SR/Prabhupada 0210 - Čitava bhakti-marga zavisi od milosti Gospoda



Lecture on SB 1.15.30 -- Los Angeles, December 8, 1973

Dakle, ako hoćeš da razumeš Bhagavad-gitu, onda je moraš razumeti na isti način kao i prva osoba (Arđuna) koja ju je direktno čula (od Krišne). To se zove parampara sistem : Ono što sam čuo od mog duhovnog učitelja - to isto prenosim i vama (učenicima). To je znači parampara sistem. (Bez mene) - vi ne bi mogli ni da zamislite šta je moj duhovni učitelj rekao. Čak i da čitate određene knjige (o bhakti-jogi), ne biste ih mogli potpuno razumeti bez moje pomoći. To se naziva "parampara sistem". Čovek ne može da dođe do vrhunskog gurua, tako što će da preskoči prvog prisutnog aćarju (učitelja u autorizovanom lancu verodostojnih učitelja)... Tako je i u ovom kultu Ćaitanje Mahaprabhua : mi, sami, direktno (bez pomoći gurua) - nismo u stanju da shvatimo Ćaitanju Mahaprabhua. To nije moguće. Njega doduše možemo razumeti kroz Gosvamije (Majstore bhakti-joge). Zbog toga nalazimo da u knjizi 'Ćaitanja Ćaritamrita', na kraju svakog poglavlja, pisac kaže : ... "rupa-ragunatha-pade" ... (pomozite mi?) ..."Krišnadasa"....?

śrī-rūpa-ragunātha-pade yāra āśa
caitanya-caritāmṛta kahe kṛṣṇa-dāsa

To je taj proces. Autor nigde ne kaže, "ja sam razumeo Gospoda Ćaitaniju direktno". Ne. To onda ne bi bilo propisno razumevanje. To bi bila budalaština. Vi sami od sebe ne možete shvatiti ko je Ćaitanja Mahaprabhu. Zbog toga autor ponavlja, "Rupa-ragunatha-pade sada jara aša ćaitanja-ćaritamrita kahe krišna-dasa". "Ja sam taj (autor) Krišna-dasa Kavirađa, koji je uvek podređen Gosvamijima. To je parampara (učiteljski) sistem". Slično tome, Narotama dasa Thakura priznaje, "ei ćaj gosai đar tar mui das...". "Ja sam sluga one osobe koja je prihvatila Šest Gosvamija kao svoga Majstora, gurua". "...Neću biti sluga nikoga ko ne prihvata taj princip (parampare, učeničkog nasleđa)..." Zbog toga kažemo, dok nudimo molitve našem duhovnom učitelju : "rupanuga-varaja te, rupanuga-varaja-te" - naš učitelj sledi Rupu Gosvamija (jednog od Šest Majstora) - što ga čini verodostojnim duhovnim učiteljem. To ne znači da je naš učitelj postao važniji od Rupe Gosvamija... Ne... "Tandera ćarana-sebi-bhakta-sane-vas". Tako se definiše parampara sistem.

Ovde se ta ista tvrdnja ponavlja - u vezi Arđune - koji je Bhagavad-gitu čuo direktno of Krišne. Ponekad, ljudi kažu - "to je bezobrazluk, tek tako tvrditi da je Arđuna nešto čuo direktno od Krišne (Vrhovnog Boga)..." ..."A Krišna se ne pojavljuje pred nama - dakle, kako možemo poverovati u takvu tvrdnju?" Tu se ne radi o direktnom prisustvu Boga, koje je rezervisano samo za one koji poseduju apsolutno znanje. Ustvari, Krišnine reči, tj. Bhagavad-gita - se ne razlikuju od samog Krišne, Boga. Te reči nisu drugačije od Krišne. Znači, kada slušate Bhagavad-gitu - slušate direktno od Krišne, koji se ne razlikuje od Njegovih reči - jer je Krišna apsolutan. Krišna, Krišnino ime, Krišnino obličje, Krišnini kvaliteti, Krišnine instrukcije, i sve drugo što je Krišnino - istovetno je sa Krišnom. To je sve Krišna. To zapravo treba da shvatimo. Ti subjekti se ne razlikuju od samog Krišne. Stoga, Krišnino obličje koje vidimo ovde - to je On, Krišna. On nije statua, iako neki kažu, "ma, on je samo kip". Ne. To je ustvari On lično, Krišna. On se pojavljuje pred tobom u ovoj (vidljivoj) formi, jer ti nisi u stanju da vidiš Krišninu originalnu formu. U stanju si da vidiš kamen i drvo... Zbog toga se On i pojavljuje u toj formi. Ti možeš da misliš da su to obični kamen i drvo, ali Krišna nije niti kamen a ni drvo ; On je zapravo - Krišna. To se zove Apsolutna Istina. Isto tako, Krišnine reči se ne razlikuju od Krišne lično. Kada te reči čuješ iz Bhagavad-gite - to je zapravo Krišna.

Kao u slučaju brahmane iz Južne Indije... On je bio nepismen, nije mogao da čita Bhagavad-gitu... Ali, njegov Guru Maharađa (duhovni učitelj) mu je rekao : "Svaki dan treba da čitaš osamnaest poglavlja Bhagavad-gite"... A učenik je bio zbunjen : "Kako ću, ja sam nepismen, ja ne mogu...", ali se na kraju se složio : "Dobro, dajte mi tu Bhagavad-gitu"... Učenik se u tom trenutku nalazio u Ranganatha hramu (jedan od hramova koji nosi Krišnino ime). Uzeo je Bhagavad-gitu i prelazio pogledom po stranama, iako nije mogao da čita... Prijatelji su ga zadirkivali : "Pa dobro, brahmana, kako ide sa čitanjem Bhagavad-gite?" Nije im odgovorio jer je znao, "oni se samo šale... svesni su da sam nepismen... A onda je naišao Ćaitanija Mahaprabhu, pa se i On čudio, "Brahmana, da li ti to čitaš Bhagavad-gitu?" A brahmana je odgovorio : "Ne Gospodine, ja sam nepismen, ne mogu da čitam, to je za mene nemoguće"... "Ipak, moj duhovni učitelj je naredio da čitam. I šta sam drugo mogao - nego da uzmem ovu knjigu u ruke"... Taj brahmana je bio nepokolebljivi sledbenik guruovih reči, iako je bio nepismen... Nije bilo šanse da išta pročita. Ali njegov Guru Maharađa je naredio : "Obavezno da čitaš Bhagavad-gitu, svih osamnaest poglavlja, svaki dan"... Šta je naravoučenije ove priče? Ono što se zove "vjavasajatmika budhi". Ja lično mogu da budem nekompletan, nesavršen. To i nije tako važno. Ali ako pokušavam da sledim reči moga Guru Maharađe, mog duhovnog učitelja - to će me na kraju učiniti kompletnim.

To je tajna. "Jasya deve para bhaktir jatha deve tatha gurau" (Śvetašvatara Upanišad 6.23). "Ako osoba ima snažnu veru u Vrhovnu Božansku Ličnost, Krišnu - i istu takvu veru i u svoga Gurua"... ... onda se, "jatha deve tatha gurau" - 'onda se sveta knjiga razotkrije takvoj osobi'. To nije pitanje obrazovanja. To nije ni klasična akademska učenost. Tu se radi o veri u Krišnu i u gurua. Zbog toga se u Ćaitaniji Ćaritamriti (CC Madhya 19.151) kaže: "guru-krišna-kripaja paja bhakti-lata-biđa". '(To se ne postiže) niti školskim obrazovanjem a ni akademskom učenošću'. Ćaitanija Mahaprabhu stoga kaže : "guru-krišna-kripaja", 'milošću gurua, i milošću Krišne'. Znači, sve se svodi na pitanje milosti. Nema govora o učenosti, bogatstvu ili raskoši. Ne. Ceo proces bhakti-marge (put predanog služenja Boga) zavisi od milosti samog Vrhovnog Boga. To će reći : mi treba da tragamo za takvom milošću. "Athapi te deva padambuđa-dvaja-prasada-lešanugrihita eva hi, đanati tatvam... " (SB 10.14.29). ..."prasada-leša", "leša" znači 'frakcija, delić'... Osoba koja je primila čak i malu frakciju te milosti Vrhovnog Boga - ta osoba može da ima pravilno razumevanje. Za ostale ljude se kaže : "na ćanija eko api ćiram vićinvan" : 'Ostali mogu da nagađaju milionima godina - ali neće biti u stanju da shvate (istinu)'. Iz tog razloga, mi prezentiramo Bhagavad-gitu Kakva Jeste... ...predstavljamo Bhagavad-gitu upravo onako kako ju je i Arđuna shvatio. Mi ne idemo da konsultujemo doktora Radhakrišnana, ovog ili onog belosvetskog naučnika, iliti slične varalice. Ne. Mi ne idemo kod takvih. To nije naš biznis. Naša dužnost je "parampara" (primanje znanja u neprekinutom nizu verodostojnih duhovnih učitelja, Majstora bhakti-joge, i služba tim učiteljima).