TR/Prabhupada 0264 - Maya da Krişna'ya Hizmet Ediyor, Ama Teşekkür Yok

From Vanipedia
Jump to: navigation, search
Go-previous.png Önceki Sayfa - Video 0263
Sonraki Sayfa - Video 0265 Go-next.png

Maya da Krişna'ya Hizmet Ediyor, Ama Teşekkür Yok - Prabhupada 0264


Lecture -- Seattle, September 27, 1968

Tamāla Kṛṣṇa: Māyā saf bir adanan mı? Māyā.

Prabhupāda: Saf adananlar, hayır, māyā'nın etkisi altında değillerdir.

Tamāla Kṛṣṇa: Hayır, hayır, Māyā, Māyādevī, saf bir adanan mı?

Prabhupāda: Evet, kesinlikle. Polis gücü, onlar hükümetin dürüst hizmetkarları değil mi? Polis gücü size işkence ediyore diye, hükümetin hizmetkarı olmaktan men ediliyorlar mı? Onların görevi takdir edilmeyen bir iş, hepsi bu. Benzer şekilde, Māyā da Kṛṣṇa'ya hizmet ediyor, ama teşekkür edilmiyor. Aradaki fark bu. Tanrısız kişileri cezalandırmak gibi takdir edilmeyen bir görev üstlenmiş, hepsi bu. Māyā kendi başına Kṛṣṇa'dan uzaktır diyemeyiz. Vaiṣṇavī. Caṇḍī'de, Māyā'nın kitabında, "Vaiṣṇavī" olarak geçiyor. Māyā, Vaiṣṇavī olarak tanımlanıyor. Aynı saf adananlara Vaiṣṇava denilmesi gibi, o da Vaiṣṇavī olarak geçiyor.

Viṣṇujana: Söylediğiniz her şeyin bu kadar kolay anlaşılır olmasını nasıl sağlıyorsunuz?

Prabhupāda: Çünkü bütün felsefe çok basit. Tanrı uludur; siz değilsiniz. Tanrı olduğunuzu iddia etmeyin. Tanrı'nın var olmadığını iddia etmeyin. Tanrı vardır, O uludur, ve siz küçüksünüz. O zaman sizin konumunuz ne? Kṛṣṇa'ya hizmet etmelisiniz. Basit gerçek bu. O isyankar yaklaşıma māyā denir. Şöyle diyen kişi " Tanrı yoktur. Tanrı öldü. Tanrı benim, Tanrı sensin." hepsi māyā'nın büyüsü altındadır. Piśācī pāile yena mati-cchanna haya. Aynı bir kişi bir hayalet musallat olduğunda, saçma sapan konuşması gibi. Tüm bu kişiler māyā etkisi altında, ve bu yüzden diyorlar ki " Tanrı yok, Tanrı benim." Neden her yerde Tanrı'yı arıyorsun? Sokakta gezen bir çok Tanrı var." Hepsine hayalet musallat olmuş, kafaları karışmış. Onları aşkın titreşim ile iyileştirmeliyiz, Hare Kṛṣṇa ile. Tek iyileştirme sürecimiz bu. Sadece onların duymasını sağlayın ve zamanla iyileşecekler. Çok derin uyuyan birinin kulğına çok yüksek sesle bağırırsan uyanır. Uyuyan insan toplumunu uyandırmak için mantra'mız budur. Uttiṣṭha uttiṣṭhata jāgrata prāpya varān nibodhata. Vedalar der ki " Ey insan ırkı, lütfen uyan. Daha fazla uyuma. Bu insan bedeni fırsatın var. Kullan onu. Kendini māyā'nın pençelerinden kurtar." Vedaların beyanı budur." Siz bu işi yapın. Hare Kṛṣṇa, Hare Kṛṣṇa mantrasını söyleyin ve onlar...

Adananlar: Hare Kṛṣṇa!

Prabhupāda: Evet?

Jaya-gopāla: Geçmiş, şimdiki zaman ve gelecek, maddi anlamda, aynı şeyin çaptırılımış yansıması...

Prabhupāda: Evet, geçmiş, şimdiki zaman ve gelecek göreceliğin farklı çeşitleridir. Bu bilimsel kanıttır. Profesör Einstein bunu ispatladı. Aynı sizin geçmişinizin Brahmā'nın geçmişi olmaması gibi. Sizin şimdiki zamanınız karıncanın şimdiki zamanı değil. Demek ki, geçmiş, şimdiki zaman, gelecek - zaman ebedidir. Beden göreceliğinin farklı boyutlarına göre değişir. Zaman ebedidir. Aynı küçük bir karınca gibi . Yirmidört saat içinde, yirmidört tane geçmiş, şimdiki zaman ve geleceği var. Rus sputniği, dünyanın çevresini bir saat yirmibeş dakikada dönüyor, ya da onun gibi bir şey. Onlar, demek istediğim, dünyanın çevresini yirmibeş kez döndüler. Bu demek ki bie saat yirmibeş dakika içinde, sputnikdeki kişi yirmibeş kez gece ve gündüz gördü. Demek ki daha yüksek atmosferde geçmiş ve şimdiki zaman farklı. Demek ki bu geçmiş, şimdiki zaman ve gelecek bedene ve farklı koşullara göre değişiyor. Aslında geçmiş, şimdiki zaman ve gelecek yok. Herşey ebedidir. Siz ebedisiniz, nityo śāśvato 'yaṁ na hanyate hanyamāne śarīre (BG 2.20). Ölmüyorsunuz. Bu yüzden... İnsanlar ebedi olduklarını bilmiyorlar. Ebedi faaliyetim ne? Ebedi hayatım ne? Hayatın şu noktasına tutsak olmuşlar: " Amerikalıyım," " Hintliyim," Buyum" "Şuyum". Hepsi bu Bu cehalettir. Kişi Kṛṣṇa ile olan ebedi bağlantısını araştırmalıdır. O zaman mutlu olur. Teşekkürler.