SR/Prabhupada 0317 - Mi se ne predajemo Kṛṣṇi; to je bolest



Lecture on BG 4.7 -- Bombay, March 27, 1974

Pokušajte da razumete šta je religija. Dakle, Bog je jedan. Bog ne može negde da kaže "Ovo je religija, a ovo nije." Bog kaže, Bhagavān Kṛṣṇa kaže u Bhagavad-gītā-i... Ovde je rečeno yadā yadā hi dharmasya glānir bhavati (BG 4.7), paritrāṇāya sādhū... U sledećem stihu On kaže

paritrāṇāya sādhūnāṁ
vināśāya ca duṣkṛtām
dharma-saṁsthāpanārthāya
sambhavāmi yuge yuge
(BG 4.8)

To su dva Kṛṣṇina posla. Zato što je već objasnio bhūtānām īśvaraḥ. "Ja sam kontrolor svih živih bića." Prema tome, kada dođe do neslaganja u izvršenju dharme, onda On kažnjava i nagrađuje. Paritrāṇāya sādhūnāṁ vināśāya ca duṣkṛtām. Dve stvari.

Baš kao što je obaveza vlade da pruža zaštitu građanima koji poštuju zakon i da kažnjava otpadnike. To su dve obaveze vlade. A vrhovna vlada, Kṛṣṇa... Inače, odakle je došla ta ideja? Vlada nagrađuje građane koji poštuju zakon ili ih štiti a one koji ne poštuju zakon takođe štiti, ali kažnjavajući ih. Dakle, dharma znači, kao što Kṛṣṇa kaže u Bhagavad-gītā-i sarva-dharmān parityajya mām ekaṁ śaraṇaṁ vraja (BG 18.66). To je dharma. To je dharma. A naša dharma je i naša osobina.

Zato što se svako od nas predao nekome. Analizirajte sve osobe. Svako ima nekog superiornijeg kome se predao. Možda je to porodica, supruga ili vlada, zajednica, društvo, politička partija. Gdegod da odeš, osobina (nam) je da se predamo. To ne možete da izbegnete. To je bio razgovor sa profesorom Kotovskim u Moskvi. Pitao sam ga "Vi imate svoju komunističku filizofiju. Mi imamo svoju filozofiju Kṛṣṇe. U čemu je razlika u filozofiji? Vi ste se predali Lenjinu, a mi smo se predali Kṛṣṇi. U čemu je razlika? Svi moraju da se predaju. Nije bitno gde se predaju. Ako je predaja pravilna, onda je sve pravilno. Ako predaja nije pravilna, onda stvari nisu pravilne. To je filozofija. Dakle, predajemo se.

Śrī Caitanya Mahāprabhu je ovo objasnio. Jīvera svarūpa haya nitya-kṛṣṇa-dāsa (CC Madhya 20.108-109). Mi se predajemo, ali se ne predajemo Kṛṣṇi. To je bolest. To je bolest. A pokret svesnosti Kṛṣṇe zači lek za tu bolest. Izlečiti tu bolest. I Kṛṣṇa dolazi. On kaže yadā yadā hi dharmasya (BG 4.7). Dharmasya glāniḥ, neslaganja po pitanju praktikovanja religije, kada postoje neslaganja, Kṛṣṇa kaže, tadātmānaṁ sṛjāmy aham. I abhyutthānam adharmasya. Tu su dve stvari. Kada se ljudi ne predaju Kṛṣṇi, oni izmišlaju (proizvode) tako mnogo Kṛṣṇi. Toliko mnogo bitangi da se tu predaju. To je adharmasya. Dharma znači predati se Kṛṣṇi, ali umesto da se predaju Kṛṣṇi, oni žele da se predaju mačkama, psima, ovome, onome, tolikim stvarima. To je adharma.

Kṛṣṇa nije došao da uspostavi takozvanu hihdu religiju ili muslimansku religiju ili hrišćansku religiju. Ne. On je došao da uspostavi pravu religiju. Prava religija znači da moramo da se pokorimo, predamo pravoj osobi. To je prava religija. Mi se predajemo. Svako ima neke ideje. Osoba se ovde predala. Bilo da su političke, socijalne, ekonomske, religiozne, bilo kakave. Svako ima neku ideju. A vođa tih ideala je takođe ovde. Dakle, vaš posao je da se predate. To je činjenica. Ali, mi ne znamo gde da se predamo. To je teško. A pošto pogrešno razumemo predavanje i predajemo se pogrešnima, ćitav svet je u haosu.

Mi menjamo ovo predavanje za to predavanje. "Ne više Kongresna partija. Sada Komunistička partija." Pa ponovo, "Ne više Komunistička partija. Ova... Ova partija, ona partija." U čemu je svrha menjanja partija? Zbog ove ili one partije oni se ne predaju Kṛṣṇi. Dakle, ukoliko ne dođete do tačke predaje Kṛṣṇi, neće biti mira. U tome je stvar. Jednostavno menjanje od crnjeg na gore vas neće spasiti.