HU/SB 4.2.9: Difference between revisions

(Srimad-Bhagavatam Compile Form edit)
 
mNo edit summary
 
Line 24: Line 24:


<div class="synonyms">
<div class="synonyms">
''śrūyatām''—hallgassatok; ''brahma-ṛṣayaḥ''—óh, brāhmaṇák bölcsei; ''me''—rám; ''saha-devāḥ''—óh, félistenek; ''saha-agnayaḥ''—óh, tűzistenek; ''sādhūnām''—a nemeseknek; ''bruvataḥ''—beszélve; ''vṛttam''—a modor; ''na''—nem; ''ajñānāt''—tudatlanságból; ''na ca''—és nem; ''matsarāt''—irigységből.
''śrūyatām''—hallgassatok; ''brahma-ṛṣayaḥ''—ó, brāhmaṇák bölcsei; ''me''—rám; ''saha-devāḥ''—ó, félistenek; ''saha-agnayaḥ''—ó, tűzistenek; ''sādhūnām''—a nemeseknek; ''bruvataḥ''—beszélve; ''vṛttam''—a modor; ''na''—nem; ''ajñānāt''—tudatlanságból; ''na ca''—és nem; ''matsarāt''—irigységből.
</div>
</div>


Line 31: Line 31:


<div class="translation">
<div class="translation">
Óh, bölcsek, brāhmaṇák és tűzistenek, akik összegyűltetek e helyen! Figyeljetek rám, amint a nemes ember viselkedéséről beszélek nektek! Nem tudatlanságból és nem irigységből szólok hozzátok.
Ó, bölcsek, brāhmaṇák és tűzistenek, akik összegyűltetek e helyen! Figyeljetek rám, amint a nemes ember viselkedéséről beszélek nektek! Nem tudatlanságból és nem irigységből szólok hozzátok.
</div>
</div>



Latest revision as of 09:33, 7 April 2019


Õ Isteni Kegyelme A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada


9. VERS

śrūyatāṁ brahmarṣayo me
saha-devāḥ sahāgnayaḥ
sādhūnāṁ bruvato vṛttaṁ
nājñānān na ca matsarāt


SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS

śrūyatām—hallgassatok; brahma-ṛṣayaḥ—ó, brāhmaṇák bölcsei; me—rám; saha-devāḥ—ó, félistenek; saha-agnayaḥ—ó, tűzistenek; sādhūnām—a nemeseknek; bruvataḥ—beszélve; vṛttam—a modor; na—nem; ajñānāt—tudatlanságból; na ca—és nem; matsarāt—irigységből.


FORDÍTÁS

Ó, bölcsek, brāhmaṇák és tűzistenek, akik összegyűltetek e helyen! Figyeljetek rám, amint a nemes ember viselkedéséről beszélek nektek! Nem tudatlanságból és nem irigységből szólok hozzátok.


MAGYARÁZAT

Amikor Dakṣa az Úr Śiva ellen kezdett beszélni, ügyesen megpróbálta megbékíteni a gyülekezetet azzal, hogy kijelentette: a nemes jelleműek viselkedéséről fog szólni, ami természetszerűleg megzavarja majd a modortalan feltörekvőket, s ennek a gyülekezet nem örül majd, hiszen ők még azokat sem akarják megbántani, akik nem viselkednek megfelelően. Jól tudta tehát, hogy annak ellenére fog szavaival az Úr Śivára támadni, hogy annak jelleme szeplőtelen. Ami az irigységet illeti, Dakṣa kezdettől fogva irigy volt az Úr Śivára, ezért nem ismerte fel saját irigységét. Úgy beszélt, mint a tudatlanok, ám szándékát leplezendő azt mondta, hogy nem szemtelenségből vagy irigységből szól.