TR/Prabhupada 0670 - Krishna'da Sabitleştiğin Zaman, Daha Fazla Maddesel Hareketlilik Yoktur

From Vanipedia


Krishna'da Sabitleştiğin Zaman, Daha Fazla Maddesel Hareketlilik Yoktur
- Prabhupāda 0670


Lecture on BG 6.16-24 -- Los Angeles, February 17, 1969

Adanan: Dize ondokuz: "Rüzgarsız yerde ki bir fenerin titremediği gibi...(BG 6.19)."

Prabhupāda: İşte örnek, görün bakın.

Adanan: "...bu şekilde zihni kontrol altında olan transandantalist daima aşkın Benliğe olan meditasyonunda sabittir."

Prabhupāda: Bu odada hava akımı olmadığı için, fenerin, alevin nasıl sabit olduğuna bir bakın. Benzer şekilde, eğer... Zihninizin alevi bu alev gibi sabit kalacak, eğer zihninizi Kṛṣṇa bilincine yoğunlaştırırsanız. O zaman sizin... Alev sarsılmadığı gibi, sizin zihniniz de sarsılmayacaktır. Ve bu yoganın mükemmeliyetidir.

Adanan: 20'den 23'e kadar olan dizeler: "Bu mükemmeliyet aşamasına trans ya da samādhi denir, yoga uygulamasıyla kişinin zihninin materyal zihinsel faaliyetlerden tümüyle dizginlendiği zamandır (BG 6.20-23)."

Prabhupāda: Samādhi demek, samādhi demek... Boşluk yaratmak değildir, bu mümkün değil. Kleśo 'dhikaratas teṣām avyaktāsakta-cetasām (BG 12.5). Kimi yogi kendinizi durdurun, kendinizi hareketsiz kılın der. Beni hareketsiz kılmak nasıl mümkün olabilir? Ben hareketli ruhum. Bu mümkün değil. Hareketsizlik demek, kendinizi Kṛṣṇa bilincine verdiğinizde, artık daha fazla maddi hareket olmaması demektir. Hareketsizlik budur. Bu maddi eğilimler sizi daha fazla rahatsız etmeyecektir. Buna hareketsizlik denir. Lakin Kṛṣṇa faaliyetlerine olan hareketiniz artacaktır. Kṛṣṇa bilincindeki hareketinizi ya da faaliyetlerinizi ne kadar arttırırsanız, maddi faaliyetlerde kendiliğinden bir o kadar hareketsizleşirsiniz. Süreç budur. Ama eğer hareketsizlik yaratmak istiyorsanız, tıpkı şu örneğin aynısı - bir çocuk, bir çocuk yerinde duramaz. Çocuğu hareketsiz yapamazsınız. Ona birşey, oyuncak, güzel bir resim verirsiniz. Bakar, meşgul olur ve hareketsizdir. Yolu bu. Demek ki bazı insanlar hareketsizdir. Ah, hayır hayır... Hareketsiz değil, ne denir? Hareket halinde. Ama eğer hareketsiz yapmak isterseniz, o zaman ona Kṛṣṇa meşguliyeti verin. O zaman hareketsiz olacak. Ve o (belirsiz)... Ve farkındalık budur. Neden Kṛṣṇa bilinciyle meşgul edilmeli ki eğer şunun farkına varmazsa , "Ben Kṛṣṇa'nınım? Ben bu maddenin değilim, ben bu ulusun değilim, ben bu toplumun değilim, ben bu hergelelerin değilim, ben yalnızca Kṛṣṇa'nınım." Hareketsizlik. Onun eksiksiz bilgisi.

Benim konumum bu. Ben önemli bir parçayım. Mamaivāṁśo jīva (BG 15.7) - tüm bu canlı varlıklar Benim önemli parçalarım. O halde şunu anlamaya çalışın, "Ben Kṛṣṇa'nın önemli bir parçasıyım," derhal maddi eylemlere karşı hareketsiz hale gelirsiniz. Evet.