HU/SB 3.21.8: Difference between revisions

(Srimad-Bhagavatam Compile Form edit)
 
mNo edit summary
 
Line 24: Line 24:


<div class="synonyms">
<div class="synonyms">
''tāvat''—akkor; ''prasannaḥ''—elégedett lévén; ''bhagavān''—az Istenség Legfelsőbb Személyisége; ''puṣkara-akṣaḥ''—lótuszszemű; ''kṛte yuge''—a Satya-yugában; ''darśayām āsa''—megmutatta; ''tam''—annak a Kardama Muninak; ''kṣattaḥ''—óh, Vidura; ''śābdam''—amit csak a Védákon keresztül lehet megérteni; ''brahma''—az Abszolút Igazság; ''dadhat''—megnyilvánítva; ''vapuḥ''—transzcendentális teste.
''tāvat''—akkor; ''prasannaḥ''—elégedett lévén; ''bhagavān''—az Istenség Legfelsőbb Személyisége; ''puṣkara-akṣaḥ''—lótuszszemű; ''kṛte yuge''—a Satya-yugában; ''darśayām āsa''—megmutatta; ''tam''—annak a Kardama Muninak; ''kṣattaḥ''—ó, Vidura; ''śābdam''—amit csak a Védákon keresztül lehet megérteni; ''brahma''—az Abszolút Igazság; ''dadhat''—megnyilvánítva; ''vapuḥ''—transzcendentális teste.
</div>
</div>



Latest revision as of 07:26, 7 April 2019


Õ Isteni Kegyelme A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada


8. VERS

tāvat prasanno bhagavān
puṣkarākṣaḥ kṛte yuge
darśayām āsa taṁ kṣattaḥ
śābdaṁ brahma dadhad vapuḥ


SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS

tāvat—akkor; prasannaḥ—elégedett lévén; bhagavān—az Istenség Legfelsőbb Személyisége; puṣkara-akṣaḥ—lótuszszemű; kṛte yuge—a Satya-yugában; darśayām āsa—megmutatta; tam—annak a Kardama Muninak; kṣattaḥ—ó, Vidura; śābdam—amit csak a Védákon keresztül lehet megérteni; brahma—az Abszolút Igazság; dadhat—megnyilvánítva; vapuḥ—transzcendentális teste.


FORDÍTÁS

Aztán a Satya-yugában a lótuszszemű Istenség Legfelsőbb Személyisége elégedettségében felfedte Magát Kardama Muni előtt, kinyilvánítva transzcendentális formáját, melyet csak a Védákon keresztül lehet megérteni.


MAGYARÁZAT

A vers két nagyon lényeges gondolatot tár fel. Az egyik az, hogy Kardama Muni a yoga gyakorlásában a Satya-yuga kezdetén érte el a sikert, amikor az emberek százezer évig éltek. Kardama Muni sikeres volt, és az Úr, mivel elégedett volt vele, megmutatta neki formáját, amely nem a képzelet szüleménye. Néha az imperszonalisták azt mondják, hogy az ember önkényesen rögzítheti az elméjét egy olyan formára, amit elképzel, vagy ami elégedetté teszi őt. Itt azonban egyértelműen az áll, hogy arról a formáról, amelyet az Úr isteni kegyelméből Kardama Muninak megmutatott, a védikus irodalom leírást ad. Śābdaṁ brahma: az Úr formáira a védikus írások egyértelműen utalnak. Kardama Muni nem Isten egy elképzelt formáját fedezte fel, ahogy azt a gazemberek állítják; valóban az Úr örök, gyönyörteli és transzcendentális formáját látta.