HU/SB 3.26.1: Difference between revisions

(Srimad-Bhagavatam Compile Form edit)
 
mNo edit summary
 
Line 39: Line 39:


<div class="purport">
<div class="purport">
Ahogyan a Bhagavad-gītā kijelenti, az ember az Istenség Legfelsőbb Személyiségét, az Abszolút Igazságot csakis az odaadó szolgálaton keresztül érheti meg (''bhaktyā mām abhijānāti''). Ahogy a Bhāgavatam elmondja, az odaadó szolgálat tárgya mām, vagyis Kṛṣṇa. A Caitanya-caritāmṛta megmagyarázza, hogy Kṛṣṇát megérteni azt jelenti, hogy megértjük Kṛṣṇát személyes formájában, belső és külső energiájával, kiterjedéseivel és inkarnációival együtt. Kṛṣṇa megértése tudományának számtalan ága van. A sāṅkhya filozófia főként azoknak szól, akiket feltételekhez köt ez az anyagi világ, s a paramparā rendszer    —    a tanítványi láncolat    —    az odaadó szolgálat tudományának tekinti. Az odaadó szolgálat bevezető tanulmányain már túljutottunk. Most az odaadó szolgálat analitikus tudományát magyarázza el az Úr, s elmondja, hogy az ilyen analitikus tanulmányozás segítségével az ember megszabadulhat az anyagi természet kötőerőitől. A Bhagavad-gītā ugyanezt a kijelentést erősíti meg. ''Tato māṁ tattvato jñātvā'': ha az ember megérti az Urat a különféle kategóriáknak megfelelően, alkalmassá válik arra, hogy belépjen Isten birodalmába. Ez a vers szintén erről beszél. Ha valaki a sāṅkhya filozófia alapján megérti az odaadó szolgálat tudományát, megszabadulhat az anyagi természet kötőerőitől. Az örök önvaló, miután megszabadul az anyagi természet varázsától, alkalmassá válik arra, hogy belépjen Isten országába. Amíg az emberben a legcsekélyebb vágy is megvan arra, hogy élvezze az anyagi természetet vagy uralkodjon rajta, addig nincs esélye, hogy megszabaduljon a természet anyagi kötőerőinek befolyásától. Ezért alapos elemzés útján meg kell értenie az Istenség Legfelsőbb Személyiségét, ahogyan az Úr Kapiladeva a sāṅkhya filozófiarendszerben elmagyarázta.
Ahogyan a Bhagavad-gītā ([[HU/BG 18.55|BG 18.55]]) kijelenti, az ember az Istenség Legfelsőbb Személyiségét, az Abszolút Igazságot csakis az odaadó szolgálaton keresztül érheti meg (''bhaktyā mām abhijānāti''). Ahogy a Bhāgavatam elmondja, az odaadó szolgálat tárgya mām, vagyis Kṛṣṇa. A Caitanya-caritāmṛta megmagyarázza, hogy Kṛṣṇát megérteni azt jelenti, hogy megértjük Kṛṣṇát személyes formájában, belső és külső energiájával, kiterjedéseivel és inkarnációival együtt. Kṛṣṇa megértése tudományának számtalan ága van. A sāṅkhya filozófia főként azoknak szól, akiket feltételekhez köt ez az anyagi világ, s a paramparā rendszer    —    a tanítványi láncolat    —    az odaadó szolgálat tudományának tekinti. Az odaadó szolgálat bevezető tanulmányain már túljutottunk. Most az odaadó szolgálat analitikus tudományát magyarázza el az Úr, s elmondja, hogy az ilyen analitikus tanulmányozás segítségével az ember megszabadulhat az anyagi természet kötőerőitől. A Bhagavad-gītā ugyanezt a kijelentést erősíti meg. ''Tato māṁ tattvato jñātvā'' ([[HU/BG 18.55|BG 18.55]]): ha az ember megérti az Urat a különféle kategóriáknak megfelelően, alkalmassá válik arra, hogy belépjen Isten birodalmába. Ez a vers szintén erről beszél. Ha valaki a sāṅkhya filozófia alapján megérti az odaadó szolgálat tudományát, megszabadulhat az anyagi természet kötőerőitől. Az örök önvaló, miután megszabadul az anyagi természet varázsától, alkalmassá válik arra, hogy belépjen Isten országába. Amíg az emberben a legcsekélyebb vágy is megvan arra, hogy élvezze az anyagi természetet vagy uralkodjon rajta, addig nincs esélye, hogy megszabaduljon a természet anyagi kötőerőinek befolyásától. Ezért alapos elemzés útján meg kell értenie az Istenség Legfelsőbb Személyiségét, ahogyan az Úr Kapiladeva a sāṅkhya filozófiarendszerben elmagyarázta.
</div>
</div>



Latest revision as of 09:21, 18 April 2019


Õ Isteni Kegyelme A. C. Bhaktivedanta Swami Prabhupada


1. VERS

śrī-bhagavān uvāca
atha te sampravakṣyāmi
tattvānāṁ lakṣaṇaṁ pṛthak
yad viditvā vimucyeta
puruṣaḥ prākṛtair guṇaiḥ


SZAVANKÉNTI FORDÍTÁS

śrī-bhagavān uvāca—az Istenség Személyisége így szólt; atha—most; te—neked; sampravakṣyāmi—le fogom írni; tattvānām—az Abszolút Igazság kategóriáinak; lakṣaṇam—a megkülönböztető vonásokat; pṛthak—egyenként; yat—amely; viditvā—ismerve; vimucyeta—az ember megszabadulhat; puruṣaḥ—bárki; prākṛtaiḥ—az anyagi természetnek; guṇaiḥ—kötőerőitől.


FORDÍTÁS

Az Istenség Személyisége, Kapila így folytatta: Kedves anyám! Most beszélek neked az Abszolút Igazság különféle kategóriáiról, melyeket ismerve bárki megszabadulhat az anyagi természet kötőerőinek befolyásától.


MAGYARÁZAT

Ahogyan a Bhagavad-gītā (BG 18.55) kijelenti, az ember az Istenség Legfelsőbb Személyiségét, az Abszolút Igazságot csakis az odaadó szolgálaton keresztül érheti meg (bhaktyā mām abhijānāti). Ahogy a Bhāgavatam elmondja, az odaadó szolgálat tárgya mām, vagyis Kṛṣṇa. A Caitanya-caritāmṛta megmagyarázza, hogy Kṛṣṇát megérteni azt jelenti, hogy megértjük Kṛṣṇát személyes formájában, belső és külső energiájával, kiterjedéseivel és inkarnációival együtt. Kṛṣṇa megértése tudományának számtalan ága van. A sāṅkhya filozófia főként azoknak szól, akiket feltételekhez köt ez az anyagi világ, s a paramparā rendszer    —    a tanítványi láncolat    —    az odaadó szolgálat tudományának tekinti. Az odaadó szolgálat bevezető tanulmányain már túljutottunk. Most az odaadó szolgálat analitikus tudományát magyarázza el az Úr, s elmondja, hogy az ilyen analitikus tanulmányozás segítségével az ember megszabadulhat az anyagi természet kötőerőitől. A Bhagavad-gītā ugyanezt a kijelentést erősíti meg. Tato māṁ tattvato jñātvā (BG 18.55): ha az ember megérti az Urat a különféle kategóriáknak megfelelően, alkalmassá válik arra, hogy belépjen Isten birodalmába. Ez a vers szintén erről beszél. Ha valaki a sāṅkhya filozófia alapján megérti az odaadó szolgálat tudományát, megszabadulhat az anyagi természet kötőerőitől. Az örök önvaló, miután megszabadul az anyagi természet varázsától, alkalmassá válik arra, hogy belépjen Isten országába. Amíg az emberben a legcsekélyebb vágy is megvan arra, hogy élvezze az anyagi természetet vagy uralkodjon rajta, addig nincs esélye, hogy megszabaduljon a természet anyagi kötőerőinek befolyásától. Ezért alapos elemzés útján meg kell értenie az Istenség Legfelsőbb Személyiségét, ahogyan az Úr Kapiladeva a sāṅkhya filozófiarendszerben elmagyarázta.