TR/Prabhupada 0263 - Bu Formulü Çok Güzelce Benimsediyseniz, O Zaman Öğretileri Yaymaya Devam Edeceksiniz

From Vanipedia
Jump to: navigation, search
Go-previous.png Önceki Sayfa - Video 0262
Sonraki Sayfa - Video 0264 Go-next.png

Bu Formulü Çok Güzelce Benimsediyseniz, O Zaman Öğretileri Yaymaya Devam Edeceksiniz
- Prabhupada 0263


Lecture -- Seattle, September 27, 1968

Prabhupāda: Evet.

Madhudviṣa: Prabhupāda, Lord Caitanya tam olarak ne tahmin etmişti Kali'nin Altın Çağı'nın tahmin ettiğinde, (belirsiz) insanların Hare Kṛṣṇa mantarısını söylediği zaman?

Prabhupāda: Evet. İnsanlar... Aynı bizim şimdi Hare Kṛṣṇa hakkında vaaz verdiğimiz gibi. Sizin ülkenizde böyle vaazlar yoktu. O yüzden öğrencilerimizi Avrupa'ya, Almanya'ya, Londra'ya yolladık - siz de yayıyorsunuz. Bu yolla, faaliyetlerimiz 1966'dan beri bu şekilde. 1966'da kuruluşu kayıt ettirdik ve şimdi '68. Zamanla yayılıyoruz. Ve tabi ki, ben yaşlı bir adamım. Ölebilirim. Bu formülü güzelce kabul ettiyseniz, siz de vaazlara devam edeceksiniz ve tüm dünyaya yayılabilir. Çok basit bir şey. Birazcık zekaya ihtiyacımız var. Hepsi bu. Her zeki insan takdir edecektir. Eğer biri kandırılmak istiyorsa nasıl kurtarılabilir, eğer gönül rızasıyla kandırılmak istiyorsa? O zaman onu ikna etmek çok zor. Ama kalbi açık olanlar bu hareketi, Kṛṣṇa bilincini kesin kabul edeceklerdir. Evet.

Jaya-gopāla: Ast enerjimizi, iç enerjimizi Kṛṣṇa'nın hizmetinde kullanırsak, ruhanileşmiş olur, değil mi?

Prabhupāda: Hayır. Enerjinizi uyguladığınızda, artık maddi değildir, spiritüeldir. Aynı bakır tel elektrik ile bağlantıda olduğunda artık bakır değildir, elektriktir. Kṛṣṇa'ya hizmet etmek demek, Kṛṣṇa'ya hizmet etmeye kendinizi verdiğinizde, Kṛṣṇa'dan farksız olursunuz demektir. Bu Bhagavad-gītā'da belirtiliyor: māṁ ca 'vyabhicāreṇa bhakti-yogena yaḥ sevate. Bu kelime, sevate. Sa guṇān samatītyaitān brahma-bhūyāya kalpate (BG 14.26). " Kendini ciddi şekilde Bana hizmete adayan kişi, anında maddi niteliklerden aşkın olur ve Brahman düzlemindedir artık." Brahma-bhūyāya kalpate. Demek ki enerjinizi Kṛṣṇa'nın hizmetinde kullandığınızda, maddi enerjinin orada olduğunu düşünmezsiniz. Hayır. Aynı bu meyveler gibi. Bu meyveler, biri şöyle sorabilir, " Ne bu prasāda? Bu meyve satın alındı, evde de meyve yiyoruz, ve bu mu prasāda? " Hayır. Kṛṣṇa'ya sunulduğu için, anında maddi olmaktan çıkar. Sonuç? Kṛṣṇa prasāda yiyin ve Kṛṣṇa bilincinde nasıl ilerlediğinizi görün. Aynı bir doktorun size ilaç vermesi ve iyileşmeniz gibi, bu ilacın etkisidir. Diğer bir örnek maddi şeylerin nasıl spiritüel olduğudur. Çok hoş bir örnek. Çok fazla miktarda süt içtiğinizdeki gibi. Bağırsaklarınızda bir zoukluk olur. Doktora gidersiniz. En azından, Vedik sisteme göre, size bir yoğurt karışımı önerirler. Bu süt ürünüdür. Azcık ilaç ile o yoğurt iyileştirir. Hastalık sütten kaynaklanıyordu ve yine süt ile iyileşti. Neden? Doktor tarafından tavsiye edildi. Benzer şekilde, herşey... Daha yüksek anlamda maddenin varoluşu yoktur, sadece ilüzyondur. Aynı bu sabah verdiğim güneş ve sis örneği gibi. Sis vardı; güneş görünmüyordu. Aptal insan der ki " Güneş yok. Sadece sis var. " Ama zeki insan şöyle der " Güneş orada, ama sis gözlerimizi kapladı. Güneşi göremiyoruz." Benzer şekilde, aslında, herşey Kṛṣṇa'nın enerjisidir, maddi olan bir şey yoktur. Sadece bizim bu hükmetme mantığımız sahtedir, ilüzyondur. Bu bizim Kṛṣṇa ile olan ilişkimizin üstünü örter. Zamanla anlayacaksınız. Sevonmukhe hi jihvādau svayam eva sphuraty adaḥ (Brs. 1.2.234). Hizmet yaklaşımında ilerledikçe, herşey netleşecek, enerjinizin nasıl spiritüelleşeceği.