TR/Prabhupada 0972 - 'Bir sonrakine nasıl bir beden alacağım?" Anlamaya Çalışın

From Vanipedia
Jump to: navigation, search
Go-previous.png Önceki Sayfa - Video 0971
Sonraki Sayfa - Video 0973 Go-next.png

'Bir sonrakine nasıl bir beden alacağım?" Anlamaya Çalışın
- Prabhupāda 0972


730400 - Lecture BG 02.13 - New York

Kişi bedensel yaşam algısında kaldığı sürece yanılsaması artacaktır. Asla azalmayacaktır. Bu yüzden Kṛṣṇa'nın Arjuna'ya ilk talimatı... Arjuna o yanılsama durumunda olmasaydı, "Ben bu bedenim, ve diğer tarafta erkek kardeşim, büyükbabam, yeğenlerim, hepsi benim akrabalarım. Nasıl öldürebilirm ki?" Bu yanılsamadır. Bu yüzden bu yanılsamayı, karanlığı dağıtmak üzere Kṛṣṇa ilk derse şöyle başlar, "Sen bu beden değilsin." Dehino 'smin yathā dehe kaumāraṁ yauvanaṁ jarā tathā dehāntara-prāptih (BG 2.13). Zaten yapmış olduğun gibi bu bedeni de değiştirmek zorunda kalacaksın. Zaten değiştirmişsin. Bebektin. Bedenini çocuğa değiştirirsin. Bedenini delikanlılığa değiştirirsin. Bedenini gençliğe değiştirirsin. Bedenini yaşlılığa değiştirirsin. Şimdi, değişimden sonra... Bir çok kez zaten değiştirdiğin gibi, aynı şekilde bir diğer değişim daha olacak. başka bir bedeni kabul etmek zorunda kalacaksın. Çok basit mantık. Zaten değiştirmişsin.

Yani tathā dehāntara-prāptir dhīras tatra na muhyati (BG 2.13). Bedensel yaşam algısında oldukları için, "Ben bu bedenim. Ve beden değişmez." Beden değişiyor. Aslında bu hayatta görüyor. Yine de inanmıyor ki, "Bu bedeni değiştirdikten sonra, başka bir beden alacağım." Çok mantıklı. Dehino 'smin yathā dehe kaumāraṁ yauvanaṁ jarā tathā dehāntara-prāptih (BG 2.13). Tam olarak aynı şekilde, bir çok kez bu bedeni değiştirdiğimiz gibi değiştirmek zorunda kalacağım. Bu yüzden akıllı olan biri, anlamaya çalışmalıdır şöyle ki, "Bir sonrakine nasıl bir beden alacağım?" Akıl budur. Dolayısıyla ne çeşit bir beden alacağınız, bu da Bhagavad-gītā'da açıklanır.

yānti deva-vratā devān
pitṟn yānti pitṛ-vratāḥ
bhūtāni yānti bhūtejyā
yānti mad-yājino 'pi mām
(BG 9.25)

Yarıtanrıların yüzlerce milyonlarca yıl yaşadığı daha yüksek gezegen sistemlerine gitmek isterseniz... Tıpkı Brahmā gibi. Brahmā'nın bir gününü hesaplayamazsınız. Yani daha yüksek gezegen sistemlerinde duyu tatmini ve yaşam süresi için binlerce binlerce daha iyi olanağınız vardır. Herşey. Yoksa, karmīler neden cennetsel gezegenlere gitmek istesinler? yānti deva-vratā devān (BG 9.25). O halde daha yüksek gezegen sistemlerine gitmek isterseniz, gidebilirsiniz. Kṛṣṇa söyler. Yöntemi var. Aynı ay gezegenine gitmek için kişinin karma-kāṇḍa, meyvesel faaliyetlerde çok uzman olması gerektiği gibi. Karma-kāṇḍa ile, dindar aktivitelerinizin sonuçu olan eylemlerle ay gezegnine terfi edebilirsiniz. Bundan Śrīmad-Bhāgavatam'da bahsedilir. Ama şu yöntemle ay gezegenine giremezsiniz: "Zorla bu uçakla, jetlerle ve sputnikle gideceğim. Ah..." Amerika'da iyi bir arabam olduğunu varsayın. Zorla başka bir ülkeye gitmek istersem, mümkün olur mu? Hayor. Pasaport, vize almalısınız. Devletin rızasını almalısınız. O zaman girebilirsiniz. Çok iyi bir arabanız var diye size izin verilecek değil. Yani zorla yapamayız... Bu aptalca bir girişimdir, çocukça bir girişimdir. Onlar gidemezler. O yüzden bu günlerde durdular. Konuşmuyorlar. Başarısızlığın farkına varıyorlar. Bu şekilde yapamazsınız. Lakin ihtimal var. Gerçek yöntemi benimserseniz gidebilirsiniz. O zaman terfi ettirilebilirsiniz. Benzer şekilde Pitṛlokalara gidebilirsiniz. Şraddhālar ve piṇḍa sunarak Pitṛloka'ya gidebilirsiniz. Benzer şekilde bu lokaya kalabilirsiniz. Bhūtejyā. benzer şekilde eve, Tanrılığa geri dönebilirsiniz.