TR/Prabhupada 0669 - Zihni Sabitlemenin Tek Yolu Zihnini Krishna'ya Odaklamaktır

From Vanipedia


Zihni Sabitlemenin Tek Yolu Zihnini Krishna'ya Odaklamaktır
- Prabhupāda 0669


Lecture on BG 6.16-24 -- Los Angeles, February 17, 1969

Adanan: Dize sayı onaltı: "Yeme, uyku, çalışma ve üreme alışkanlıklarında denetimli olan, yoga sistemi uygulamasıyla tüm maddi acıları hafifletebilir (BG 6.17)."

Prabhupāda: Evet, siz sadece... Sözde yoga sınıfına katılmak ve yağlarınızı az tutmak ve bunun gibi şeyler, sağlığınızı zinde tutmak için beş rupi ya da beş dolar ödemek söz konusu değil. Sadece uygulayın. Bu uygulama: İhtiyacınız olanı yiyin, ihtiyacınız kadar uyuyun. Sağlığınız mükemmel olacaktır. Dışarıdan hiç bir yardıma ihtiyaç yok. Yalnızca uygulamakla herşeyiniz tamam olacak. Devam et.

Adanan: Dize sayı onsekiz: "Yogi, yoga pratiğiyle zihinsel eylemlerini disipline ettiği ve aşkınlık içinde konumlandığı, tüm maddi arzulardan yoksun olduğu zaman, yogaya eriştiği söylenir (BG 6.18)."

Prabhupāda: Evet. Zihni dengede tutmak. Bu yoga mükemmeliyetidir. Zihni tutmak... Onu nasıl yapabilirsiniz? Eğer... Maddi sahada zihninizi dengede tutamazsınız. Bu mümkün değil. Örneğin bu Bhagavad-gītā'yı alın. Günde dört kez okusanız yorulmazsınız. Ama herhangi başka bir kitabı alın, bir saat okuduktan sonra yorulacaksınız. Bu Hare Kṛṣṇa mantrasının söylenmesi. Tüm gün ve gece mantrayı söyleyin ve dans edin, asla yorulmazsanız. Ama başka bir ismi alın. Yalnızca yarım saat sonra, bitti. Dert olur. Görüyorsunuz? Bu sebeple zihni sabitlemek demek zihninizi Kṛṣṇa'da tutmak demektir, o zaman yoganın hepsi, bitmiştir. Mükemmel yogisinizdir. Hiçbirşey yapanız gerekmez. Sadece zihninizi sabitleyin. Sa vai manaḥ kṛṣṇa-padāravindayor vacāṁsi vaikuṇṭha (SB 9.4.18) - konuşuyosanız, Kṛṣṇa'dan konuşun. Yiyorsanız, Kṛṣṇa'dan yiyin. Düşünüyorsanız, Kṛṣṇa'yı düşünün. Çalışıyorsanız, Kṛṣṇa için çalışın. Dolayısıyla bu şekilde, bu yoga pratiği mükemmel olacaktır. Başka türlü değil. Ve yoganın mükemmeliyeti budur. Tüm maddi arzulardan yoksunluk. Sadece Kṛṣṇa'yı arzuluyorsanız, maddi arzu faaliyet alanı nerede kaldı? Bitti, bütün maddi arzu bitti. Yapmacık olarak denemeye mecbur değilsiniz. "Ah, hiç güzel kız görmeyeyim. Gözlerimi kapayayım." Bunu yapamazsınız. Lakin zihninizi Kṛṣṇa bilincine vermişseniz bir sürü güzel kızla dans ediyorsunuzdur. Sorun değil, kardeş kardeşe, başka türlüsü söz konusu değil. Bu pratiktir- yoganın mükemmeliyeti. Yapmacık olarak yapamazsınız. Basit bir şekilde Kṛṣṇa bilincinde tüm mükemmeliyet mevcut. Anlamaya çalışın. Tüm mükemmeliyet. Çünkü bu ruhsal platformdur. Ruhsal platform ebedidir, saadet doludur ve bilgi doludur. Bu yüzden kaygı yoktur. Evet, devam et.