TR/Prabhupada 0451 - Adanan Kim Ve O'na Nasıl İbadet Edilir Bilmezsek, Kanistha Olarak Kalırız

From Vanipedia


Adanan Kim Ve O'na Nasıl İbadet Edilir Bilmezsek, Kanistha Olarak Kalırız
- Prabhupāda 0451


Lecture on SB 7.9.4 -- Mayapur, February 18, 1977

Bu özellik, saf adanan olmak kişiyi mahā-bhāgavata yapar. Ama aşamaları var. Doğuştan mahā-bhāgavata olmak, buna nitya-siddha denir. Onlar ebediyen siddha'dır, mükemmeldir. Bir amaç için gelirler. Prahlāda Mahārāja bu amaç için geldi, şeytanlar, babası bile, Kṛṣṇa bilincinde olduğu için ona sorun çıkardılar. Talimat budur. Prahlāda Mahārāja bunu Kṛṣṇa'nın meri ile göstermek istedi. Hiraṇyakaśipu da geldi - Kṛṣṇa'nın nasıl düşmanı olunacağını göstermek için; Prahlāda Mahārāja da nasıl adanan olunacağını göstermek için geldi. Bu böyle sürüyor.

Mahā-bhāgavata... Kaniṣṭha-adhikārī, madhyama-adhikārī and mahā-bhāgavata, ya da uttama-adhikārī. Kaniṣṭha-adhikārī, en başta murtiye nasıl ibadet edileceğinin onlara öğretilmesi gerekir. śāstra'nın talimatına göre, gurunun talimatına göre, kişi murtiye nasıl ibadet edileceğini öğrenmeli.

arcāyām eva haraye yaḥ
pūjāṁ śraddhāyehate
na tad-bhakteṣu cānyeṣu
sa bhaktaḥ prākṛtaḥ smṛtaḥ
(SB 11.2.47)

Ama kişi ilerlemeli. Bu adanmışlık hizmetinin ilerlemesidir. Sadece Murti ibadetinde takılı kalırsak, başkalarını anlamazsak - na cānyeṣu na tad-bhakta - adanın kim olduğunu bilmezsen, ve ona nasıl ibadet edileceğini, o zaman kaniṣṭha-adhikārī olarak kalırız. Ve madhyama-adhikārī onun pozisyonunu, başkalarının pozisyonunu, adananın pozisyonunu, Tanrı'nın pozisyonunu bilmek demektir, madhyma-adhikārī budur. Īśvare tad-adhīneṣu bāliśeṣu dviṣatsu ca (SB 11.2.46). Dört farklı görüşü olacaktır: Bhagavān, īśvara; tad-adhīneṣu, Bhagavān'a sığınan kişidir - bu da adanandır - īśvare tad-adhīneṣu; baliśu, masum çocuklar, aynı bu çocuklar gibi, Baliśa, arbhakaḥ; ve dviṣatsu, kıskanç. Bir madhyama-adhikārī bu dört farklı kişiyi görür, ve onlarla farklı şekilde ilgilenir. Bu nedir? Prema-maitrī-kṛpopekṣā. Īśvara, Tanrı'yı Kṛṣṇa'yı sevmek, prema. Ve maitrī. Maitrī arkadaşlık kurmak demek. Adanan olan kişi ile arkadaşlık kurmalıyız. Kıskanç olmamalıyız; arkadaş olmalıyız. Maitrī. Ve masum, aynı bu çocuklar gibi, kṛpa - merhamet göstermek, nasıl adanan olacakları konusunda, nasıl mantra söyleyecekleri ve dans edecekleri konusunda, onlara yemek verin, eğitim verin. Buna kṛpa denir. Ve sonuncusu, upekṣā. Upekṣā kıskanç olanlar demektir, onlarla yakınlık kurmayın. Upekṣā. " İzin vermeyin..."

Ama mahā-bhāgavata, hiç upekṣā yapmaz. Dviṣatsu olanları bile sever. Prahlāda Mahārāja gibi. Prahlāda Mahārāja'nın babası çok kıskançtı. Yine de Prahlāda Mahārāja kişisel bşr yarıcalık almayı reddetti, Rab Nṛsiṁha-deva'ya babasının affetmesi için yalvardı, " Babam..."Kişisel bir şey istemedi. Ama yine de biliyordu ki " Hayatım boyunca babam düşman rolünü oynadı, saygısızlık yaptı...(ara) Bu fırsat. Rab'ba babamı affetmesi için yalvaracağım." Kṛṣṇa biliyordu. Babası çoktan affedilmişti. Prahlāda Mahārāja'nın babası olduğu için çoktan kurtulmuştu. Böyle iyi bir evlada sahip olmak sıradan bir şey değildir. Prahlāda Mahārāja, Nṛsiṁha-deva'dan " Babamı lütfen affet" diye istediğinde, O anında dedi ki " Sadece baban değil, onun babası, onun babası, herkes kurtarıldı." Prahlāda Mahārāja'dan ders almalıyız, ailede bir çocuk adanan olursa, o en iyi çocuktur, en iyi. Aileye hizmet ediyordur. Ama reziller bunu diğer türlü anlıyorlar " Oğlum adanan oldu. Onu geri programlayın, kaçırın ve getirin." İnsanlar böyle rezil. Görüyorsunuz ya? " Benim talihli oğlum adanan oldu. Bütün aile kurtarılacak." diye düşünmüyorlar. Ama bilgileri yok. Beyinleri yok. Bu yüzden bu beyin yıkama değil de beyin verme diyorum. Beyinleri yok. (kahkahalar) Bunu çok ciddiye alın ve güzelce yapın.

Çok teşekkür ederim.

Adananlar: Jaya!