materialnem svetu, se to dogaja. Vsi poskušajo postati Kṛṣṇa. To je māyā. Vsi. "Sprva naj postanem velik, velik človek; potem naj postanem minister, naj postanem predsednik." Ko na ta način vse spodleti, pa: "Naj se zlijem z Božjo eksistenco." To pomeni: "Naj postanem Bog." To se dogaja. To je materialni boj za obstanek. Vsi poskušajo postati Kṛṣṇa.

Naša filozofija pa je drugačna. Nočemo postati Kṛṣṇa. Poskušamo postati Kṛṣṇovi služabniki. To je razlika med Māyāvāda filozofijo in Vaiṣṇava filozofijo. Caitanya Mahāprabhu nas uči, kako postati služabnik služabnika služabnika služabnika Kṛṣṇe. Gopī-bhartuḥ pada-kamalayor dāsa-dāsa-dāsānudāsaḥ (CC Madhya 13.80). Tista oseba, ki je najnižji Kṛṣṇov služabnik, je prvorazredni Vaiṣṇava. Je prvorazredni Vaiṣṇava. Śrī Caitanya Mahāprabhu nas zato uči:

tṛṇād api sunīcena
taror api sahiṣṇunā
amāninā mānadena
kīrtanīyaḥ sadā hariḥ
(CC Adi 17.31)

To je Vaiṣṇavska filozofija. Poskušamo biti služabniki. Ne enačimo se z ničemer materialnim. Takoj ko se enačimo s čimerkoli materialnim, pademo v māyine kremplje. Kṛṣṇa-bhuliyā. Takoj, ko namreč pozabim svoj odnos s Kṛṣṇo... Sem večni Kṛṣṇov služabnik. Caitanya Mahāprabhu pravi: jīvera svarūpa haya nitya-kṛṣṇa-dāsa (CC Madhya 20.108-109). To je večna identiteta živega bitja, ostati Kṛṣṇov služabnik. Takoj, ko pozabimo na to, gre za māyo. Takoj ko pomislimo: "Jaz sem Kṛṣṇa," je to māyā. Māyā, torej to māyo, iluzijo, se lahko premaga z napredkom v znanju. To je jñānī. Jñānī pomeni pravo znanje, razumeti svoj pravi položaj. To ni znanje, če mislim, da "Sem enak Bogu. Sem Bog." To ni znanje. Sem Bog, toda zgolj delec Boga. Vsevišnji Bog pa je Kṛṣṇa. Īśvaraḥ paramaḥ kṛṣṇaḥ (Bs. 5.1).