HU/SB 3.24.30: Difference between revisions

(Srimad-Bhagavatam Compile Form edit)
 
mNo edit summary
 
Line 38: Line 38:


<div class="purport">
<div class="purport">
Amikor az Úr megjelent Kardama Muni előtt, miután az a yoga gyakorlásában éretté vált, megígérte neki, hogy megjelenik a fiaként. Alászállt hát mint Kardama Muni fia, hogy teljesítse ígéretét. Megjelenésének egy másik oka    —    cikīrṣur bhagavān jñānam    —    a tudás terjesztése. Bhaktānāṁ māna-vardhanaḥnak nevezik ezért, ami azt jelenti: „aki növeli bhaktái becsületét”. A sāṅkhya terjesztésével emelni fogja bhaktáinak becsületét, ezért a sāṅkhya filozófia nem unalmas elmebeli spekuláció. A sāṅkhya filozófia odaadó szolgálatot jelent. Hogyan nőhetne a bhakták becsülete, ha a sāṅkhyának nem az odaadó szolgálat lenne a célja? A bhaktákat nem érdekli a spekulatív tudás, ezért a Kapila Muni által hirdetett sāṅkhya célja az, hogy az ember megszilárduljon az odaadó szolgálatban. A valódi tudást és a valódi felszabadulást az Istenség Legfelsőbb Személyisége előtti meghódolás és az odaadó szolgálat végzése jelenti.
Amikor az Úr megjelent Kardama Muni előtt, miután az a yoga gyakorlásában fejletté vált, megígérte neki, hogy megjelenik a fiaként. Alászállt hát, mint Kardama Muni fia, hogy teljesítse ígéretét. Megjelenésének egy másik oka    —    ''cikīrṣur bhagavān jñānam''    —    a tudás terjesztése. ''Bhaktānāṁ māna-vardhanaḥnak'' nevezik ezért, ami azt jelenti: „aki növeli bhaktái becsületét”. A sāṅkhya terjesztésével emelni fogja bhaktáinak becsületét, ezért a sāṅkhya filozófia nem unalmas elmebeli spekuláció. A sāṅkhya filozófia odaadó szolgálatot jelent. Hogyan nőhetne a bhakták becsülete, ha a sāṅkhyának nem az odaadó szolgálat lenne a célja? A bhaktákat nem érdekli a spekulatív tudás, ezért a Kapila Muni által hirdetett sāṅkhya célja az, hogy az ember megszilárduljon az odaadó szolgálatban. A valódi tudást és a valódi felszabadulást az Istenség Legfelsőbb Személyisége előtti meghódolás és az odaadó szolgálat végzése jelenti.
</div>
</div>



Latest revision as of 11:09, 13 April 2019


Õ Isteni Kegyelme A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada


30. VERS

svīyaṁ vākyam ṛtaṁ kartum
avatīrṇo ’si me gṛhe
cikīrṣur bhagavān jñānaṁ
bhaktānāṁ māna-vardhanaḥ


SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS

svīyam—sajátod; vākyam—szavak; ṛtam—igaz; kartum—tenni; avatīrṇaḥ—alászálltál; asi—Te vagy; me gṛhe—házamban; cikīrṣuḥ—arra vágyva, hogy elterjeszd; bhagavān—az Istenség Személyisége; jñānam—tudás; bhaktānām—a bhaktáknak; māna—a tisztelet; vardhanaḥ—aki növeli.


FORDÍTÁS

Kardama Muni így szólt: Kedves Uram, Te, aki mindig növeled bhaktáid becsületét, most alászálltál otthonomba, hogy betartsd szavad, s elterjeszd a valódi tudás megszerzésének folyamatát.


MAGYARÁZAT

Amikor az Úr megjelent Kardama Muni előtt, miután az a yoga gyakorlásában fejletté vált, megígérte neki, hogy megjelenik a fiaként. Alászállt hát, mint Kardama Muni fia, hogy teljesítse ígéretét. Megjelenésének egy másik oka    —    cikīrṣur bhagavān jñānam    —    a tudás terjesztése. Bhaktānāṁ māna-vardhanaḥnak nevezik ezért, ami azt jelenti: „aki növeli bhaktái becsületét”. A sāṅkhya terjesztésével emelni fogja bhaktáinak becsületét, ezért a sāṅkhya filozófia nem unalmas elmebeli spekuláció. A sāṅkhya filozófia odaadó szolgálatot jelent. Hogyan nőhetne a bhakták becsülete, ha a sāṅkhyának nem az odaadó szolgálat lenne a célja? A bhaktákat nem érdekli a spekulatív tudás, ezért a Kapila Muni által hirdetett sāṅkhya célja az, hogy az ember megszilárduljon az odaadó szolgálatban. A valódi tudást és a valódi felszabadulást az Istenség Legfelsőbb Személyisége előtti meghódolás és az odaadó szolgálat végzése jelenti.